Уорън Бъфет „нахлу“ шумно на чип пазара
Berkshire Hathaway Inc заяви, че е закупила акции за над 4.1 млрд. долара тайванската компания за проектиране и производство на полупроводникови елементи Taiwan Semiconductor Manufacturing. Анализаторите определят този ход като нахлуване в технологичния сектор, който конгломератът на милиардера Уорън Бъфет по-скоро избягваше досега. Затова и е още по-показателен.
Новината доведе до 7.9% скок на акциите на TSMC в Тайван във вторник, тъй като повиши настроенията на инвеститорите към най-големия производител на чипове в света. Това се случва след поевтиняването им до двегодишно дъно миналия месец поради рязкото забавяне на глобалното търсене на полупроводници.
В регулаторна декларация, описваща регистрираните ѝ в САЩ капиталови инвестиции към 30 септември, Berkshire заяви, че притежава около 60.1 милиона американски депозитарни акции на TSMC.
Сред чуждестранните инвеститори на тайванския гигант са също американските мениджъри на активи BlackRock Inc и Vanguard Group Inc, както и сингапурският държавен инвестиционен фонд GIC.
Berkshire е придобила нови дялове на стойност 297 милиона долара в компанията за строителни материали Louisiana-Pacific Corp и за 13 милиона долара в Jefferies Financial Group Inc. Тя обаче излезе от инвестиция в Store Capital Corp, компания за недвижими имоти, която през септември се съгласи да стане частна, предава economic.bg.
Berkshire рядко прави големи технологични залози и по-скоро предпочита компании, за които смята, че имат конкурентни предимства, често произтичащи от техния размер.
TSMC, която прави чипове за Apple Inc, Qulacomm и Nvidia Corp, отчете 80% скок на тримесечната печалба миналия месец. Компанията обаче остава предпазлива по отношение на предстоящо търсене.
Подозирам, че Berkshire вярва, че светът не може без продуктите, произведени от Taiwan Semi“, обясни Том Русо, партньор в Gardner, Russo & Quinn в Ланкастър, който притежава акции на Berkshire.
„Само малък брой компании могат да натрупат капитал за доставка на полупроводници, които са все по-ключови за живота на хората“, добави той.
Berkshire има смесен успех в технологиите. Залогът ѝ в IBM се оказа неуспешен, пише Reuters, но пък има огромни нереализирани печалби от своя дял от 126.5 милиарда долара в Apple, на която Бъфет гледа повече като на компания за потребителски продукти.
Apple е най-голямата инвестиция в капиталовото портфолио на Berkshire на стойност 306.2 милиарда долара.
Добави Коментар