Икономически институт: Русия е подготвена за продължителна война
Русия е финансово подготвена за продължителна война дори ако бъде наложено петролно ембарго от страна на Европейския съюз (ЕС), смятат експерти от Института за световна икономика в Кил (IfW).
„Надеждите за скорошно отстъпление на Русия във войната в Украйна с оглед на драстичните западни санкции вероятно ще бъдат потушени", казва експертът по търговия на IfW Ролф Лангхамер. „Както състоянието на държавния бюджет, така и структурните особености на руската икономика създават добри изходни условия за продължително поддържане на военна икономика, разчитаща на автаркия (икономическа политика на дадена държава, насочена към стопанско обособяване и самозадоволяване, осъществявана чрез високи мита, валутни ограничения или квоти, забрана на внос на определени стоки и др. - бел. ред.)“.
През последните години Русия е постигнала видими успехи в изграждането на стабилно финансово положение. Това включва много нисък държавен дълг - около 20% от брутния вътрешен продукт по международните стандарти, високи спестявания, ограничена политика на разходите и силно натрупване на резерви.
Освен това в момента се увеличават приходите от износ на енергоизточници за страни, които избягват санкциите или, като Германия, все още частично поддържат покупките си. Настоящата цена на петрола е много по-висока от прогнозата на Международния валутен фонд (МВФ) за 10-15 долара за барел, необходими за балансиране на руския бюджет. „Едва ли петролно ембарго от страна на ЕС ще промени решително ситуацията за момента", казва Лангхамер.
Русия ще бъде структурно подпомогната и от ниското значение на частния сектор на услугите и високото ниво на защитена заетост в публичния сектор, предава investor.bg.
„Тези служители са гарант за политическата подкрепа на президента Путин у дома и получават преференциална подкрепа, т.е. те са защитени от последиците от нарастващата инфлация чрез контрол на цените или подпомагане на доходите", казва експертът.
Правителството ще се бори активно с появата на черни пазари, тъй като те могат да разделят обществото и да отслабят политическата подкрепа. Изключително негативните последици от загубата на важни и незаменими капиталови стоки от чужбина, които със сигурност ще настъпят в по-дългосрочен план, не се очаква бързо да доведат руската икономика до разруха.
„Западът ще трябва да покаже, че ще удържи дълго време на подобна ситуация", казва Лангхамер.
Поданиците на Путин не познават друго освен глад и мизерия и санкциите не ги смущават изобщо.
Единствено военните поражения са в състояние да им размърдат мозъците и да прогледнат в каква кочина живеят.
Затова и е цялата кремълска истерия да се представи нещо за победа на 9 май.