Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Британците се връщат към парите в брой заради инфлацията

Ключови думи: британци, инфлация, пари в брой

Много хора се отказват от онлайн разплащанията и се връщат към парите в брой, за да поддържат по-строг контрол върху разходите си, на фона на ускоряващата се инфлация, според ново проучване на британските пощенски служби, цитирано от BBC.

Британските пощи са обработили тегления в брой на стойност 801 милиона паунда (951 млн. евро) през юли, което е най-високата стойност за последните пет години и с над най-много от началото на записите преди пет години и с над 20% повече, в сравнение със същия период на миналата година

"Хората буквално броят стотинките, докато се борят с растящите цени", казва председателят на Cash Action Group Натали Сийни, която е един от авторите на проучване, посветено на достъпа до парични средства.


В момента цените във Великобритания се покачват с най-бързите темпове за последните 40 години. Увеличаването на разходите за живот оказва натиск върху семейните бюджети на британците.

Общо 3.32 милиарда паунда в брой са били депозирани и изтеглени на гишетата на пощенските служби през юли, което е със 100 милиона повече, отколкото през юни.

Личните тегления на пари в брой са се увеличили с почти 8% на месечна и над 20% на годишна база.

Това е едва втория път в историята, когато личните тегления в брой надхвърлят 800 милиона паунда на месец. Последният такъв случай е от декември 2021 г.

Ръстът донякъде се дължи и на увеличаващия се брой на британците, които избират да останат в страната по време на летните си отпуски. Друго проучване на пощенската служба показва, че 71% от британците, които планират да отидат на почивка в Обединеното кралство тази година, възнамеряват да изтегрят пари в брой, преди да заминат.

Депозитите в брой също се увеличават, според изследването на британските пощи.

Физическите лица са депозирали 1.35 млрд. паунда (1.6 млрд. евро) в брой през юли, което е с 2% повече на месечна база, докато паричните депозити за бизнеса възлизат на общо 1.13 млрд. паунда (1.34 млрд. евро), което е с 1.9% повече от предходния месец.

Натали Сийни коментира пред BBC, че е лесно да се види защо използването на пари в брой нараства, като се имат предвид увеличаващите се разходи за живот.

„Паричните средства в брой намаляват в продължение на повече от десетилетие. Пандемията ускори този процес, но сега те отново започват да растат и това със сигурност се дължи на кризата с разходите за живот“, смята тя.

По думите ѝ плащанията в брой помагат на хората да планират по-добре своите бюджети, защото при плащанията с карта е по-лесно да харчите пари, които нямате, увеличавайки размера на задълженията си.

Междувременно, все повече банки затварят физическите си клонове, което увеличава нуждата от пощенски служби и споделени банкови услуги, които да позволят на хората да получат парите, от които се нуждаят. Това важи в най-голяма степен за уязвими или възрастни хора, както и за тези, които нямат достъп до дигитално банкиране.

Източник: Профит

10
Коментара по темата
10.
Христо
11.08.2022 14:37:12
И българските олигарси и престъпници като Васил Божков, Иво Прокопиев и Цветан Василев обичат повече парите в брой, отколкото електронните пари, които може и да не съществуват!
9.
глупости do 8
09.08.2022 20:45:49
Че ти и сега имаш дигитално ИД...биометричните ти данни са в държавните и частни регистри... ако си неук имаш универсален базисен доход(минимална заплата или соц. помощ)... ако искаш със минимална заплата да си купиш яхта или самолет, че да ти казват какво да си купиш. А партията може да я видиш в действие в Русия или Китай.. отиди в първата и кажи, че се води война. Но ние не сме в тази част на света и от около 200 години нормалните държави живеят с демокрацията ...еле и ние сме се запътили за там. А зеления "боклук" беше нападнат от Русия, която обещаваше, че няма да напада и пр. Та какво има това общо с кеша и електронните пари за теб си нямам и на идея. Ама може и да си руски трол...де'а ви знам вече. Промити.
8.
до 6
09.08.2022 13:18:34
Като ти сложат digital ID, биометрични данни и ти дадат някакво мижаво универсално базисно доходче (UBI), което ще ти отпускат или спират в зависимост от това дали слушкаш и не се противопоставяш на партийната линия, и ще ти казват какво и колко можеш да си купиш, пак ще си приказваме! Може би... ако тогава още имаме възможност да си дрънкаме онлайн!

Разликата между конспирационните "теории" и факти беше доскоро около 6 месеца, но вече и толкова няма обикновено. Оня зеленият боклук в Джукрайна пионерства точно по този въпрос, докато е безкрайно зает с "война" и ежедневно просене.
7.
глупости
09.08.2022 13:07:37
Електронните трансакции съставляват 99% от всички плащания в света от повече от 20 години, така, че не може и дума да става че сте в не дигитален "затвор" каквото и да значи за вас това. Не разбирам за какво недоверие към банките имате, като Централната Банка или БНБ ви дава кеша и тя ръководи и електронните пари??? Нонсенс на неуки хора! Електронните пари гарантират прозрачност на паричните потоци, бързина и доверие. Със този тип разплащания се премахва сивият сектор което води до огромни ползи както за бюджета(приходи от внесени данъци, такси и осигуровки) така и за хората- реални осигуровки. Може да не искат дигитализация само или неуки хора или тези който са в сивия сектор.
6.
глупости
09.08.2022 12:48:43
Къв дигитален затвор? Получаваш пари и си ги харчиш, само че с карта. Така сивата икономика изчезва и няма данъчни измами. Банките освен като посредник, нямат никаква роля (законодателна или изпълнителна). В момента кешовите операции са по малко от 1% световно и то от поне едно 20 години насам, така, че ако имаше и грам повод за притеснение до сега щяхте да си се намирате в "рая" на песимистите.
5.
до 4
09.08.2022 09:38:12
За Англия мога да го повярвам. Мислех че говориш за България. Но подходът с бойкота върви навсякъде. По ред причини и аз досега съм допринасяла към изграждането на дигиталния затвор чрез ползването на кредитни карти, но преосмислям позицията си в момента, въпреки някои неудобства и загуби за мен.
4.
Мери
09.08.2022 04:43:40
До номер 3 - преди 2 години ходих в едно градче малко след Лондон. Там имаше лавандулова ферма и пак се продаваше сладолед само с банкова карта, както и другите им продукти на импровизираното пазарче. В Хай Парк също кафето се плаща само с карта. Така е и в малките градчета по океана. На едно място дори тоалетната (0.50) беше с карта. Нямаш карта - няма да я ползваш. Толкова!
3.
до 2
08.08.2022 21:55:39
Ако всички бойкотират такива места, проблемът ще се разреши от само себе си!

Все пак ми е трудно да повярвам, че сладолед по пътя дори може да се купи с карта, камо ли пък това да е абсолютно задължително условие.
2.
Мери
08.08.2022 17:02:23
Не вярвам на това. Вчера и сладолед нямаше да си купя ако нямах банкова карта (2.40). И на много други места е така.
1.
Bank run
08.08.2022 15:55:50
се нарича явлението и причините са съвсем други:

1) Все повече хора се усещат в какъв дигитален затвор се опитват да ги вкарат и се опитват да го предотвратят!

2) Съвсем заслужено недоверие към банките.
  Добави Коментар
Вярно ли е, че хората във връзки всъщност са по-щастливи от необвързаните? Ето какво казват експертите Предизвикан е на бой Любовната драма за Беба може да влезе в клетката за ММА, ако зависи от Велин...
„За“ и „против“ прошката след изневяра Да останеш във връзка с някого, който е изневерил, понякога може да бъде нараняващо 4-те зодии, които ще намерят нова любов Вижте кои са те 
За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос Това е тайната рецепта на хората от морето  Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5% Калин Джорджеску получи 22 на сто подкрепа 
7 нездравословни храни, които да избягвате Инстантни спагети са едни от тях Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа
„Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО) Една на всеки три жени става жертва на насилие в някакъв момент от живота си Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки За 2024 г. страната ни се нарежда на осмо място по консумация 
Китайци луднаха по това място у нас Πлaнинcĸият peгиoн ce пpoмoтиpa нa ĸитaйcĸия пaзap, блaгoдapeниe нa пoпyляpнocттa нa село, свързано с кулинарно изкушение Жена се закани да се изкъпе във ВиК Последните седмици квартал Виница във Варна често е на режим, а на хората започна да им писва