Разследват за подривна дейност чужденците със „златните паспорти“
Напълно е възможно чужденци с криминални регистрации да са се сдобили с български паспорти и да са извършвали подривна дейност на наша територия. Ще бъде установено дали е така. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ говорителят на Специализираната прокуратура Христо Кръстев.
След като водещите му припомниха думите на депутата Хамид Хамид за това, че над 120 китайки и руски граждани, част от които били съпричастни към специалните служби, по съмнителен начин са получили български паспорти за инвестиции над 1 млн. лева, той заяви, че се проверяват всички, които са получили българско гражданство от 2015 г. до 2021 г.
„Миналата седмица постъпи сигнал от народен представител от ПГ на ДПС, в който се излагат твърдения за извършени престъпления във връзка с придобиване на българско гражданство по натурализация чрез инвестиции“, заяви Кръстев.
На 7 февруари бе сформиран екип от двама наблюдаващи прокурори, които образуваха досъдебно производство за съществуването на организирана престъпна група, която е действала в периода от 2015 г. до 2021 година, добави той.
Не може да кажем колко са участниците в престъпната група, но със сигурност не са по-малко от трима, уточни говорителят на Специализираната прокуратура.
На въпроса дали има съмнения, че човекът, който оглавява Българската агенция за инвестиции, също е част от схемата, той отговори, че това ще се установява тепърва с изискване на документи от държавните институции и с разпит на множество свидетели.
Кръстев първоначално отказа да потвърди дали разследващите са обискирали кабинета на Стамен Янев, а после добави, че вчера са дали брифинг в Специализираната прокуратура и са заявили, че не са извършвали нито обиск, нито претърсване и изземване, а са изисквали документи от БАИ и други държавни учреждения.
Той обясни процедурата по придобиване на българско гражданство по натурализация. „Първоначално чужденецът трябва да направи инвестиция, а след това чрез дирекция „Миграция“ при МВР трябва да се издаде разрешение за постоянно пребиваване на територията на България. Кандидатът за гражданство трябва да направи искане до Българската агенция за инвестициите за предоставяне на удостоверение, че вложенията са направени от него и са реални“, заяви говорителят на Специализираната прокуратура.
„След това по административен път тези документи се придвижват до Министерството на правосъдието, които предлагат на президент издаване на указ за българско гражданство“, добави той.
„Твърдението е, че всички, които са кандидатствали за получаване на българско гражданство чрез инвестиция не са извършвали реални такива, а са използвали едни и същи пари в рамките на 1 000 001 лв., тъй като по Закона за насърчаване на инвестициите и Закона за чужденците в България да е над 1 млн. лв. Тези пари са предоставени от една и съща банка, от едни и същи търговски дружества и пълномощниците на тези чужди граждани са едни и същи. Проверяваме тези обстоятелства“, каза още Кръстев.
Най-интересното е,че още са си в БАИ непокътнати.
Иска здраво стъргане !