Готвят ключова реформа в здравеопазването, слагат край на клиничните пътеки
Поетапното отпадане на клиничните пътеки обмисля кабинетът "Петков", стана ясно от изказване на вицепремиера и министър на финансите Асен Василев. Според него трябва да се потърси друг начин за остойностяване на услугите в здравната система.
На заседанието на бюджетната парламентарна комисия, където на първо четене беше приет бюджетът на Здравната каса (НЗОК) за настоящата година, Василев уточни, че визията на правителството е реформата да става поетапно, за да не „избухне“ финансово системата.
Според вицепремиера клиничните пътеки са остарял вариант за финансиране в здравната система.
„Поне на първо време най-вероятно трябва да има ребалансиране, а след това да се премине към по-модерни начини на финансиране, но това, както знаете, изисква доста внимателен контрол, за да не избухне финансово цялата система“, обясни пред депутатите Асен Василев.
Бившият здравен и финансов министър Кирил Ананиев, който в момента е депутат от ГЕРБ, също призна, че клиничните пътеки са неактуален метод за финансиране „Дори и след като се изясни и се приеме от обществеността, включително и от гилдията, промяната в модела на финансиране, е необходимо поне половин година, докато се променят всички нормативни актове. Така че, хубаво е да започне да се мисли още от днес“, каза Ананиев.
В бюджета на Здравната каса за тази година се залагат повече пари за доболнична помощ, като акцент има върху профилактиката и ранната диагностика.
Но тея пътеки бяха се усладили на предишната власт
2019 се въведе,
1. Нужна е електронна платформа , където пациента определил си личен лекар се
регистрира.Там изнесоха с кои лекари касата има сключен договор. -лични и по специалности.
Какво е предимството на електронната платформа - на лекаря пациента не плаща , там се плаща
от касата примерно лев за регистриран пациент , имат право до 2500 пациента. За специалист се плаща 6 от пациента .Всеки преглед се отразява в досието ти в платформата , там се издава рецепта и в нея се пише таксата на лекарството от лекаря.
т е има лекарства с фиксирана цена на касата и такива на свободна цена .
там издадена рецепта и направление и по телефона може да разговаряш с личния и да ти изпише лекарства или да получиш направление към специалист. Просто в аптеката , специалиста виждат от платформата . Има и улеснение - проследяване по досието на заболяванията , леченията .
В България има достатъчно поликлиники , които могат да бъдат център както личен лекар с много лекари - /лични/ специалисти , лаборатория , ренген , спешна помощ. Това ще е облекчение за пациента , на едно място всичко .
В България е нужно ново предоговаряне на касата . Естествено ще има лекари сключили и такива които не , но в случея те ще са на частна практика.
При този начин касата ще може доста по добре да контролира нещата , естествено ще фиксира , кое поема , кое пациента , особенно при операции .
Друг важен момент - лекаря или работи към касата или е на частна практика , не може и в двете .
Там 2019 - включиха лични лекари , специалисти , 2020 една година по късно - за операции,
Така че в системата има държавни болници и клиники - сключили договор .
Пациента ако се осигурява може да е в системата , ако не има клиники , където плаща или има застраховка .