Инфлацията в еврозоната достигна нов невиждан рекорд
Инфлацията в еврозоната достигна нов невиждан досега рекорд от 8.9% през юли спрямо 8.6% през юни, показват последните данни на Евростат. Те са още един зловещ знак за икономиката на блока, която постепенно се забавя, повишавайки вероятността от рецесия, пише Euronews.
В 10 държави, използващи единната валута, инфлацията вече е двуцифрена – това са Белгия, Естония, Гърция, Испания, Кипър, Латвия, Литва, Нидерландия, Словения и Словакия. Най-висока тя е в Естония, Литва и Латвия, където процентите надхвърлят 20. В Малта е най-ниската стойност – 6.5 %.
Базисната инфлация, която изключва променливите позиции и дава по-добра представа за действителната покупателна способност на потребителите, възлиза на 4% – най-високото ниво от създаването на еврото.
Цените през юли…
… продължиха да се покачват в повечето страни заради неспирните сътресения на световните енергийни пазари, подхранвани от руската инвазия в Украйна. Възходящата тенденция на цените на бензина се разпространи и върху други продукти, включително пресни плодове и зеленчуци.
Юлските данни показват плаха регресия на енергийната инфлация – от 42% през юни до 39.7% през юли. Наблюдава се обаче увеличение на всички останали показатели, предава economic.bg.
Глобалната продоволствена криза, нарушените вериги на доставки и строгите COVID блокади в Китай също оказват натиск върху ежедневните стоки и услуги.
В Германия, индустриалната сила на ЕС, инфлацията се повиши до 8.5% на годишна база след малък спад миналия месец (8.2%), събудил за кратко надежди за облекчение. Цените във Франция са се повишили с 6.8%, докато в Италия са нараснали с 8.4%.
Не е ясно кога и как енергийната криза ще започне да отслабва, тъй като Кремъл демонстрира готовност да манипулира газовите потоци в отговор на западните санкции. Страните вече се подготвят за най-лошия сценарий, при който Русия едностранно прекъсва всички доставки и изпраща ЕС в дълбока, болезнена рецесия.
Последните данни за инфлацията от Евростат идват седмица след като Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви по-голямо от очакваното увеличение на лихвените проценти, първото подобно действие от 11 години. Институцията, управлявана от Кристин Лагард, ще продължи да ги повишава, ако икономическата ситуация се влоши. Инфлацията през юли от 8.9% надхвърля повече от четири пъти заложената от банката цел за 2%. Дори Малта, която е с най-нисък коефициент, значително надскача таргета на ЕЦБ.
Добави Коментар