Какви са шансовете да живеем в последните дни преди Трета световна война, изчислява физик и космолог
Шансът конфликтът в Украйна да завърши с глобална ядрена война, която да унищожи 99% от населенията на Русия, САЩ и Европа, е около 1 към 6. Това изчисли световноизвестният физик, космолог и изследовател на изкуствен интелект Макс Тегмарк, който през 2012 г. стана известен с това, че изработи точна методология, с която да се измерва космическата фонова радиация, а през 2019 г. получи Кралския златен медал зна Швеция за приноса си към това човечеството да разбере мястото си в необятния космос.
Преди дни Тегмарк публикува статия в lesswrong.com, където описва математическите вероятности за ядрен конфликт заради Украйна и как може това да се прекрати.
Първоначално обаче е важно да се уточнят някои дефиниции в текста му, за да може по-лесно да се ориентират читателите. Физикът дава няколко варианта за деескалация, базирани на случили се в миналото и отминали конфликти. Такива са:
- Либия – къкреща война – конфликт, при който след „края” всичко продължава с години;
- Корея – замръзена война – конфликт, при който след „края” се променя картата;
- Финландия – солиден мир – конфликт, след който мирът се запазва;
- Косово – разцепване – конфликт, след който част от държава се отделя като независима;
- Виетнам – победа на малкия играч – когато малка страна, нападната от по-голяма, печели.
- Бум – ядрена бомба в Украйна;
- Експанзия – отговор на НАТО с конвенционална война;
- Голям Бум – Трета световна война и край на човечеството.
Ето какво пише Макс Тагмарк:
Вероятни резултати
За да изчисли човек колко е вероятно да изтегли от тесте карти карта с боя „спатия”, е важно да знае колко бои общо има. В този смисъл, за да разберем сега колко е вероятно да стигнем до сценарий „Голям Бум” – мащабна ядрена война между АЩ и Русия, която ще причини ядрена зима и ще убие огромно количество хора – е важно да разберем колко разумни и стабилни алтернативи има. Така „Косово” и „Виетнам” са сценарии, в които едната страна директно печели, а „Либия”, „Корея” и „Финландия” – такива, при които няма директни победители, а средни такива.
Динамика на ескалацията
Намираме се в порочен кръг под формата на самоподдържаща и самоподсилваща се спирала на екслация. Тъй като вариантът „Косово” не е приемлив нито за Украйна, нито за колективния Запад, а вариантът „Виетнам” е неприемлив за Русия, двете страни на конфликта се надпреварват кой да ескалира напрежението повече във всеки момент, в който почувства, че губи. Това е както количествено (повече оръжия, повече мобилизация), така и качествено (нови санкции, по-тежки и далекобойни оръжия, атаки вътре в Русия, атаки върху цивилна инфраструктура, обстрел по ядрени електроцентрали, убийства, саботаж на газови връзки и мостове, анексации и обсъждане на употреба на ядрено оръжие).
Според мен Русия, чийто Брутен вътрешен продукт е подобен на този на Италия, вече не може да се състезава със Запада по отношение на количествени ескалации и Путин разбира добре, че единственият начин да избегне вариантът „Виетнам” е да ескалира качествено. Миналата пролет предсказах, че веднъж когато загубата на територии се надвеси над Русия, Путин ще анексира тези територии, които контролира и ще започне да говори за ядрена защита на страната и новите ѝ граници. Това и стана.
Как да разбием порочия кръг
Приемам, че е малко вероятно (под 10%) Путин да приеме вариантът „Виетнам” без първо да използва ядрено оръжие, защото това би значело той да бъде свален от власт, вкаран в затвора ии убит. От друга страна е също толкова малко вероятно (под 10%) Западът да приеме вариантът „Косово”, при който се дава възможност за сделка, при която на Русия се гарантира, че Украйна няма да влиза в НАТО. Това значи, следователно, че има голяма вероятност (над 80%), че сегашният порочен кръг на ескалация ще приключи или само с деескалация към един от междинните варианти – „Либия”, „Корея” или „Финландия”, или с лошия – „Бум”, при който Русия използва ядрено оръжие в Украйна.
За „Бум” варианта доскоро прогнозите в Metacalculus* варираха между 5 и 9%. Моята прогноза сега обаче е няколко пъти отгоре – около 30%, или 2 към 1 шанс, че порочния кръг ще завърши с деескалация, вместо с ескалация. Защото на този етап именно деескалацията изглежда малко вероятно – има общоприето предположение от Запада, споделено и от лидерите в Киев, че Украйна печели войната, а Путин ще трябва да преглътне варианта „Виетнам”. Има и почти пълен консенсус в Западните медии и политически кръгове, че преговорите са невъзможни. Ярък пример бе реакцията срещу предложението на Илон Мъск за мир.
Ескалация след употреба на ядрено оръжие
Вероятността употребата на тактическо ядрено оръжие в Украйна от Русия да ескалира до пълномащабна ядрена война зависи изцяло от Западния отговор и последващите динамики. Моето изчисление е, че е много вероятно (около 80%) отговорът на НАТО да е достатъчно красноречив, но и невключващ в себе си употреба на ядрено оръжие срещу Русия, защото ключови лидери от Алианса вече заявиха точно това. Дискутираните опции за отговор включват потапянето на руския Черноморски флот, което едва ли ще се приеме като нещо друго, освен декларация за война от Москва. Най-вероятно обаче (70%) е, че Русия ще отговори по силен начин и ще последва някаква размяна между нея и НАТО, кулминираща в изпълнението на плановете за ядрена война на двете страни, които се подготвят от десетилетия. В тези 70% вероятност са включени и десетките инциденти, които почти доведоха именно до ядрена размяна по време на Студената война, както и очевидният факт, че двете страни – и САЩ, и Русия, са много по-компетентни в ескалация, отколкото в деескалация.
В малкия вариант (30%), че след употреба на ядрено оръжие в Украйна, светът ще е толкова потресен от случилото се, че ще върне на масата за преговори САЩ и Русия, вариантите за край на сегашните събития клонят към „Косово” или „Виетнам” – в зависимост от това кой мигне първи.
Какво става след Третата световна война
Много са прогнозите през годините за това какъв ще е ефектът на Трета ядрена световна война. Според Xia et al (Nature Food, 3, 586–596, 2022) ядрената зима ще убие 99% от всички руснаци, американци, европейци и китайци, а най-силните следвоенни икономики ще останат в Южна Америка, ЮЖна Африка и Океания (Австралия и Нова Зеландия).
Единствената деклацифицирана карта с цели за ядрени удари на САЩ досега показва, че е много вероятно Китай да бъде ударен също, въпреки че няма пряко участие в конфликт между САЩ и Русия. Целта на това е да се предотврати той да се превърне в най-силната икономика след войната. Предполагам тази стратегия и до днес „играе”, особено предвид влошените отношения между Вашингтон и Пекин. Заради това, че в Китай пък има много повече големи градове отколокото в САЩ и Русия, такъв сценарий увеличава драстично количеството сажди и дим, които ще влязат в атмосферата след ядрена размяна.
И в този смисъл единствените варианти пред човечеството са в графата деескалация, която за съжаление сега изглежда най-малко вероятна. А досега никога не сме били толкова близко до прага на собственото си самоунищожение.
*Metacalculus - сайт, в който математици излагат своите прогнози за събития
Журналистиката в България е сведена до нивото на евтина словесната порнография. България е пълна или с руска пропаганда, или с про-западна. Няма обективност, няма адекватност. Храните ни боклуци, здравна система нямаме, за сметка на това инфлация до небесата те обаче те занимават с Русия и Америка. Когато тези две кочини взаимно се унищожат света ще стане една идея по-добро място. Ако пък вземат със себе си Турция, Израел , Англия и Китай -цена няма да имат.
Например: Има шанс да спечеля от Лотария! За ядрена война може да се каже: Колко голяма е опасността да има ядряна война!
"Шанс" за война е като масово чуваното "Извинявам се"! Ма мола Ви, не се самоизвинявайте, искайте извинение: Извинете! Моля, да ме извините! Простете!
Това,че САЩ и ЕС са 70% от световната икономика,а Русия 0,5% ,го знаят и децата,инфото е достъпно.
Та в този смисъл,да дава Господ на всяка държава,такава "второстепенна роля"!
КРАВАР СЪР......ЧЕРВЕНОКОЖИ ТЪПАНАРИ