10 000 лева за българския паспорт в Турция, режат етническите българи в Скопие и Киев за гражданство
10 000 евро струва един български паспорт в Турция. Звучи невероятно, но сред наследниците на изселниците има голям наплив от желаещи да станат официално българи. В същото време обаче рязко спада броя на етническите българи в Северна Македония, получаващи документи за самоличност с герба на родината ни. Причината за това е закон, приет през март 2021 г. Сред вносителите му са депутатите от ДПС Йордан Цонев, Хамид Хамид, Тома Биков от ГЕРБ и др., каза пред бТВ заместник-министър на правосъдието Емил Дечев.
„Основната промяна в Закона за българското гражданство от март 2021 г., която последният български парламент, изкарал 4-годишен пълен мандат, направи, е свързана с необходимостта от документ, доказващ, че кандидатите за паспорт имат предци, живели в България за турците и български етнически произход за македонци, украинци и сърби. Нужните документи се издават от общините“, обясни той.
За македонците е много трудно да се сдобият с български паспорт, защото трябва да намерят документи още от 19-ти век, изтъкна Дечев.
Репортерът Стоян Георгиев, който прекарал изборите на 2 октомври в Турция, където очаквано ДПС спечели повечето от гласовете, разкри, че в Бурса има цяла уличка с офиси на посреднически фирми за издаване на български документи за самоличност.
Не става обаче ясно от репортажа на Стоян Георгиев защо им е на наследниците на изселниците от 80-те години на миналия век, които не знаят изобщо български език, да стават поданици на републиката ни.
„През последната година няколко пъти се е увеличил броят на турските граждани, които получават български паспорт. Това никак не е случайно, тъй като през март 2021 г. има промяна в законодателството, която по драстичен начин променя условията, при които се получава българско гражданство“, обясни той.
„Драстично е паднал броя на македонците, получили български паспорт. През 2020 г. са 9103, а през 2022-ва – 1409“, коментира репортерът.
„Трябва да имаш документ, доказващ, че имаш български корени. На практика нашата държава признава с начина, по който се издават документи за самоличност, че македонците преди 1944 г. не са били българи“, добавя той.
„Досега доказването на произход за македонците бе декларативно. Това е отменено обаче. А в Турция общините издават документ, доказващ, че дядото на желаещия български паспорт е бил българин или е живял в родината ни“, разказва Георгиев.
В Северна Македония няма община, която да издаде документ на желаещия да получи български паспорт, удостоверявайки, че е от български произход, добавя той.
„10 000 евро е цената на един български паспорт в Турция. Това са парите, които се дават на посредническите агенции, които помагат за предвижване на документацията. Не става въпрос за плащане под масата, а за такси, които официално се вземат. Тъй като това са хора, които нямат никаква връзка с България и за тях е много трудно да контактуват с българската администрация“, обяснява репортерът на бТВ.
Вземането на български паспорт може да стане за шест месеца или една година, каза Сузан Акчочу - служител в посредническа агенция в Бурса.
„Десетки са офисите на посредническите агенции. Цените за услугите си ги определят сами. На няколко пъти се извършват плащанията“, обясни журналистът Мюмюн Топчу.
Невъзможно е за един човек да притежава документ от Царство България, нужни, за да докаже, че е етнически българин, разказва македонец, пожелал анонимност.
Определени политически фактори в България нямат полза етнически българи от Северна Македония, Молдова, Украйна да стават български граждани, защото тези хора няма да гласуват за тяхната партия, каза още той.