Доцент от ИСУЛ бие тревога: Хора губят слуха си заради COVID-19
COVID-19 имаше трупизъм към обонятелния нерв и от това хората губеха обонянието си, т.е. вирусът се свързва с определени структури по-лесно спрямо други. Сега обаче има и към слуховия нерв. Затова често хората си губят слуха. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ доц. д-р Тодор Попов от Клиниката по ушно-носно-гърлени болести към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
„Все още човешкият род се адаптира към коронавирусът. Новият вариант се приспособява към хората и съответно сме свидетели на не толкова остри, но доста подмолни засягания на различни органи и системи“, обясни той.
Често се случва до внезапно намаляване на слуха вследствие от вирусните инфекции, заяви доцентът.
„Нямаме лечение за ковид инфекцията, но можем чрез приложение на други медикаменти да спасим или поне да възпрем това усложнение. Условието е лечението да се започне навреме“, подчерта той.
При децата по-рядко се случват такива усложнения, но и те са засегнати, отбеляза доц. Попов.
Това е свързано с рязко намаляване на слуха в едното ухо и много често се появява силен, но високочестотен шум, добави той.
„Нужна е бърза реакция и да се започне с вливания на кортикостероиди и др. медикаменти, чрез които да спрем възпалителните процеси във вътрешното ухо. Не е ясно къде се случва патологията“, призна специалистът от ИСУЛ.