Помните ли Тризъбеца? Изчезна преди 20 години, но е време пак да го вдигнем на старото му място в Бургас
Близо 20 години изминаха откакто Бургас бе лишен насилствено от един от символите си. Намиращ се на горната крайбрежна алея под Летния театър, и извисяващ се на височина около 3 метра, в Приморския парк до 2003 г. гордо стоеше скулптурата на Тризъбеца - жезъла на цар Нептун. Дело на един от популярните за времето си и за модерното изкуство скулптур – покойния Иван Колев, тя се бе превърнала в знаково място за срещи край морето и беше основен ориентир за посоките север-юг преди да се появи точно срещу Моста монумента с форма на еректирал фалос, който обаче би трябвало да се възприема като морски възел.
Преди 19 години Тризъбеца, изработен от варовик и със солидна каменна основа, върху която са трите „зъба” на жезъла на цар Нептун, бе съборен от пияни вандали.
Трима са били разрушителите, според слухове, които се хванали на бас с друга пияна група, че са в състояние да "бутнат" скулптурата. Тя се сгромоляса върху втората платформа на 99-те стъпала, водещи от Летния театър към Северния плаж, натроши не само стълбите, но и плочите по алеята. В онези години в Морската градина нямаше нито камери за видеонаблюдение, нито редовни полицейски патрули. А декоративната растителност бе обрасла до височина от приблизително 1 човешки бой.
Старите бургазлии помнят и жалят за скулптурата – там, край морето, защото я свързват с най-съкровените спомени от младостта им .
Тризъбеца има интересна история. Роденият в ямболското село Болярско Иван Колев, покойник от 2015 г., печели първия Международен симпозиум на скулптурата в Бургас през 1974 г. именно с тази си скулптура. Тогава редица автори ваят своите творби в Отманлий. Няколко години по-късно – преди републиканския маратон през 1976 г. по повод откриването на столичната зала „Универсиада” и 100-годишнината от Априлското въстание, Тризъбеца е монтиран на това място. Бързо се превръща в символ. „Чакът в Центъра бе на Часовника, а в Морската - на Тризъбеца”, спомнят си стари бургазлии.
След като бе нагло съборена от неизвестните и вероятно горди до този ден с постъпката си вандали, които днес веоятно са родители, произведението на Колев остана да лежи „безжизнено” на стълбите в продължение на близо година – натрошено и подминавано от цъкащите с език плажуващи в ранните години на 21 век. През 2004 г. останките изчезнаха мистериозно. Градската мълва носи, че парчетата са събрани, реставрирани и монтирани в частен имот, където в оригинален вид скулптурата краси двора на милионер. Дали това е така обаче е трудно да се докаже.
Идва обаче един момент, в който трябва да се запитаме: Струва ли си да стоим безучастни в лицето на наглия вандализъм вече 20-а поредна година и да си мълчим, когато от 2 десетилетия вече този символ на Бургас можеше да бъде възроден? И защо във всичките тези години, включително 12-те години след събарянето му, в които авторът Иван Колев все още е бил жив, не е направено нищо, за да възобнови Тризъбеца? Няма ли как тази творба отново да блесне на оригиналното си място – поне като реплика? И без много конкурси, процедури, обжалвания и бюрокрация, които бавят с години процеса, а бързо – без забавяне и без мотаене. Докато са още живи и в движение бургазлиите, които го помнят. Особено предвид факта, че точно на това стълбище, водещо към Северния плаж, предстои да бъде извършен ремонт, в района има потенциално активно свлачище.
Ако и вие имате спомени от Тризъбеца, споделете ги в коментарите. Защото не бива да позволяваме на вандализма да заличи историята и културата ни.
Туй мяза на трипръстникът дето електората го рисуваше на хартиените бюлетини за да покаже колко много обича властта.
Или на прибор за хранене
Да не е имало шкембеджийница наоколо
Що не на Ванката Колев?
Може да не става за журналист, но поне носи същите имена.
А иначе мраморният макет е смешен. Потърсете Добрин Вътев! Човекът е завършил скулптора и ще ви даде насоки
Ама да е някъв омазнен ринг да може шибаняците в нашият град да се разпознават с него.
Той, заедно с подхода към плажа отляво (кога ще започне ремонтът, мина повече от година, откакто Зам. кметът по ТСУ го обяви!) и знакова емблема!
Да се възстанови!