Си Дзинпин тръгна към нов мандат с реч за COVID-19, Хонконг и Тайван
Китайският президент Си Дзинпин приветства управлението на Комунистическата партия и защити политиката ѝ срещу COVID-19 при откриването на 20-тия конгрес на Китайската комунистическа парти. Хиляди подбрани от него делегати трябва да подпечатат кандидатурата му за исторически трети мандат, разказват Франс прес и БГНЕС.
Си излезе на сцената под бурните аплодисменти на около 2300 делегати, които се бяха събрали в Голямата зала на народа в Пекин за събитието. Във встъпителната си реч лидерът заяви, че конгресът се провежда в "критичен момент" за страната.
В началото на речта, Си също така подчерта, че политиката на Китай с пандемията - която все още налага сериозни ограничения върху живота на хората - е за тяхната безопасност. Той заяви, че политиките са "защитили безопасността и здравето на хората в най-висока степен и са постигнали значителни положителни резултати".
В началото на речта, Си се спря и на два от най-чувствителните за Китай въпроси, свързани със сигурността и суверенитета -- във връзка с Хонконг, след като там бяха потушени демократичните протести, и Тайван. Си похвали прехода на Хонконг от "хаос към управление", като същевременно се зарече за "сериозна борба срещу сепаратизма и намесата" в самоуправляващия се остров Тайван.
Китай ще ускори изграждането на армия от световна клас, ще засили способността си за стратегическо възпиране и трябва да се придържа към абсолютното лидерство на партията в армията, каза още Си Дзинпин и добави, че предстоят трудни времена.
Китайският лидер предупреди, че Китай може да се сблъска с "потенциални опасности" и призова страната да бъде "готова и за най-лошите сценарии". "Затова трябва да се адаптираме и да бъдем готови да се справяме със силни ветрове, бурни води и опасни бури", каза Си.
Си призова страната с решително да изпълнява указанията на партийното ръководство, за да бъде постигнато възраждането на китайската нация и за да бъде разширен "социализмът с китайски характеристики". Следващите пет години са от ключово значение, подчерта китайският лидер.
Във връзка с положението в международните отношения Си Цзинпин предупреди, че съществуват "огромни рискове и предизвикателства". Той изтъкна, че са налице "глобални изменения, каквито не е имало от един век".
Ако всичко върви по план, 69-годишният Си ще бъде преизбран като генерален секретар на партията след едноседмичната среща, с което ще затвърди позицията си на най-могъщия китайски лидер след Мао Дзедун. Ако бъде избран за партиен лидер за още един петгодишен мандат, както се очаква, Си почти сигурно ще бъде избран за президент на годишната среща на Общокитайското събрание на народните представители през март.
В речта си той обяви, че борба с корупцията е елиминирала "сериозни скрити опасности" в управляващата комунистическа партия и армията на страната. "Борбата с корупцията спечели съкрушителна победа и беше цялостно укрепена, елиминирайки сериозните скрити опасности в партията, държавата и армията", заяви Си, визирайки кампанията, която според критиците е била използвана за ограничаване на несъгласието в партията.
Китай ще се участва в световната борба срещу промените в климата, допълни той.
Строги мерки за сигурност
В Пекин имаше засилено полицейско присъствие, защото властите се подготвяха за едноседмичния конгрес. Автобуси извозваха журналистите и другите участници до почти празния площад Тянанмън и до Голямата зала на народа. Преди да влязат в залата, участниците преминаха през редица проверки за сигурност, като над сцената, на която ще седнат висшите лидери, се извисяваше гигантска емблема с чук и сърп.
"Да живее великата, славна и правилна Китайска комунистическа партия", гласеше един от яркочервените знамена, украсяващи залата. Основната задача на делегатите е да одобрят безпрецедентната кампания на Си за управление за три мандата.
Си и другите висши ръководители на партията вероятно ще бъдат представени на 23 октомври, ден след закриването на конгреса.
По време на строго режисирания конгрес, който се провежда предимно при закрити врати, делегатите ще изберат и членовете на около 200-членния Централен комитет на партията, който на свой ред избира 25-членното Политбюро и неговия всемогъщ Постоянен комитет - най-висшия ръководен орган на страната.
Рядък протест
В редакционна статия на държавния вестник "People's Daily" се казва, че конгресът ще "планира целите, задачите и основните политики за развитието на партията и страната през следващите пет години или дори по-дълго". Един от ключовите въпроси ще се върти около това дали да се запази строгата стратегия за борба с пандемията.
Политиката засили социалния контрол върху китайските граждани, чието всяко движение вече се регистрира с компютър. Странта вече е критикувана в международен план за нарушаване на човешките права.
Макар че тази седмица държавните медии наблегнаха на идеята, че "лежерното поведение" пред вируса би било "безотговорно". Политиката за тотално премахване на COVID-19 предизвика широко разпространени трудности и дръпна ръчната спирачка на китайската икономика.
Почти пълното затваряне на страната за останалата част от света и многократните спирания на движението задушиха темпа на икономически растеж, който тази година ще бъде най-слабият в Китай от четири десетилетия насам.
В навечерието на конгреса китайските интернет цензори премахнаха почти всички препратки към съобщенията за протест в Пекин, който включваше плакати, осъждащи Си и политиката на Ковида в страната. Видеоматериал и снимки, споделени в социалните медии в четвъртък, показват протестиращ, който окачва два ръчно изрисувани плаката на мост с лозунги, критикуващи политиката на Комунистическата партия.
Добави Коментар