Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Старша акушерка Светлина Николова: Индивидуален подход към майката и бебето дава най-добри резултати в периода след раждането

Старша акушерка Светлина Николова е двигателят на Кабинета за майчино и детско здраве в медицински център "Света София"
Ключови думи:

В Кабинета по майчино и детско здраве можете да заявите практически упражнения, свързани с бременността, раждането и отглеждането на новороденото, консултации за кърмене, измерване на фетални тонове, домашни посещения от акушерка. В Кабинета работят акушерки от отделенията по акушерство и гинекология и неонатология на университетска болница „Дева Мария“ с над 10 години стаж по специалността си.

- Ак. Николова, вече няколко месеца в медицински център „Света София“ работи Кабинет за майчино и детско здраве. Какво е заложено в идеята за неговото съществуване?

- На първо място Кабинетът ни за майчино и детско здраве е символ на това, че нито бременността, нито новороденото могат да бъдат вкарани в норми. Това не е математика, в която 2 + 2 = 4 и само на толкова. За нас всяко дете и всяка майка имат индивидуални нужди и за да сме полезни, трябва да се съобразим с тях. Един съвет може да е адекватен за една жена и абсолютно грешен за друга, адекватен за едно бебе и абсолютно грешен за друго. Това е нещо, което като училище за бременни не можахме да дадем на посетителите ни- да излезем от общото и да се концентрираме върху индивидуалното. А именно то е важното . Повечето бъдещи родители четат книги, гледат клипове, но при нашите срещи обсъждаме конкретните нужди и индивидуалните потребности но всяко бебе. Затова преценихме, че концентрирани върху индивидуалните особености ще сме много по-полезни.

- Какви хора посещават кабинета?

- Няма как да сложим хората в рамка и да кажем – ето тези са нашите потребители. Хората са различни и ги обединява едно- търсят най- доброто за себе си и своето дете. В днешния свят, когато бабите са далече, бременностите късни, изискванията към родилката високи, стресът огромен, нашият Кабинет се превърна в спокойното кътче, където можеш да получиш практическа насоченост за всяко едно нещо, свързано с бременността и раждането, да си поговориш с хора с огромен опит, да оставиш част от „товара“ и напрежението и да се прибереш удома зареден. В Кабинета посрещаме двойки, които искат да са подготвени за посрещането на своето бебе, бременни, които искат да получат практически съвети за неразположенията си, родилки, които се борят с новите неща в живота.

- Едно от нещата, с които се сблъскват родилките, е кърменето. Вие сте консултант по кърмене и в Кабинета обучавате майките как най-лесно да се подготвят и справят с предизвикателствата на естественото хранене. Защо е необходимо това?

- Знаете ли, че има цяло едно поколение, което не само е неглижирало кърменето, но и е създало редица митове за него. Митът за нехранителната кърма, за храненето по часове, за „невъзможността“ за кърмене. За наша радост, обаче, в последните години кърменето изживява ренесанс- все повече се говори за неговите ползи, педиатрите все повече го подкрепят. С това и нагласите започват да се променят- в момента, по мои наблюдения, малко са майки, които категорично да не желаят да кърмят детето си. Да, понякога по една или друга причина, най-често здравословни, кърменето не може да се осъществи, но случаите са редки. Ако майката не е на медикаменти, несъвместими с кърменето и въпреки това смята, че не може да кърми, я съветвам да се обърне към консултант, който реално да оцени възможностите. Понякога може да възникне трудност в първите кърмачески дни свързани както с физиологията на майката , така и с физиологичните особенности при новороденото Искам да подчертая много дебело, че дали кърмиш или не кърмиш не те прави по-добра или по-лоша майка. Да, кърменето за едно новородено е естественото продължение на връзката майка-бебе, след бременността и раждането. Да, майчиното мляко е най-доброто за новороденото. Да, практиката ми показва, че благодарение на кърменето вирусните инфекции преминаващи през семейството, много често по-леко засягат кърмачето. Но най-важното е едно дете да бъде отгледано от щастливи родители в спокойна семейна обстановка! Една изнервена майка, фиксирала се върху кърменето, няма да помогне на детето си.

- Какви митове сте чували за кърменето?

- О, кърменето е до толкова обвито в романтика и мистерия, че успява да генерира невероятни митове. Има чисто физиологични такива, като това, че малките гърди нямат мляко, че момичетата с импланти не могат да кърмят и т.н. Митовете продължават с „нехранителната кърма“, заради която в близкото минало много жени са се отказвали да хранят детето си по естествен начин. А какви бабешки деветини има... например, че веднъж „отбито“ едно дете не трябва да се закърмва отново, защото като голямо ще урочасва хората.

- А мит ли е следродилната депресия?

- Разбира се, че не! Ужасно е да неглижираме това сериозно състояние и да го нареждаме сред измислиците. На една жена в следродилна депресия ѝ трябват хора, които отлично да познават състоянието, през което минава- и слава Богу, екипът на Кабинета по майчино и детско здраве е точно такъв. Обикновено през бременността мислите са свързани с това как ще протече тя. Жените имат очаквания за самото раждане и за инстинкта, който да им осигури нужния комфорт след това. Обаче! В резултат на хормоналния дисбаланс, настъпил в организма, рязкото спадане на прогестерон и естроген, високите нива на пролактина – „виновникът” за производството на кърма, осъзнаването на отговорността, която носят за новия член на семейството, страха дали ще се справят, умората, различния ритъм на живот, притесненията от промените, настъпили в тялото от бременността и раждането, и това как изглеждат в очите на половинките си, понякога водят до постнатална или следродилна депресия. Това състояние може да настъпи още в първия или в следващите 3-4 дни и да продължи до няколко седмици след раждането. По-честите симптоми, по които можем да разпознаем следродилната депресия, са чест плач, раздразнителност, трудна концентрация, чувство за вина, тревожност, преминаваща в паника заради липсата ни на опит в отглеждането на бебето, трудна комуникация. Тук искам да посъветвам и хората около наскоро родилата жена- не ѝ казвайте, че нищо няма, че е лигла, че „всички сме раждали“! Една депресия не си отива като се направиш, че я няма. Намерете с кого да поговори, кой да я разбере и да я посъветва, нека намери опора и разбиране. В нашия Кабинет може да получи тази подкрепа и увереност, която да пренесе в собствения си дом и да започне да се наслаждава на дните от майчинството.

- Една от услугите на Кабинета е свързана с домашни посещения от акушерка. На кого са необходими те и това не дублира ли еднократното посещение на личния лекар, което е задължително?

- Не, в никакъв случай не дублира посещението на личния лекар, който проследява здравословното състояние на бебето. Нашите домашни посещения са изцяло практически и всеки може да ги заяви по всяко време. С тях помагаме на родителите да използват наличното си оборудване по оптимален начин, както и консултираме бебето и майката за всичко свързано с грижата и отглеждането му. Домашните посещения срещнаха изключително голямо одобрение. Всяка родилка в университетска болница „Дева Мария“ има право на едно домашно посещение подарък и към този момент нито една не го е отказала. В първите дни младите родители имат много въпроси, а сега има и кой да им отговори. Срещите са ни взаимно полезни - успокояващи и вдъхващи сигурност за тях , а за нас зареждащи и още по- мотивиращи, виждайки резултатите.

Повече информация за Кабинета по майчино и детско здраве ще намерите на телефон 056 845083, както и на сайта на медицински център „Света София“- www.saintsofia.com

Изяли сме 13 000 тона фалшиво сирене Количеството е по-голямо от произведеното през 2023 г. Трагедия във Франция Във френските Алпи
Неприятна новина за феновете на "Спайдърмен" Премиерата се отлага, но с малко... Провал за България В старт на биатлона
Още израелски заложници бяха освободени от Ивицата Газа Докато Израел трябва да пусне от затвора стотици палестинци Украйна с удар по Русия Украински дронове удариха ключова руска петролна помпена станция 
Алекс Сърчаджиева скочи на Разград: Безумие! Хората там бедстваха, купете един снегорин за града - призова актрисата, която е и водеща на "Аз обичам България" Бежанец е заподозрян за атаката в Берлин Ето подробности
Тръмп си промени мнението: този път каза, че Русия е започнала войната срещу Украйна Във вторник Тръмп обвини Украйна за започването на войната, но сега промени позицията си по въпроса Гореща новина за 26 млрд. за пенсиите на българите Средният размер на изплатените пенсии през  2024 г. е 230,18 лв., а средният размер на разсроченото плащане е 471,07 лв., сочат данните
Министерският съвет с реакция след драмата в София Ето какво написаха от властите Води селски живот И е много щастлив