Кога разговор по телефона в ЕС се таксува като роуминг и кога като международен
Ако направите телефонно обаждане от българския си номер, докато сте в България, към абонат на телекомуникационна компания в друга държава от Европейския съюз (EС), разговорът ще бъде регистриран като международен и ще се таксува по тарифата за този вид изходящи позвънявания, съгласно индивидуалния ви абонаментен план. При набиране от номер на телеком в България, когато сте в държава от ЕС, до номер на чужда държава от Съюза, разговорът ще бъде в роуминг. Това посочват от онлайн платформата „Ние, потребителите“. Поводът на разясненията са запитвания от граждани след изненадващо за тях таксуване на проведен разговор от България до абонат на чуждо телекомуникационно дружество.
От „Ние, потребителите“ информират, че ако сте в страна от ЕС и от българския си номер се обадите до номер на държава от Съюза, разговорът ще бъде в роуминг. Така ще е и когато сте на гости в същата държава и звъните на домакините си на номера им от тамошния телеком, и когато сте на почивка в Испания например и им се обаждате, за да им разкажете как преминава пътуването ви, обясняват специалистите по потребителски права.
В случай че близките ви са в друга европейска държава, където учат и/или работят и имат български номер, то разговорите помежду ви също ще са в роуминг. За да бъде спазена обаче т.нар. „политика за справедливо ползване“ на европейския регламент, абонатът с български номер в чужбина трябва да е пребивавал у нас през два от последните четири месеца. В противен случай на него може да му бъдат начислени допълнителни такси, отбелязват още от „Ние, потребителите“.
Специалистите по потребителски права съветват, преди да се осъществят обаждания, да се изпратят кратки текстови съобщения или да се ползва интернет до или в държава от ЕС или от останалия свят, внимателно да се прочетат условията за предоставяне на съответните услуги (роуминг/международни). При необходимост е добре да се поискат допълнителни разяснения от консултантите на съответния телеком. При съмнения за неправилно начислени суми може да подадете жалба първо до телекома, а на следващ етап - към Комисията за регулиране на съобщенията, добавят от „Ние, потребителите“.
--------
Това правило чудесно може да се използва и в изборите. Хора, които не са прекарали поне по 6 месеца за всяка от последните 5 години пррди изборите, да нямат право да гласуват