За ангелите в червено или как доброволци рискуват собствения си живот, за да спасят чуждия
Над 14 часа продължи акцията за свалянето на телата на двамата мъже, открити в подножието на връх Вихрен в Пирин. Тя приключи късно снощи, а здравето и живота си рискуваха 40 спасители от различни отряди. И този път хеликоптер практически не помогна, телата бяха свалени на ръце.
Единият от загиналите е 69-годишният Пламен Христов, който изчезна на Коледа. Все още се уточняват детайлите за самоличността на втория открит човек. Стана ясно, че той е чужденец, вероятно сръбски гражданин, дошъл да празнува Нова година на Банско. Мъжът не е приятел или близък на Христов, както първоначално се предполагаше. Детайлите по самоличността му тепърва ще се установяват.
Ранен планинар спасен от заледените склонове на Рила
Заради труднодостъпния терен, в който се намираха двамата загинали, екипаж на вертолет "Кугар" от състава на 24-а авиационна база в Крумово беше задействан със задача да се включи в операцията по извличане на телата им. След облитане на района на инцидента и направения оглед на обстановката, екипажът установи, че поради голямата надморска височина и силния гръбен вятър съществува риск за хората и машината, като се взе решение за прекратяване на задачата.
В България спасяването по въздух засега е мираж. Нямаме медицински хеликоптери, които да се включват в издирването и в транспортирането на ранени и загинали в труднодостъпни терени. Намеренията на държавата бяха да се закупят шест медицински хеликоптера. През юли бе обявена и обществена поръчка, но по-късно тя бе прекратена. Причината е, че единственият кандидат в конкурса - италианската фирма “Леонардо”, е предложила по-висока оферта от максимално заложената в процедурата. Цената за шестте летателни машини е била на стойност 123 363 956 лв. без ДДС, докато максимално допустимата от здравното министерство стойност на поръчката беше 102 589 827 лв. без ДДС. В средата на миналия месец (декември 2022) стана ясно, че е обявена нова поръчка. Процедурите обаче са дълги и тромави и едва ли в следващите 3-4 години България ще се сдобие с машини за спасяване по въздух.
Снимки от свалянето на телата в Пирин:
Засега е ясно, че двамата мъже в Пирин са починали от травмите си и хеликоптер е нямало как да ги спаси. Летателната машина обаче можеше да спести усилията на доброволците.
От ПСС-Банско коментираха, че акцията е била изключително опасна.
„Проблемът е, че държавата абдикира от това, че спешно трябва да се осигурят летателни средства за оказване на помощ по въздуха“ – каза за Радио Благоевград Венелин Петров от ПСС-Банско.
Вторият загинал в Пирин май е македонец, хеликоптер не може да лети, свалят ги на ръка
По думите му абсолютен абсурд е в 21 век хората да рискуват живата си, да отидат до място, което е трудно достъпно и рисковано.
„ПСС подпомага цялата дейност на държавата. За сметка на това, държавата ни намаля субсидията, не развива хеликоптерно спасяване, не ни подпомага със Закона за доброволеца”, казаха още от ПСС.
Вчера в Рила се проведе още една тежка операция заради пострадал при падане от връх Калин турист. За щастие този път не с фатален край. Мъжът е бил екипиран и добре подготвен според времето и условията в планината, но се е подхлъзнал на фирнован участък и е паднал, като е получил травма на крака. В акцията, която продължи над 10 часа, са участвали 13 спасители от отряд Дупница.
Намериха два трупа в Пирин, единият е на Пламен Христов
Ако у нас имаше адекватно оборудване, операцията щеше да продължи не повече от 2 часа. Така щяха да бъдат спестени усилията на едни мъже, които работят изцяло на доброволчески начала, без да взимат и стотинка за дейността си. Вместо да бъдат при семействата си, те са на терен и рискуват собствения си живот, за да помогнат на хора в нужда.
Снимки от спасителната операция в Рила: