Русия превзе Мариупол, но общата победа в Донбас засега ѝ се изплъзва
Русия на практика превзе Мариупол или каквото е останало от ключовия украински пристанищен град на Азовско море. Тя обаче е изправена пред все по-вероятно поражение в опита си да превземе целия регион Донбас в Източна Украйна, защото понеслата тежки удари нейна армия не разполага с необходимата човешка сила за значителен напредък, отбелязва агенция Ройтерс в свой анализ по темата.
Руският президент Владимир Путин може да бъде изправен пред избор дали да изпрати още войски и техника, за да попълни драматично отслабените руски военни части в Украйна, в момент, когато притокът на модерни западни оръжия засилва украинската военна мощ, казват анализатори.
Те все пак признават, че е малко вероятно руската армия да бъде победена бързо, дори да не получи сериозни подкрепления, което подготвя сцената за проточване на започналата преди четири седмици битка за Донбас, предава dnes.bg.
"Мисля, че (Русия или ще претърпи) поражение със сегашното положение на силите, или (ще има мобилизация). Мисля, че няма никакво средно положение", обобщава Конрад Музика, директор на базираната в Полша консултантска компания Rochan.
Според него и други анализатори руските сили са изправени пред загуби на жива сила и техника, които не може да бъдат компенсирани, и прозорецът им за пробив се затваря сега, когато Украйна вкарва в боя западна тежка артилерия, отбелязва Ройтерс.
"Времето определено работи против руснаците. Те остават без оборудване. Свършват най-модерните си ракети. И, разбира се, украинците стават все по-силни с всеки изминал ден", казва Нийл Мелвин от базирания в Лондон мозъчен тръст Кралски институт за обединени услуги (RUSI).
Във вторник говорителят на Кремъл Дмитрий Песков увери, че "всичко върви по план. . . няма съмнение, че всички цели (на т. нар. руска специална операция в Украйна) ще бъдат постигнати". В необичайно критичен коментар по Първи канал на руската държавна телевизия тази седмица обаче известен военен анализатор обаче каза, че руснаците трябва да спрат да взимат "информационни успокоителни" за хода на "специалната военна операция". С увеличаването на оръжейните доставки от САЩ и Европа за Украйна "ситуацията, честно казано, ще се влоши за нас", предупреди полковникът от запаса Михаил Ходарьонок.
Би Би Си коментира, че е трудно да се каже дали това е бил спонтанен и неочакван зов за пробуждане, промъкнал се през държавната цензура, или предварително подготвено признаване на реалностите, за да бъде подготвено руското общество за лоши новини за спецоперацията.
Но още преди Русия да нападне Украйна на 24 февруари, Ходарьонок разкритикува по-рано същия месец "ентусиазираните ястреби и необмислено (приказващите) глупаци", според които страната може лесно да победи своята съседка. "Въоръжен конфликт с Украйна не е в национален интерес на Русия", предупреди тогава той.
След като не успя да превземе Киев, Москва изтегли силите си от района на украинската столица, за да обяви на 19 април "втората фаза" от своята "специална военна операция", чиято провъзгласена цел е превземането на Южна Украйна и онази част от Донбас, която не е под контрола на проруските сепаратисти, припомня Ройтерс.
Русия успя да установи сухопътен коридор между анексирания от нея през 2014 г. Кримски полуостров и провъзгласените от бунтовниците "народни републики" в Източна Украйна. Тази седмица украинските войници, които защитаваха завода "Азовстал" в Мариупол, се предадоха след 82 дни съпротива. В същото време руските сили настъпиха срещу калените в битки, добре окопали се украински военни части на изток, опитвайки се да ги обкръжат откъм превзетия от тях град Изюм, Харковска област, откъм север и от Донецка област, на юг.
От 2014 г. сепаратистите контролираха около една трета от Донбас. След инвазията Русия вече държи приблизително 90 процента от Луганска област, но така и не успява да постигне сериозен пробив към ключовите градове Славянск и Краматорск, в Донецка област, за да сложи ръка на целия промишлен регион, отбелязва Ройтерс.
"Дълбоко скептичен съм за техните перспективи" да превземат напълно Донбас", казва Майкъл Хофман, експерт по руската армия от американската неправителствена организация за изследвания и анализи Си Ен Ей. Той се аргументира, че руските сили са "драматично отслабени" и "вероятно със значително понижен морал". "Руските офицери имат слабо желание да продължат" офанзивата, а "руското политическо ръководство като цяло изглежда се мае, въпреки че самото то е изправено пред стратегическо поражение", твърди Хофман.
Според Конрад Музика Русия като че ли променя приоритетите си в Донбас, като прехвърля батальонни тактически групи в източна посока, след като не е успяла да пробие украинските отбранителни линии в Донецка област. Руските войски "не могат да пробият откъм Изюм, затова се пренасочиха към Северодонецк и Лиман, вероятно с цел да обкръжат украинските сили около" тези два града, коментира той и допълва: "Съвсем различен въпрос е дали това се случва или не."
Генерал Валерий Герасимов, началникът на генералния щаб на руските въоръжени сили, посети фронта този месец в очевиден опит да реши проблемите, но няма доказателства, че е успял. "Офанзивата наистина е спряла", казва Джак Кийн, който оглавява базирания във Вашингтон Институт за изследване на войната.
Северно от Донбас, украинската армия премина в контраатака близо до Харков и вторият по големина град в Украйна вече е извън обхвата на руската артилерия. При това тя дори достигна на едно място границата с Русия. Украинските сили обаче няма да могат да постигнат такъв бърз напредък и в Донбас, където руските войски са много по-гъсто концентрирани, отбелязва Ройтерс.
"Ще бъде тежка битка. . . И потенциално дълга. Руската армия не се справя добре с офанзивата, но също така няма лесно да бъде разгромена или да се предаде", обобщава Кофман.
Притокът на западни тежки оръдия, сред които десетки американски и няколко американски гаубици М777, които имат по-далечен обсег от руските, може да даде на Украйна преимущество в една война, която до голяма степен се свежда до артилерийски дуели, отбелязва Ройтерс.
Конрад Музика обяснява, че "украинците започват да бият по обсег руснаците. Това означава, че те могат да действат без заплаха от противобатареен огън от страна на" Русия.
"Не ме разбирайте погрешно, руснаците все още имат цялостно артилерийско преимущество в числа", признава полският анализатор, но допълва, че не е сигурен "дали това сега важи и за качеството. . . А това е артилерийска война."
Музика и Хофман казват, че дори Путин да изпрати в Украйна още руски войници, това може да отнеме месеци.
"Съвсем ясно е, че те се подготвят поне за някакви мерки да (съберат под знамената) мъже с предишен военен опит. Но точно сега. . . Путин просто се бави и оставя ситуацията в руската армия в действителност да се влошава", твърди Кофман, според когото "засега това изглежда като последната офанзива на руснаците".
Преговорите между Украйна и Русия са в застой, за който всяка от двете страни обвинява другата, отбелязва Би Би Си. Киев "на практика се оттегли" от диалога, каза вчера руският заместник-министър на външните работи Андрей Руденко. Михайло Подоляк, съветник на украинския президент Володимир Зеленски, от своя страна обвини Русия, че не е склонна на компромиси, като не разбира, че реалностите на терен вече са различни и тя не може да диктува условията.
Без изгледи за мирни преговори, развитието на бойните действия изглежда ще е от решаващо значение за изхода от войната.
Първата фаза от войната в Украйна до голяма степен бе провал за Русия. Втората фаза също не върви много добре, обобщава в. "Ню Йорк таймс".
Британското военно разузнаване направи в неделя зашеметяващата оценка, че Русия е загубила от началото на инвазията около една трета от войниците си в Украйна. Освен това според него руската "офанзива в Донбас загуби импулс и изостава значително от графика".
Но ако през първата фаза от войната руските сили се бяха разпръснали на прекалено малки групи из цяла Украйна, в опит да завладеят голяма част от нея, то сега те промениха своята стратегия и се придвижват много по-бавно, отбелязва "Ню Йорк таймс". Американският всекидневник коментира, че Русия на практика се опитва да спечели една война на изтощение, като целта й е да завоюва по малко територия всяка седмица, докато превземе целия украински изток.