Ще се увеличат ли заплатите? Финансисти и синдикалист в спор кой да „изгори“ заради кризата
За да се запази равнището на българския работник, заплатата му трябва да бъде повишена с между 20 и 30%. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия икономистът към КТ „Подкрепа” Ваня Григорова.
„Работниците обедняват. За да се запази поне равнището, което имаме, трябва да се увеличат заплатите. Вече има стачки в някои структури. Ще продължаваме да искаме сключване на анекси към съществуващи колективни трудови договори. Това е нашият начин – механизмите, с които разполагаме, за да се преборим за по-високо заплащане на труда на българският работник“, добави тя.
„Какъв е смисъла да има инфлация тогава, ако се компенсира всичко? Ако на 100% компенсирате, запазвате структура, проблеми, които съществуват в икономиката. Инфлацията съществува, защото има дисбаланс, т.е. нещо трябва да изгорено. Няма значение какво ни се иска на нас“, коментира пък бившият зам.-министър на финансите Любомир Дацов.
„Инфлацията е следствие на нещата, които се появяват в живота ни като общество. Нещо сме изкривили – или по-малко си започнал да произвеждаш, или е имало някакъв недостиг на стоки, или нещо си нарушил, но от друга страна си напечатал повече пари или някой от политиците е раздал повече пари от бюджета“, добави той.
„Чухме, че някой трябва да изгори, когато има инфлация. Това, което ние казваме от началото на годината, е, че този който трябва да „изгори“, не трябва да е работникът, а хората с многото пари“, каза пък Григорова.
„Инфлацията обезценява парите, а тези хора, които имат много в банките, могат да изгорят с частта, която им е ненужна. Хората, на които не им достигат средства, за да си покрият жизнените нужди, няма как да изгорят и ролята на профсъюзите е ключова. В момента виждаме ролята им в западните държави. Те се организират от синдикатите“, добави тя.
Като изгори собственикът на предприятието, какво се случва с работниците, попита пък Дацов.
Ще изгори само част, обясни тя.
„Профсъюзите решават колко пари са ми нужни. Когато някой получава 100 000 лева, ще иска да си ги запази и този, който взема по 1000, да плати цената на кризата“, добави синдикалистката.
Думите й малко смутиха финансистът Левон Хампарцумян. След като тя призова всеки от хората в студиото да си признаят какъв е размера на заплатата му, той сподели, че е пенсионер, но получавал и пари и за изобретенията си.
Хампарцумян прогнозира, че ще има период с високи лихви, но причината не била само войната в Украйна, COVID-19, а заради дисбаланси в световната икономика.
Държавата не може да си направи правителство, а вие ми говорите, че трябва да регулира икономиката, обърна се той към синдикалистката в студиото. „Точно така. Вие сте много по-организирани и имате по-сериозни лобита, отколкото българският народ за съжаление“, опонира му тя.
Той прогнозира голям скок в лихвения процент. Хората, които имат по 800 лева кредит обаче, нямало да се събудят с 1000 вноска за месеца, а с около 840, обясни ексбанкерът.
„Растежът на заплатите зависи от ръста на икономиката. Ако тя расте по-бързо от инфлацията, би трябвало и заплатите да се увеличават със същия темп, още повече, че ние произвеждаме тези стоки – ток, олио, зърно и т.н. Икономиката ни се справя добре и се намеси в тези вериги от доставки, които бяха освободени от руски, украински, китайски фирми“, каза пък икономистът Георги Ангелов.
„Въпросът е да управляваме така икономическата политика, че да продължим да имаме положителен растеж и заплатите неизбежно ще се увеличават по-бързо от инфлацията, тъй като в противен случай българите ще отидат да работят в други страни“, добави той.
„Около един млн. души са напуснали страната ни през последните 10 години. Съществена част от тях са работници, които в други по-добре наредени икономики нямат нужда от профсъюзи, за да им вдигнат заплатите“, коментира Хампарцумян.
„Само при нас стачкуват. Няма протести във Франция, в Германия. Няма там синдикати“, каза пък с ирония Григорова.
Тази комунистка наистина много си е повярвала
Единственото изключение е един вход в Люлин , където всички са се разбрали и са помагали и са го направили входа с цветя и килими все едно влизаш в началото на къща.
Но може и там да са развалили калимерата:)
По темата:
Григорова каза нещо което си мисли всеки беден българин.
Аз обеднявам ,фирмата по малко печели ,но шефа е пак с голямата кола голямата къща и почивките в Гърция.
Когато богатите минат на Дачия само за да спасят фирмата и работните места , тогава може да говорим за спортно общество в капитализма.
Това на практика е невъзможно.
И стигаме до наши дни, когато не произвеждаме нищо съществено, което да генерира голяма печалба и следователно по високи данъци в държавата и по високи доходи на работещите.Държавата губи от това че сме в ЕС и стоките които се търгуват в този съюз не се облагага с мита и акцизи, които са свежи пари за държавата.
След сътресение като пандемията от ковид или ситуацията с войната в Украйна показва безсилието на държавата да се справи с кризите,, защото пари няма а се чака единствено на пари от ЕС което е зависимост от други хора и икономически лобита,и правенето на външни дългове, както и феноменът гастарбайтери които наливат малко или много пари директно в държавата.
Сега вече с демагогия и празно говорене няма как да продължат да се случат нещата и да се заблуждават хората, както се
правеше 33 години, затова и за пореден път държавата няма да има правителство което да изкара пълен мандат.
На банките политиката е да бълбучат колкото се може максимално хората с кредити с които да ги карат да копуват всякакви глупости без реално да притежават спестени средства за това след което чрез лихвите да им приберат всички пари които ще спечелят през целия си живот.В крайна сметка ги превръщат в послушковци без право на глас и самочувствие, които единственото им задължение е да работят на една или две работи и да изплащат кредитите си.
Заради това да се иска мнение и то точно от такива хора като тези в статията е безмислено, даже и вредно.
----
Дет се вика с инфлацията си оправят кражбите и не им дреме за народа. Защо да компенсират заплати, като народа трябва да изгладува кражбите на корумпираните политици?