Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Математици и медици с над 2700 лв. заплата
В МОН представиха новото издание на Рейтинговата система, което отчита, че почти няма безработица сред завършилите висше у нас
От 2700 лв. нагоре взимат висшистите, завършили “Математика”, “Комуникационна и компютърна техника”, “Медицина” и “Обществено здраве” у нас, а най-високо платени са тези с диплома по “Информатика и компютърни науки” - 3456 лв.
Посочените кадри се реализират най-добре на пазара на труда, сочи новото издание на Рейтинговата система на висшите училища за 2022 г, пише вестник Труд.
Тясравнява представянето на 52 висши училища в рамките на 52 професионални направления на основата на десетки показатели, измерващи аспекти като на учебния процес, научната дейност, учебната среда, предлаганите социално-битови и административни услуги, престижа и регионалната значимост на висшите училища, както и реализацията на завършилите на пазара на труда.
На ниво конкретно висше училище за поредна година най-високи облагаеми доходи получават завършилите “Информатика и компютърни науки” в Софийския университет (5592 лв.), следвани от завършилите “Администрация и управление” в Американския университет (4568 лв.) и “Информатика и компютърни науки” в Нов български университет (4333 лв.).
Средният осигурителен доход на завършилите университет също нараства, достигайки до 1647 лева през 2022 г. при 1520 лева през миналата година и едва 867 лева през 2014 година.
Почти всички студенти, които завършат медицински специалности, се реализират на пазара на труда. Безработицата сред дипломиралите се по професионални направления “Медицина”, “Фармация” и “Стоматология” е около и под 1%. Толкова е делът на безработните и сред завършилите “Военно дело” и “Математика”, отбеляза Георги Стойчев, ръководител на консорциума, който изготвя рейтинговата система по поръчка на МОН. По думите му практически безработни висшисти нямало, но много зависиело какво и къде са завършили.