Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Експерти: Алтернативите с никотин помагат да се намали смъртността от тютюнопушенето
Швеция, Норвегия, Великобритания, Нова Зеландия са отличници в справянето с тютюнопушенето, чрез подхода за намаляване на вредата от тютюна, признават световни експерти по обществено здраве. Световният проблем с тютюнопушенето, което взима повече човешки жертви от COVID-19, може да бъде решен с помощта на научнитедоказателства и подхода за намалена вреда. За целта трябва да се придържаме към науката и това, което тя констатира за методите за отказ на заклетите пушачи от цигарите чрез по-малко вредни начини за прием на никотин – като е-цигари и устройства с нагряване на тютюн. Това е начинът да се намали смъртността от заболявания, свързани с тютюнопушенето.
Около това мнение се обединиха учени от цял свят на ежегодния Световен форум за е-цигарите в Лондон, който се проведе виртуално през декември, където лекари, специалисти по обществено здраве и експерти от национални здравни агенции обмениха последните данни по темата.
По време на събието стана ясно и, че страните, които прилагат подхода за намаляване на вредата от тютюна, давайки път на електронните цигари, устройствата с нагряване на тютюн, като IQOS и шведския снус, вече имат сериозен напредък в борбата с тютюнопушенето.
„Няколко държави бележат прогрес в плана за намаляване на вредата от тютюна и в борбата с пушенето сред младежите. В Нова Зеландия например само 2% от 14-15 годишните пушат цигари. Най-важно е да се намали смъртността от заболявания, свързани с тютюнопушенето. Някои от тях могат да се постигнат само със спирането на цигарите. Примерите са Швеция и Япония“, коментира на конференцията проф. Робърт Бийгълхоул, бивш директор в СЗО и настоящ изследовател в Университета в Окланд, Нова Зеландия.
Швеция вече осигури доказателство за намаляването на вредата чрез замяната на цигарите със снус – торбичките с тютюн за орална употреба. Като резултат от това в скандинавската страна има вече само 7% пушачи и най-малък брой случаи на рак на белия дроб сред мъжете. Друг пример е Япония, където с навлизането на устройството с нагряване на тютюн IQOS и преминаването на 22% от пушачите на него, тютюнопушенето и хоспитализациите в резултат на ХОББ и ИБС намаляха.