15 г. затвор за руските журналисти, ако използват думата 'война'
Седем дни след началото на войната в Украйна в Държавната Дума в Русия се прокарват законови промени срещу "фалшивите новини за военната операция". Поправките бяха приети в ресорната комисия и се очаква скоро да бъдат гласувани и от Думата, съобщи руската служба на Би Би Си.
Според законопроекта журналистите, разпространяващи "фалшиви новини" за руските въоръжени сили, ще се санкционират с глоба от 700 000 до 1,5 млн. рубли или лишаване от свобода до 3 години. Ако "фалшивите новини" се разпространяват от организирани групи или длъжностни лица и са подкрепени с "фалшиви" доказателства, наказанието се увеличава - от 5 до 10 години затвор.
Когато "фалшивите новини" доведат до сериозни последици за държавата, наказанието е още по-голямо - от 10 до 15 години затвор.
Според законопроекта отговорност ще се носи и за дискредитиране на руските въоръжени сили. Тук влиза съобщаването на унищожена техника, брой ранени, загинали или пленени войници, критики към армията и други. За това "престъпление" отговорността е административна.
При второ провинение има и глоба в размер от 100 000 до 300 000 рубли.
Преди дни руският медиен регулатор Роскомнадзор заяви, че медиите трябва да отразяват "военната операция" само въз основа на информация от официални руски източници. В този смисъл думата "война" се превърна във фалшива новина, заради която редица медии бяха принудени да изтрият част от съдържанието си, а някои от независимите - като "Дожд" и "Ехото на Москва", бяха блокирани. Журналисти пък напуснаха страната, защото се страхуват за живота си.
Без коментар.