7 съвета за щастлив мозък – и живот
Хармония между ум и тяло, дух и материя. Възможно ли е? Да, стига да спазвате тези златни 7 правила.
1. Грижете се за балансираното си хранене.
Знаете ли, че човешкият мозък съставлява само 2% от телесното тегло, но изразходва 20% от кислорода и хранителните вещества? По принцип няма нужда да купувате супер храни и да приемате хранителни добавки, просто се хранете балансирано и по възможност не консумирайте преработени храни. Много учени препоръчват средиземноморската диета като златно правило за здравословен хранителен режим.
2. Здраво тяло – здрав дух
Дейности, които тренират тялото, помагат и за изостряне на паметта. Активните занимания стимулират неврогенезата – раждането на нови мозъчни клетки, - при това във всяка възраст! Това означава, че мозъкът се самоподмладява до края на живота ни.
3. Поставяйте си смели цели.
Продължете да учите и да се усъвършенствате и след като завършите образованието и професионалната си подготовка. Ако започнете да се чувствате прекалено комфортно в работата си, опитайте се да усвоите нови задачи. Мозъкът се развива, когато му се постави предизвикателство.
4. Изучавайте нови места, пътувайте.
Запознанството с нови места ви принуждава да обръщате по-голямо внимание на заобикалящата среда. Мозъкът ви ще се радва на това разнообразие.
5. Поддържайте вълнуващи приятелства и познанства.
Хората са социални животни и се нуждаят от социални контакти. Това се отразява благоприятно и на мозъка и дори намалява вероятността да развиете деменция с възрастта.
6. Смейте се!
Ненапразно казват, че смехът е здраве. Но невроните се радват най-много на интелигентен хумор, пълен с изненадващи обрати. Дори самото предвкусване на такъв хумор е балсам за мозъка.
7. Действията активират мозъка, затова винаги го ангажирайте
Упражнявайте се да мислите позитивно. Заменете всички отрицателни мисли с такива, ориентирани към действие, докато ги превъплътите в стандартно поведение. Стресът и страхът, било предизвикани отвън или отключени от собствените ви мисли, отслабват мисловната дейност и понижават потенциала ви.
Източник: Obekti.bg
Добави Коментар