Намаляват обявите за работа
Броят на обявите за работа през октомври е намалял със 7% спрямо предходния месец септември, показват данни на сайт за намиране на работа. Предложенията са с 3000 по-малко, като техният общ брой е малко над 45 500. Броят на обявите за работа е намалял в почти всички сектори, като единствено изключение прави секторът „Счетоводство, одит, финанси“, пише вестник Труд.
Отчетеният спад на обявите все още не е повод за притеснения или нагласи за влошаваща се икономическа среда, посочват анализаторите. На годишна база борят на обявите е с 5% по-голям от този през октомври 2021 г. (2000 обяви повече). Традиционно през последните години има спад на предложенията за работа в последното тримесечие, като всяка година той е именно в диапазона 3000-4000 обяви по-малко.
Най-много е намалял броят на предложенията за работа в секторите „Търговия и продажби“ (815 предложения по-малко, 7% спад), „Хотелиерство и ресторантьорство“ (800 предложения по-малко, 13% спад) и „Производство“ (365 предложения по-малко, 5% спад). След тях се нареждат секторите „Строителство“ (280 предложения по-малко, 11% спад), „ИТ“ (210 предложения по-малко, 5% спад), „Маркетинг и реклама“ (150 предложения по-малко, 9% спад), „Логистика и транспорт“ (130 предложения по-малко, 3% спад), „Административни и обслужващи дейности“ (120 предложения по-малко, 3% спад) и „Здравеопазване и фармация“ (60 предложения по-малко, 3% спад).
Увеличение на обявите има единствено в сектора „Счетоводство, одит, финанси“, като броят на предложенията в него е с 90 повече (4% ръст) спрямо предходния месец.
На годишна база обаче в почти всички сектори има повече предложения.
Както и през септември, спад спрямо 2021 г. има в сектор „ИТ“. Предложенията в него са с 2000 по-малко спрямо октомври 2021 г. – спад от 26%. Тази тенденция може да бъде тълкувана, от една страна, с нормализирането на търсенето на кадри в този сектор и от друга с обявеното временно „замразяване“ на подбора на кадри в индустрията от редица технологични компании в страната и по света.
С най-голям дял на предложенията за работа продължава да бъде секторът „Търговия и продажби“ с 23%, следван от секторите „Производство“ (16%) и „ИТ“ (13%). След постоянния спад на обявите в сектора „Хотелиерство и ресторантьорство“, през октомври той преминава на 4 място с 12% дял, а след него се нареждат секторите „Административни и обслужващи дейности“ (11%), „Логистика и транспорт“ (10%), „Строителство“ (5,2%), „Счетоводство, одит, финанси“ (4,8%), „Здравеопазване и фармация“ (4%), „Маркетинг и реклама“ (3%) и „Изкуство“ (1%).
Предложенията за работа от вкъщи са малко над 4850 или 12,5% от всички обяви. Като разпределение по сектори 62% от този тип предложения са в секторa „ИТ“, следвани от „Административни и обслужващи дейности“ (16%), секторите на аутсорсинг (BPO) индустрията (14%) и „Търговия и продажби“ (6%).
Общият брой на обявите за работа във водещите областни градове е намалял с 4%. Във всеки един от тях има спад, както следва: София (-1%), Пловдив (-4%), Варна (-11%), Бургас (-15%), Русе (-4%) и Стара Загора (-9%).
Най-голямо търсене на кадри има в София. Броят на предложенията за работа като дял от наличните оферти е: София (47%), Пловдив (10%), Варна (8%), Бургас (3%), Русе (3%) и Стара Загора (2%).
Въпреки че резултатите от анализът ни за октомври не са положителни, за момента намалените обяви за работа не излизат извън традиционните за този период от годината и не считаме, че имаме конкретни поводи за тревога, посочват анализаторите. Въпреки това редица реботодатели по света и в България все по-активно предприемат мерки за посрещане на една предизвикателна икономическа обстановка през следващите месеци.
Добави Коментар