9 грешки при боравене с пари, които ни програмират за бедност
Някои хора цял живот работят здраво, пестят пари, опитват се да спестят, но резултатът е нулев. Парите изтичат като вода и те не искат да се множат, а напротив, изчезват завинаги. И става много трудно да се издържи от заплата до заплата. За да избегнете това, просто трябва да се съсредоточите върху опита на богатите хора. По този начин можете да избегнете грешките, които много често допускат тези, които живеят на ръба на бедността.
Безсмислено харчене
Богатите никога няма да купят това, от което нямат нужда. Те могат да си позволят всичко, но няма да го направят. Както каза един от изключителните инвеститори на нашето време, Уорън Бъфет: "Ако купувате ненужни неща, тогава рано или късно ще трябва да продадете това, което ще ви трябва." Така че, ако искате да не изтичат на вятъра пари от вас, винаги трябва внимателно да планирате всичките си разходи.
Наследство за децата
Бедните родители винаги се опитват да мислят за децата си и се опитват да спечелят много пари за тях, така че да живеят по-лесно. Това е грешно. Ако защитите децата от живота и не ги научите да ценят парите, тогава в бъдеще ще им бъде много трудно. По-добре вземете пример от Бил Гейтс, който научи децата си да бъдат независими и отговорни, без да им дава големи суми пари, така че да спестяват, за да си позволят това, което искат.
Луксозни предмети
Бедните са сигурни, че богатите се обличат само в маркови дрехи и живеят в скъпи имения. Но това не е така - хората, които имат пари, не инвестират в луксозни стоки, а в здравето и образованието си. Така Ингвар Кампрад, собственик на потребителската империя IKEA, често се появява в ежедневни дрехи, за да служи за пример на работници и деца; Бил Гейтс носи часовници Casio от десетилетия; Уорън Бъфет живее в къща за 30 000 долара, купена през 1958 г.
Много кредитни карти
Някои хора се гордеят много с факта, че когато отворят портфейла си, могат да покажат на хората огромен брой кредитни карти. Но това изобщо не е повод за гордост. Колкото повече кредитни карти има човек, толкова по-лесно му е да пилее пари, без да мисли, че след това ще трябва да ги връща. 77% от бедните хора имат 10 или повече кредитни карти, а само 8% от богатите имат повече от една.
Отлагане плащането на сметки
Някои хора, страдащи от липса на пари, се опитват да харчат парите си за ежедневни нужди, ваканции и лукс, без да плащат текущи сметки. А винаги трябва да плащате сметките си навреме, защото, както казва Дейвид Блек, написал книга за умните жени: „Глобата за забавено плащане на сметки може да струва цяло състояние“.
Купуване на евтини и нетрайни артикули
Бедните често купуват евтини неща, поддавайки се на влияние. Но богатите никога няма да направят това, защото такива предмети нямат дългосрочна стойност, поради което в бъдеще ще трябва да се купуват отново, а след това отново и отново. По-добре е да последваме примера на германците, които купуват скъпи тигани като луди. Все пак така ги купуват веднъж, но за цял живот, което е много по-добре, отколкото да купувате евтини тигани всяка година.
Ценене на материалното повече от духовното
Хората, които нямат много пари, ценят нещата повече от чувствата или емоциите. Опитват се да се обградят с това, до което могат да се докоснат – бижута, обувки, дрехи, храна, технологии, забравяйки, че нещо друго е много по-важно. Духовните ценности са абстрактни, но именно те ни позволяват да почувстваме щастието. Затова трябва да се научите да им се наслаждавате - музиката, съзерцаването на красотите на природата, общуването със семейството и приятелите...
Пенсия
Някои хора смятат, че е по-добре да работите усилено в младостта си, след това да се пенсионирате и да лежите на дивана. Но това е напълно погрешно. Според проучване от 2010 г. на Barclay Wealth, около 54% от милионерите планират да работят след пенсионна възраст, а 60% от хората с $15 милиона или повече работят, въпреки възрастта си. Разбира се, това не означава, че не трябва да пестите пари!
Хазарт
Виждали ли сте някога милиардер да казва, че вярва в късмета и хазарта? Със сигурност не!
Разбира се, понякога можете да си купите няколко лотарийни билета за забавление, но хазартът като средство за забогатяване, не се препоръчва.
Лора Костова, главен редактор на happy-woman.bg
Добави Коментар