Критичен ден за парламента, неуспешните опити за избор на председател ни връщат в Средновековието?
Днес е критичен ден за Народното събрание, защото ако до третия път нещата не се получат, е нормално да се поставим въпроса дали въобще може да станат, каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия конституционният съдия проф. Янаки Стоилов.
Затова очаквам днес с по-голяма отговорност парламентарните групи и народните представители да намерят изход, добави той.
„Формално няма граница, но в живота нещата са пределни – времето винаги свършва за нещо. В Конституцията няма решение за финален ден, но е ясно е, че този процес само доказва невъзможността на парламента да върши каквото и да е. Затова в основният закон е записано, че на първото заседание Народното събрание избира председател и заместник-председатели. Трети ден вече продължава първото заседание на парламента“, заяви професорът.
В почивка сме, уточни водещият Виктор Николаев.
„През Средновековието е имало случаи при избора на папа да са необходими месеци, дори години. Но ние все пак сме в по-динамично време”, коментира конституционният съдия.
Според него правилата около избора на парламентарен шеф не трябва да бъдат променяни, защото в хода на всеки един процес, когато се сменят, това някак създава подозрения и основателни опасения.
Той обясни, че според Конституцията парламентът приема решенията си с мнозинство - повече от половината народни представители, участвали в гласуването. Проф. Стоилов смята, че въпросът за избора на председател на парламента трябва да се раздели от формирането на парламентарно мнозинство.
„Обикновено изборът на председател на парламента и неговото сваляне в предишните години е показало, че се формира мнозинство или се разваля такова и се създава друго на негово място. Трябва да се разбере, че в тази ситуация изборът не е знак за това какво мнозинство би се опитало да излъчи управление”, добави той.
Професорът обясни, че няма пречка изборът да председател да стане с жребий, но задължително след това народните представители трябва да гласуват кандидатурата му.
Той изтъкна, че е невъзможно да се избере председател на Народното събрание с мандат от един месец. Това можело да стане с джентълменско споразумение между партиите и избраният да си подаде оставката след определения срок.
„Със сигурност на хората ще им се гласува по-малко, ако се стигне до нови предсрочни избори. Има разочарование, че вотът е възпроизвел такъв резултат. Обаче, за да сме искрени, това трябва да го пренесем в банята – като се гледаме в огледалото да си зададем резултата този резултат как се получи. Той не дойде с трети украински полк или с шести американски флот, а с нашите гласове", заяви Дилов-син.
Нищо не губим обаче, трупаме мъдрост, както казва шопът, който се връщал от панаир в Елин Пелин, където го били изнасилили и ограбили, шегува се той.