Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Убеждаването на хората да мислят за бъдещето е по-трудно, отколкото си мислим

Ключови думи: убеждаване, мисъл за бъдещето, по-трудно, младите

Ако разпръсна счупени стъклата по земята и някой мине върху тях и си нареже краката, има ли значение „кога“ точно ще стане? Това е мисловният експеримент в началото на предстоящата книга на философа Уилиъм Макаскил „Какво дължим на бъдещето“, пише британският журналист Стивън Буш за Financial Times.

Аргументът на Макаскил е, че вредата си е вреда, независимо дали моите стъкла причинят порязвания по-късно днес, следващата седмица или след 10 000 години. Той вярва, че трябва да считаме вредата за бъдещите хора за равна по тежест на тази, нанесена на живите. И тъй като потенциалният брой на бъдещите хора е много по-голям от тези, които живеят в момента, това трябва да промени начина, по който мислим за проблемите и рисковете в настоящето.

Макаскил иска да защити „дългосрочния поглед“: да се предпазим от катастрофални рискове, които могат или да унищожат човешкия живот, или трайно да ограничат разцвета ни. Ако разгледаме правата и безопасността на бъдещите хора, начина, по който мислим за риска в по-краткосрочен план, се променя. Един процент шанс за катастрофално събитие - като например необратима промяна на климата или пълномащабна ядрена война - може да изглежда като приемливо ниво на риск, но когато вземем предвид риска за бъдещите поколения, толерансът става невъзможен. Или поне така гласи теорията.

Но работи ли това? Един неизбежен проблем е репродуктивната свобода. Макаскил изключва ограничаването на достъпа до аборт, още по-малко задължаването на хората да имат деца. Но от актюерска гледна точка е трудно да се спори, че изборът ни да останем без деца, така че да можем с партньорите си да пръскаме разполагаемия си доход за изискани ресторанти, посещения на футболни мачове или приятни ваканции, е нещо различно от неморален, когато вземем предвид потенциалните ползи за бъдещите поколения от това да се размножаваме сега.

Със сигурност всеки данъкоплатец от горната скала за облагане трябва да осинови или сам да има деца, като се има предвид, че статистически погледнато тези деца ще получат по-добри възможности и тези възможности ще продължат по-дълго от нашия алтернативен план за живот?

Това, че Макаскил не прави това заключение, ни казва нещо важно за полезността на неговия мисловен експеримент. Трябва, разбира се, да отчитаме дългосрочните рискове. Но проблемът с подхода на Макаскил е, че знаем, че не работи много добре. Много хора чуват, че има, да речем, катастрофален риск с шанс едно към шест, но те или смятат, че ще го приемат, или потъват в отчаяние. Сравнително малко хора го възприемат като призив за действие. Далеч от това да бъдат вдъхновени от по-голямо чувство за човешки потенциал, перспективата за векове с възможни катастрофи може да накара хората да се почувстват така, сякаш могат да се предадат тук и сега.

Интелектуалните предци на дългосрочния поглед са утилитаризмът (моралната стойност се определя от ползата на действието – бел. прев.) и така нареченият ефективен алтруизъм. Мисловният експеримент на Макаскил припомня работата на австралийския философ Питър Сингър, който имаше за цел да покаже, че отдалечеността във времето не трябва да влияе на нашите опасения за причиняване на вреда. Но успехът на ефективния алтруизъм не се коренеше в убеждаването на хората, че трябва да дават средства за благотворителност или да внимават да не вредят, а в убеждаването им, че ако проявяват благотворителност, ще направят повече добро, като дадат парите си за неща, които работят - като мрежи против малария или обезпаразитяване. Мисленето в дългосрочен план обаче неизбежно включва това да бъдем по-отворени към пропуските в информацията и да приемем, че не можем да знаем със сигурност какво ще сработи или какво не. 

Освен това, за да се осигури дългосрочното бъдеще, е необходимо да се убедят хората, които все още не вярват, че то има значение. Може да се каже, че текущата траектория по отношение на климатичните промени много прилича на руска рулетка: колкото по-дълго играете, толкова по-вероятно е да загубите. Но може би по-добрият начин да накарате хората да спрат да играят на руска рулетка е да им обясните, че има голям шанс да си пръснат главите още днес, вместо че има още по-голям шанс да го направят след врем, предава investor.bg.

Изменението на климата е проблем за бъдещите поколения, да, но също така и настоящ проблем за много хора по целия свят. Дългосрочните рискове, за които всъщност можем да направим повече, са почти по дефиниция тези, чиито контури са най-очевидни за нас в настоящето. Придаването на по-голяма тежест на правата на онези, които тепърва ще се раждат, всъщност не осветлява тези проблеми по-добре, колкото илюстрира реалните рискове, които те носят днес.

По-добрият начин да се убедят хората да се заемат с дългосрочните проблеми е да им се посочат краткосрочните рискове, а не да се уповаваме на мисловен експеримент, който дори неговият автор не възприема напълно.

1
Коментара по темата
1.
Да мислят
21.08.2022 21:14:43
за бъдещето...? Що за хуморески? За бъдещето можеше донякъде да се мисли при старото ненормално, а дори и тогава почти винаги имаше шанс да ти дръпнат чергата под краката в някой момент от живота. В новото ненормално бъдеще няма! Съществуваш ден за ден, докато или те унищожат, или на теб самия ти писне от идиотската фалшива реалност в която си принуден да се мъчиш.
  Добави Коментар
Съдът остави в ареста 56-годишен мъж, отглеждал марихуана край морето В имота му е открита оранжерия с над 1000 растения от рода на конопа и около 250 кг подготвена за сушене марихуана Бащата на Анджелина Джоли се обясни в любов на Левски пред бургазлия Джон Войт от "Анаконда" подкрепя "сините"
Очаква трето бебе Красавицата сама обяви в социалните мрежи щастливата новина ПП-ДБ изпада до „Величие“ без гласовете на старото дясно в София, смята доц. Буруджиева Постигане за пореден път на първото място в изборите, при това с подкрепа 2:1 в реалния брой на подкрепящи избиратели за първия и втория, днес ГЕРБ е в ситуация на единствена „голяма“ партия
Това са най-опасните секти в света Често зад тази фасада се крият тъмни и зловещи практики Ужас! Няма да има дъжд през ноември, а водоемите ударно се засушават Има безнадеждно бяло петно – липса на валежи на Балканите.  В центъра на това петно е България, каза проф. Рачев
Набиха млад шофьор на улицата По случая се води проверка за престъпление по чл. 325, ал. 3 от НК под надзора на прокуратурата Хлапаци откраднаха автомобил, арестуваха ги Те били забелязани от патрулиращ екип на пловдивското Зонално жандармерийско управление да се суетят около спрян в аварийната лента "Опел“ с пазарджишка регистрация
Приказна рецепта за домашен кашкавал, става за 2 дни и е много полезен На места – любимият за българската трапеза продукт, достигна невъзможни за джоба цени Хората, които ядат това, живеят по-дълго Продуктът е убиец на вируси
Направи изненадващ ход Любопитен съюз в Игрите Защо тези водещи се появиха по този странен начин в ефира на бТВ Целта беше да бъде почетено началото на месеца на мъжкото здраве - ноември