Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ракът на простатата - невидима заплаха

Надежда за болните има, затова и не бива да приемат рака като присъда, успокоява началникът на Отделението по урология в УМБАЛ-Бургас д-р Николай Миринчев
Ключови думи: рак на простатата, флагман, д-р николай миринчев

„На пръсти“. Така простатният карцином влиза в живота на мъжете. И бързо го преобръща.

Болката и дискомфортът обикновено идват опасно късно – когато болестта е в напреднал стадий, а шансовете за успешно излекуване – намалели. Битката с най-често срещания рак сред мъжете обаче не е обречена. А най-силното оръжие срещу невидимата заплаха е профилактиката.

Кога е добре да започне скринингът за простатен карцином? Кои мъже трябва да са особено „нащрек“ след 45-годишна възраст? С какви възможности за съвременна диагностика и лечение на рака на простатата разполагат уролозите? И защо пациентите не бива да губят надежда? В месеца, в който светът се обединява около каузата за борба с рака, разговаряме с д-р Николай Миринчев, специалист уролог и началник на Отделението по урология в УМБАЛ-Бургас.

„Ракът на простатата е най-често срещаният при мъжете – приблизително 1,1 милиона са диагностицирани в световен мащаб през 2012 г., което представлява 15% от всички новооткрити онкологични заболявания“, осветлява статистиката д-р Николай Миринчев.

Само в Европа всяка година диагнозата чуват 417 000 пациенти, а 92 300 загиват. „Тъй като няма оплаквания – този вид рак наистина протича безсимптомно, се препоръчва навременен скрининг на рисковите групи“, подчертава началникът на Отделението по урология в УМБАЛ- Бургас.

Симптомите се появяват твърде късно

„Когато простатният карцином причинява оплаквания, те са обикновено в един доста по-късен стадий. И ние откриваме болестта случайно, защото те могат да бъдат симптоми и на други заболявания.

Например – често уриниране, слаба или прекъсната струя на урината или необходимост от усилия, за да се изпразни пикочният мехур, кръв в урината, спешна нужда от често уриниране през нощта, начало на еректилна дисфункция, болка или парене по време на уриниране (което е по-рядко срещано), дискомфорт при седене (причинен от уголемената простата)“, изрежда симптомите д-р Миринчев.

Коварното е, че подобни оплаквания могат да бъдат причинени и от други, неракови състояния – например доброкачествена простатна хиперплазия (ДПХ) или уголемена простата, както и уроинфекции.

Възрастта е рисков фактор №1

Възрастта е основният рисков фактор за простатния карцином, но наследствеността също не е за подценяване, отбелязва урологът. „Честотата му под 30 години е 5% и се увеличава с коефициент на вероятност от 1,7 на десетилетие. Така при мъже на възраст над 79 години вече е между 48-71%“, разкрива данните д-р Миринчев.

Оказва се, че най-много заболели се диагностицират в Австралия, Нова Зеландия и Северна Америка. „В Западна и Северна Европа също има висока заболеваемост, но това се дължи до голяма степен на широката употреба на теста за простатно-специфичен антиген (PSA) или т.нар. туморен маркер и застаряването на населението“, обяснява феномена урологът.

Мъжете на 50+ трябва да се изследват

„Стратегията за ранно тестване за стойностите на PSA при добре информирани мъже с повишен риск от простатен карцином е следната: всички над 50-годишна възраст, а ако в рода има болни от рак на простатата, скринингът трябва да се направи още в годините между 45 и 50“, отбелязва специалистът от УМБАЛ-Бургас.

Като уточнява, че при афроамериканците, при които този тип карцином е по-често срещан, изследване се препоръчва след 45-ата година. „В зависимост от показанията на теста се прави калкулатор на риска, за да се прецени дали е необходимо извършване на други допълнителни изследвания“, обяснява д-р Миринчев.

Без паника при отклонение в туморните маркери

Туморният маркер (PSA) всъщност представлява кръвен тест, чиито резултати излизат много бързо. „Този вид антиген се произвежда само от простатата и алармира за проблеми в жлезата, като повишаването на стойностите не означава непременно, че мъжът е с рак – причините могат да са различни“, успокоява урологът.

Нормалните стойности на PSA са от 0 до 4 ng/ml, като зависят от възрастта и обема на простатата. „Този тест е много полезен, защото при ранните случаи, когато няма никакви симптоми, той може да е единственият, който да насочи пациента към специалист, ракът да бъде установен рано и да се излекува. Това е смисълът на профилактиката“, изтъква началникът на Отделението по урология в бургаската болница.

Вече има и генетични тестове

В зависимост от показателите на теста и другите рискови фактори – възраст, фамилна обремененост, резултатите от прегледа, специалистът може да назначи и допълнителни изследвания – образни, ядрено-магнитен резонанс, генетични изследвания за наследствен простатен карцином. „Последните са силно препоръчителни при мъже, при чиито бащи, братя, дядовци, има установен такъв рак, особено развит преди 60-годишната им възраст“, отбелязва д-р Миринчев.

Фюжън-биопсията е последният „хит“

Урологът обяснява и кога се прибягва до биопсия. „Това е инвазивно изследване, което дава категорична точност на диагнозата, но не е щадящо и затова се прилага само при строги показания“, казва д-р Миринчев. „Последният „хит“ в диагностиката е най-новата технология за биопсия на простатата, която се нарича ЯМР-фюжън биопсия.

„Така се постига много точна прицелна биопсия, защото съмнителните места от магнитния резонанс се наслагват върху ехографски образ в реално време. Изследването се прави със спинална или локална анестезия“, уточнява специалистът от УМБАЛ-Бургас.

Отстраняват тумора безкръвно

Ракът на простатата поразява с „невидима ръка“, но има ли надежда за тези пациенти? „Възрастта, хистологичният резултат, здравословното моментно състояние на пациента, стадият на развитие на простатния карцином – всичко това определя стратегията за лечение.

Хирургичното може да се проведе чрез модерни миниинвазивни роботизирани техники. Лъчелечението може да е от разстояние или локално да се имплантират в простатата изотопи. Използват се и различни медикаменти при лечението“, обяснява урологът.

Благоприятната прогноза

Надежда за болните има, затова и не бива да приемат рака като присъда. „Общият консенсус при злокачествените заболявания е да се постигне поне 5-годишна преживяемост на пациентите след поставяне на диагнозата. При простатния карцином, особено установен в ранните стадии, тези прогнози са доста по-благоприятни“, внася оптимизъм урологът.

„Има мъже, при които веднъж отстранен, туморът не рецидивира, т.е. никога не се завръща. Някои от пациентите преживяват 10, 20 и повече години след откриването на карцинома в добро качество на живот. Прогнозите са благоприятни, ако заболяването се открие навреме, затова се препоръчват профилактиката и редовните посещения при специалист уролог“, подчертава в заключение д-р Николай Миринчев.

Източник: Списание BETTY

Дупка в закона спасява пияни шофьори Атакуват с жалби съда, очакват се решения на ВКС Рязко свали килограми и си сложи силикон Направих операцията в Турция, призна си Денислава от „Игри на волята“ Денислава
На 6 януари се прекланяме пред Ботев и отбелязваме 177 от рождението му Събитието ще започне в 11.30 ч. пред паметника на поета революционер в градинката до НЧ „Светлина 1939“ в Поморие Мистериозно петно на ръката на Байдън: Какво не е наред със здравето му? Той се появи и с белег на долната си устна
Напусна ни обичана лекарка Доц. д-р Слава Стоянова беше позната в международните медицински среди с редица научни публикации и трудове Училището в Свети Влас дарява значителна сума на дете в нужда Инициативата намери огромна подкрепа
Отвратен съм от чалгата в новогодишните програми, каза Васко Кръпката Ако може да се вярва на социалните мрежи, и редовите зрители не са особено очаровани от това, което ни предложиха големите телевизии в празничната нощ Изкуство на Богоявление: Тройната Хармония Йордановци в Хармония: Творчески Пътешествия на Маринов, Ангелов и Петров
Как Айтос ще посрещне Йордановден Вижте програмата  Мащабна профилактична кампания стартира университетска болница „Дева Мария“ Прегледите ще бъдат напълно безплатни след запазен час на тел. 056 89 62 62 или онлайн на www.devamaria.com
Бургас скърби! Почина голяма спортна легенда Той остави траен отпечатък върху спорта в Бургас и България. Неговите успехи се превърнаха в източник на вдъхновение за поколения състезатели, пише в съболезнованието си кметът Димитър Николов Паркирането пред блоковете става платено - 60 лева за паркомясто Кандидатстването за платените паркоместа става съгласно критериите в общинската наредба