Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Математици и медици с над 2700 лв. заплата

В МОН представиха новото издание на Рейтинговата система, което отчита, че почти няма безработица сред завършилите висше у нас
Ключови думи: заплати, новини, Флагман, Бургас, възнаграждения

От 2700 лв. нагоре взимат висшистите, завършили “Математика”, “Комуникационна и компютърна техника”, “Медицина” и “Обществено здраве” у нас, а най-високо платени са тези с диплома по “Информатика и компютърни науки” - 3456 лв.

Посочените кадри се реализират най-добре на пазара на труда, сочи новото издание на Рейтинговата система на висшите училища за 2022 г, пише вестник Труд.

Тясравнява представянето на 52 висши училища в рамките на 52 професионални направления на основата на десетки показатели, измерващи аспекти като на учебния процес, научната дейност, учебната среда, предлаганите социално-битови и административни услуги, престижа и регионалната значимост на висшите училища, както и реализацията на завършилите на пазара на труда.

На ниво конкретно висше училище за поредна година най-високи облагаеми доходи получават завършилите “Информатика и компютърни науки” в Софийския университет (5592 лв.), следвани от завършилите “Администрация и управление” в Американския университет (4568 лв.) и “Информатика и компютърни науки” в Нов български университет (4333 лв.).

Средният осигурителен доход на завършилите университет също нараства, достигайки до 1647 лева през 2022 г. при 1520 лева през миналата година и едва 867 лева през 2014 година.

Почти всички студенти, които завършат медицински специалности, се реализират на пазара на труда. Безработицата сред дипломиралите се по професионални направления “Медицина”, “Фармация” и “Стоматология” е около и под 1%. Толкова е делът на безработните и сред завършилите “Военно дело” и “Математика”, отбеляза Георги Стойчев, ръководител на консорциума, който изготвя рейтинговата система по поръчка на МОН. По думите му практически безработни висшисти нямало, но много зависиело какво и къде са завършили.

Стойчев посочи и че за втора поредна година броят на студентите е над 200 000, което означава, че негативната тенденция да намалят е преодоляна. В същото време заяви, че този “демографски бонус” университетите ще получават в следващите 7 години, но след 2028 г. се очаква рязък спад отново.

Сред положителните тенденции бе посочено и че чуждите студенти у нас продължават да стават повече и вече са над 8%. Масово те избират да учат “Медицина”, като в това направление вече са 58% от всички студенти. “По този показател сме сред лидерите, ако не и лидерът сред страните в Европейският съюз”, посочи Стойчев. По думите му намаляват българските студенти, които отиват да учат в чужбина - завършилите, които не се осигуряват в България, са под 17% при над 25% през 2014 г.

В сравнение с миналата година най-голямо увеличение на броя на действащите студенти се отчита в направленията “Педагогика” (709) и “Педагогика на обучението по...” (366). Най-голямо намаление има в направление “Икономика” (1098). Въпреки това то продължава да е най-масовото в България с 28 223 действащи студенти. Следват го “Педагогика” със 17 083 обучаващи се и “Медицина” с 13 271.

На този фон бе отчетена и огромната фрагментация на висшето образование у нас. Оказва се, че в първите 9 университета се обучават половината студенти, като останалата половина си делят 43 висши училища. Имаме 13 вуза с под 1000 студенти, и 3 - с под 100 студенти.

Най-много се обучават в СУ “Св. Климент Охридски” - 19 999, след това е Пловдивският университет “Паисий Хилендарски” с 16 934 и УНСС с 14 610.

И тази година СУ “Св. Климент Охридски” е на първо място в 21 професионални направления от общо 28, с които участва в класациите. Техническият университет в София се класира на първо място в 6 професионални направления от общо 9, с които участва в класациите. А на трето място е Медицинският университет в София, който е първи в четири направления от общо 5 в класациите.

2
Коментара по темата
2.
До 1
15.11.2022 15:20:29
Щом 50 лв.за "елементарен" преглед ти се виждат много, що не вземеш да се преглеждаш сам!
Ей такива мърморещи малоумници като теб по цял ден пълнят поликлиниките.
1.
На един човек
15.11.2022 11:18:02
колкото повече пари му даваш, толкова повече се изкривяват възприятията му за околния свят !
Яркият пример са депутатите !
Заплатите им вече гонят 10 000 лв, но кюфте от 5 лв в ресторантите им се вижда нормална цена , а същото в бюфета на НС за 1,28 лв им се вижда скъпо !
Сега докторите вземат по 50 лв за елементарен преглед, когато и вдигнат заплатите, ще започнат да вземат по 100 лв....
  Добави Коментар
Не правете секс на дивана, защото... Лекар предупреди за сериозни рискове Пазете се от токсични приятели, които могат да съсипят връзката ви Неподходящи изказвания за връзката или партньора ви е първият червен флаг
4-те зодии, които имат ангелски души Ето кои са те  Тези вкусни лодки с месо ще ви станат любимо ястие Всеки знае рецептата
Банята изглежда мръсна и небрежна: премахнете тези неща от нея Вижте кои са те и подрете банята си  Иска да се върне при бившия си Русата Златка опитвала да затопли отношенията си с Благо Джизъса
Вместо 13 заплата у нас много работодатели са раздали за празниците бонуси, тематични подаръци и коледни партита Финaнсoвите кoледни бoнуси сa в гoлям диaпaзoн в зaвисимoст oт зaемaнaтa длъжнoст и видa нa кoмпaниятa - от 200 до 750 лв.  Смесете кисело мляко, брашно и захар на равни части и направете тази сочна торта с неустоим крем Вкусът е впечатляващ, презентацията - още повече
Методът 3-6-9 издава има и бъдеще връзката ви Три стъпки тестват колко здрави са любовните ви отношения... Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона Строителите ще калкулират в цената на имота новия данък, обясни адвокат
Хвали се, че навремето е скъсвал Преслава от се*с Петя, както е истинско й име,  първо бе танцьорка във видеоклиповете на Милко Калайджиев, а след това той я превърна в Преслава, която познаваме днес  Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген Целта е с разширение да се направят по две пътни ленти във всяка посока преди пункта