Историкът проф. Пламен Павлов: Третирането на македонските българи като втора ръка хора е недопустимо!
„Поставянето на македонските българи като втора ръка хора е недопустимо и България няма никакво право да отстъпва. Всичко друго е фалшифициране на история и промиване на мозъци.“ Това каза пред Флагман.бг проф. Пламен Павлов, председател на кръг „Будител“ и фондация "Васил Левски“.
Известният български историк днес бе сред участниците в 17-ата Кръгла маса, организирана от Сдружение „Черноморска Странджа“ в Ахтопол. В почивката той говори пред Флагман.БГ по темата "Северна Македония". (ВИЖТЕ ТУК)
„Темата „Македония“ е тежка не само за историците, но и за целия ни народ. Този нихилизъм, който беше инсталиран по много груб начин от комунистическия режим не само, че не отслабна, но взе някакви уродливи размери. Ние не искаме нищо кой знае какво от Република Северна Македония (РСМ). Основното е българите да бъдат записани като народ! Тук още веднъж искам да обърна внимание – да не се използва терминът "българско малцинство", тъй като българското население в РСМ е мнозинство. Като членове на ЕС, ние имаме задължения от гледна точка на ценностите – да не допускаме лъжата да бъде представена като истина. Другото е един резерват на комунизма, какъвто за съжаление е остатъчна Югославия в лицето на РСМ. Докато не изпълнят основни принципни искания, просто нямат място в този съюз“, категоричен бе проф.Павлов.
Той коментира и вчерашното изявление на македонския президент Стево Пендаровски, който обяви, че „ще запише с видео, че искането на българската страна за признаване на малцинството е последното им желание, за да вдигнат ветото за прием в ЕС“
„Президентът Пендаровски за мен е много голямо разочарование. Когато дойде на поста даваше индикации на подобряване на отношенията с България и смекчаване на тона. В момента, за голямо съжаление той използва тон, който е много груб и не му отива“, допълни проф.Павлов.
Междувременно стана ясно, че на 31 май, от 17:00 часа в зала „Георги Баев“ на Морско казино той ще изнесе лекция за Христо Ботев.
Добави Коментар