Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Тръгваме на пазар с торбички от нишесте

Ключови думи:

От 1 октомври ще пазаруваме с торбички от нишесте вместо с досегашните тип "потник", предупредиха от екоминистерството. В момента т. нар. биоразградими опаковки, които се правят главно от скорбяла и целулоза, са доста по-скъпи от тънките полимерни торбички и затова се използват крайно рядко, пише в. "Монитор". Те заемат по-малко от 1% от всички използвани полимери, докато другите опаковки надвишават 1,5 млн. броя за година. Според асоциация "Полимери" месечно на българския пазар се използват 350 т от тънките торбички.

Според промените в Наредбата за продуктовите такси за масово разпространените отпадъци обаче след два месеца "потниците" ще се облагат с прогресивно растяща такса. Тя ще започне от 15 ст., догодина ще скочи на 35 ст., а до 2014 година ще стигне 55 ст.

Таксата ще плащат всички производители, търговци и вносители на подобни торбички. Това ще се отрази и на обикновените потребители.

Според зам.-министър Евдокия Манева в момента в страната има не повече от две фирми производителки на биоразградими опаковки. С въвеждането на новите такси техните производства щели да станат конкурентноспособни и хората ще могат масово да ги използват. Освен това и много други фирми вероятно щели да се пренасочат към тяхното производство.

Според Манева наредбата изобщо не засяга биоразградимите опаковки, които са по-плътни от приетата за таван дебелина от 15 микрона. Ако няма продуктова такса за екоопаковките, те успешно ще се конкурират с "потниците". Биоразградимите с добавен полиетилен ще излизат 4-5 ст., а компостируемите - 15-16 стотинки, твърди един от производителите им - Стилиян Първанов. За изработването на компостируемите торбички се използва скорбяла, целулоза и глицерин. Само за 11 седмици те се разграждат напълно, но цената е от четири до осем пъти по-висока от стандартния полиетилен, твърди той.

Тънките торбички замърсяват изключително много околната среда и изобщо не подлежат на преработка, напомнят от МОСВ. В държави като Германия, Австрия и Швеция рециклирането на пластмасови опаковки достига до 80% и там нямало екотакса. Според "Полимери" у нас обаче на повторна преработка подлежат едва 20% от торбичките. Основна причина за ниския процент е неработещото разделно събиране на отпадъците. Според Евдокия Манева първите месеци министерството ще следи какво се случва с торбичките и вероятно след това прогресивната продуктова такса ще бъде въведена и за по-дебелите торбички. Зам.-министърката твърди, че в ЕС почти никъде не се използват административни забрани, а околната среда се опазва чрез различни икономически механизми. От въвеждането на таксата в ПУДОС се очаква да постъпят 100 млн. лв., но целта не е попълване на бюджета, а опазване на природата, смята Манева.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Китайци вбесиха Наско Сираков? Не оцениха Алекс Колев... "Спайдърмен" каза "не" на алкохола От над 2 години
Германия пред дилема да забрани фойерверките след 5 смъртни случая на Нова година Мощни нелегални фойерверки и липса на контрол оставиха след себе си жертви и десетки пострадали  Диво животно се разхожда пред БНБ Лисица броди из столицата
Урсула фон дер Лайен е болна от... Тежка пневмония Почина бележит писател Отиде си Дейвид Лодж
78-годишна жена бе пометена от автомобил В Пазарджик Калфин: Политиците да се обединят срещу бедността, целта им не може да е еврозоната Бившият вицепремиер припомни как при приемане на плоския данък политиците са се оправдавали, че така щели да привлекат инвестиции
Отиде си Димитър Манов, президентът изрази съболезнования на близките на големия хореограф Напусна ни всеотдаен преподавател и творец със забележителна дарба, коментира за него Румен Радев Шок за Новак Джокович Падна от 293-ия в АТП
Радост за пенсионерите в... Кипър Без венчавки до Йордановден Духовете на мъртвите обикалят през Мръсните дни, изключения се правят за гурбетчии или военни пред мисия