Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Почина архитектът на „Бузлуджа“

Ключови думи: георги стоилов, бузлуджа, флагман

На 14 декември почина Георги Стоилов, български архитект и общественик. Скръбната вест съобщи арх. Ваня Фурнаджиева, главен секретар на Съюза на архитектите в България.

Разделяме се с изключителния професионалист, притежаващ  дългогодишен практически, експертен и административен опит в областта на архитектурата и управлението, отбелязват от организацията. 

Арх. Стоилов е автор на много сгради и архитектурно-скулптурни паметници, сред които на столичния хотел „Рила“, сградата на БНР, Международния младежки лагер, Националния център за въздушен контрол, резидентски комплекс в Дубна, Русия, мемориалите „Бузлуджа“, „Беклемето“ и др.

Кмет е на София между 1967 и 1971 година. Министър на Министерство на архитектурата и благоустройството  през 1971–1973 г.

Той е един от създателите на Съюза на архитектите в България и дългогодишен негов председател. Начело е на Международния съюз на архитектите (1985 – 1987).  Президент на Международната академия на архитектурата от основаването ѝ през 1987 г. , а от 2019 г. – неин почетен президент.

Арх. Георги Стоилов е почетен гражданин на София от 2004 година, носител на орден „Стара планина“ I степен „за особено големи заслуги в архитектурата“ (2010 г.), отбелязват от Съюза на архитектите в България.
 
Георги Стоилов е роден на 3 април 1929 г. в с. Кондорфей в семейството на минен работник. Петнайсетгодишен става партизанин в Трънския партизански отряд по време на Втората световна война (1939-1945). През 1954 г. с отличие завършва Московския архитектурен институт, след което започва работа като архитект-дизайнер в "Главпроект", където работи близо 14 години.  През 1965 г. специализира урбанизъм в Париж, Франция. 

Георги Стоилов е един от основателите на  Съюза на архитектите в България и негов първи председател от 18 март 1965 г. до 12 юни 1968 г. и от 14 май 1977 г. до 30 март 1990 г.  Бил е депутат от 5-ото до 9-ото Народно събрание (1966-1990).  От 1967 г. до 1971 г. акад. Георги Стоилов е кмет на София.  От 9 юли 1971 г. до 24 юли 1973 г. е министър на архитектурата и благоустройството. Между 1971 и 1990 г. е член на ЦК на БКП. От 1973 г. до 1979 г. завежда отдел “Строителство и архитектура” в ЦК.

През 1995 г. става почетен член на Руската художествена академия. Председател на Международния съюз на архитектите през 1985-1987 г. Георги Стоилов е автор на идеята през 1985 г. за учредяване на Световния ден на архитектурата по време на своя мандат като председател на Международния съюз на архитектите. От основаването през 1987 г. на Международната академия по архитектура Георги Стоилов е неин президент, а от 13 май 2018 г.  - почетен президент.

По негови проекти в София са построени хотел "Рила" и "Орбита", сградата на Българското национално радио и на Министерския съвет, Международният младежки център в Приморско и хотелите "Интернационал", "Емона", "Рубин" и "Акациите" в черноморските комплекси "Св. Константин и Елена" и "Златни пясъци", Мемориалният комплекс "Бузлуджа", на който е главен проектант,  Пантеонът в Гургулят и Арката на свободата в Беклемето в Троянския балкан. Сред проектите му са Център за ръководство на въздушното движение в София, мултифункционален еко небостъргач в Москва, жилищен комплекс в Ростов на Дон и голяма серия важни обществени сгради за столицата на Казахстан - Астана.

Акад. Георги Стоилов е лауреат на Димитровска награда (1960).  Награждаван е и с орден "Георги Димитров". Носител на почетните звания "Герой на социалистическия труд" и "Народен архитект". На 10 януари 1985 г. е удостоен с орден "Кирил и Методий" първа степен. На 1 ноември 2010 г. той е удостоен  с орден "Стара планина" първа степен  за  изключително големите му заслуги към България в областта на архитектурата. Почетен гражданин е на София (2004). 

Той е автор на книги, студии и статии върху различни проблеми на архитектурата.Източник: БТА/ Ралица Николова

3
Коментара по темата
3.
Sveti Karamfil XII
17.12.2022 02:18:41
Prizovavam mangalite da ne izlitat s letq6tata 4iniq
2.
Корончо
16.12.2022 20:02:01
Светла му памет на колегата,дори след дивотиите които е натворил!
1.
*********
16.12.2022 19:46:05
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
  Добави Коментар
Не правете секс на дивана, защото... Лекар предупреди за сериозни рискове Пазете се от токсични приятели, които могат да съсипят връзката ви Неподходящи изказвания за връзката или партньора ви е първият червен флаг
4-те зодии, които имат ангелски души Ето кои са те  Тези вкусни лодки с месо ще ви станат любимо ястие Всеки знае рецептата
Банята изглежда мръсна и небрежна: премахнете тези неща от нея Вижте кои са те и подрете банята си  Иска да се върне при бившия си Русата Златка опитвала да затопли отношенията си с Благо Джизъса
Вместо 13 заплата у нас много работодатели са раздали за празниците бонуси, тематични подаръци и коледни партита Финaнсoвите кoледни бoнуси сa в гoлям диaпaзoн в зaвисимoст oт зaемaнaтa длъжнoст и видa нa кoмпaниятa - от 200 до 750 лв.  Смесете кисело мляко, брашно и захар на равни части и направете тази сочна торта с неустоим крем Вкусът е впечатляващ, презентацията - още повече
Методът 3-6-9 издава има и бъдеще връзката ви Три стъпки тестват колко здрави са любовните ви отношения... Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона Строителите ще калкулират в цената на имота новия данък, обясни адвокат
Хвали се, че навремето е скъсвал Преслава от се*с Петя, както е истинско й име,  първо бе танцьорка във видеоклиповете на Милко Калайджиев, а след това той я превърна в Преслава, която познаваме днес  Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген Целта е с разширение да се направят по две пътни ленти във всяка посока преди пункта