Какво намери полицията в колата на айтоския лидер на ДПС?
Вътрешният министър Бойко Рашков като че ли намекна, че прокуратурата проявява двоен стандарт при разследването на случаи, свързани с купуване на гласове. Той отговори в петъчния парламентарен контрол на въпрос на бургаския депутат от ДПС Ешереф Ешереф.
Както е известно, почти всички народни представители от партията на Доган и Пеевски са задали идентични питания към министър Рашков на тема „действия за оказан натиск и тормоз от страна на МВР по време на предизборната кампания и в изборния ден“.
От ДПС обясняват, че са обект на тенденциозно отношение от страна на силите на реда, откакто Рашков е вътрешен министър, което той отрича.
На последния парламентарен контрол Ешереф Ешереф разказа: „На 8 юли, точно три дни преди предсрочните парламентарни избори 2021 г., в град Айтос (област Бургас) е извършен обиск или претърсване на автомобила на господин Юзджан Фаик Юмер, който е председател на Общинския съвет на ДПС–Айтос, и едновременно с това е и кандидат за народен представител за предстоящите избори. Съставен му е протокол от служителите на МВР за това, че раздава агитационни материали и обучава чрез използване на таблет със симулатор за машинно гласуване в селата Черноград, Карагеоргиево и Пещерско в община Айтос.“
Ешереф попита на какво основание са извършени тези действия от страна на силите на реда.
Бойко Рашков обаче обяви, че „това е един от типичните случаи, за който трябва да информирам народното представителство, от които става пределно ясно как обичайно се предприемат едни или други действия от компетентните служители на Министерството на вътрешните работи“.
„Действително, че на 8 юли около 20,30 ч. е постъпил сигнал от лицето – няма да му кажа името, Н.С.П., посочено е ЕГН, населеното място. Сигналът съдържа данни за съмнителни лица, хора, обикалящи селото и носейки различни предмети. Образувано е, или е регистрирана съответна преписка, имам съответно номерата на тази преписка, която спестявам, по описа на Районно полицейско управление в Айтос във връзка с предположение за подготовка за извършването на престъпление по чл. 167, ал. 2 от Наказателния кодекс“, каза министър Рашков.
Въпросният текст от НК гласи, че „който предложи или даде на другиго имотна облага с цел да го склони да упражни избирателното си право в полза на определен кандидат, политическа партия или коалиция или да гласува на референдум по определен начин, се наказва с лишаване от свобода от една до шест години и с глоба от десет хиляди до двадесет хиляди лева“.
В случая служителите на МВР установили автомобила и започнала проверка, но обиск не е извършен, подчерта Бойко Рашков.
„Извършена е проверка на моторното превозно средство, за да се види какво има в него, каквито проверки се извършват по силата на Закона за МВР непрекъснато, постоянно“, обясни министърът.
„На лицето, което е проверявано, наистина такъв протокол за проверка е съставен. Имаме и писмено сведение от него, но протоколи за предупреждение не са съставяни, защото полицейските служители най-вероятно там са установили, че не се касае за това, за което е бил сигналът и няма съставен такъв протокол“, добави Бойко Рашков.
„Независимо от това преписката е докладвана на Районната прокуратура в Айтос и въз основа на тези събрани материали при тази проверка прокуратурата е отказала на 10 юли, вижте колко бързо – на 8-ми, а на 10 юли вече е постановено от съответния наблюдаващ прокурор отказ да се образува досъдебно производство. Това е случаят“, обяви вътрешният министър, с което намекна, че РП-Айтос е действала преднамерено.
В репликата си Ешереф Ешереф обясни, че ДПС били сред най-потърпевшите от порочните практики, свързани с купуване на гласове, и изрази готовност за подкрепа на борбата с тях.
„Но, как да кажа, ако под измислен претекст борба с купения вот, скритата цел е промяна на нагласата на избирателите за коя партия да гласуват и дали въобще да гласуват, ако това е целта, е тогава вече бъдете сигурен, ще срещнете нашия категоричен отпор. Затова ги задаваме тези конкретни въпроси и искаме конкретни отговори“, добави депутатът.
Бойко Рашков обаче поиска думата за дуплика: „Много добре звучи, че Вие сте „за“ това да се премахне купеният вот и че ще съдействате, което ние, естествено, трябва да приветстваме. Във Ваше лице очевидно в бъдеще ще имаме субекти – като партия и Вас като личност, които ще помагат и на органите на МВР, за да може да се изкорени до възможно най-голяма степен това уродливо явление да се купуват волята, съвестта, политическите нагласи и намерения на българския гражданин. Включително не само с пари, каквито примери от миналата година има достатъчно.“
„Щом ме питате за лица, живеещи или граждани в Бургаска област, ще Ви кажа, че в Бургаска област органите на МВР са осъществили разследване по отношение на подобни действия за купуване на гласове, извършвани от представители и на други политически партии, г-н Ешереф. Те обаче не ме питат по случаите, вероятно защото случаите са послужили за образуване на досъдебни производства, а и вероятно по някои от тях вече има и постановени присъди“, добави вътрешният министър.
„Имаше и случай, припомням – нека бъдем обективни, с кандидат-депутат от друга партия в Бургаска област, не от „Движение за права и свободи“, за който главният прокурор внесе искане за снемане на неговия имунитет, точно заради такава дейност“, каза Бойко Рашков, вероятно имайки предвид казуса от същата предизборна кампания с Цветелин Георгиев от „Изправи се! Мутри вън“.
От Апелативна прокуратура-София впоследствие обявиха, че в хода на разследването от Софийска градска прокуратура е било установено, че „на 29 юни 2021 г. в с. Маринка, община Бургас, обвиняемият дал на няколко лица имотна облага с цел да ги склони да упражнят избирателното си право в полза на определен кандидат и на коалиция. Той раздавал пликове с хранителни продукти, съдържащи колбаси, брашно, леща и макарони“.
Бойко Рашков завърши така: „В дейността на органите на МВР вървят както и случаи, които завършват с отказ да се образува досъдебно производство, какъвто е случаят, за който ме питате сега, така и в направление да се изготви обвинителен акт, който да бъде внесен от прокуратурата в компетентния съд за завеждане на публично съдебно производство срещу лица, за които има вече доказателства за извършено такова престъпление. Така че приветствам да работим заедно против купения вот.“
„Независимо от това преписката е докладвана на Районната прокуратура в Айтос и въз основа на тези събрани материали при тази проверка прокуратурата е отказала на 10 юли, вижте колко бързо – на 8-ми, а на 10 юли вече е постановено от съответния наблюдаващ прокурор отказ да се образува досъдебно производство.
Ами какво да образува бе шушляк, като си пуснал сигнал,без протокол?
Да бе измислил някакво прегрешение, а то едно нищо!!!
Язък за рушветите с които още 1-2 имота построи :))))