Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Да поработим над проблемите в офиса

Източник: Cosmopolitan
Ключови думи: проблеми в офиса, флагман

Работните отношения са преди всичко отношения и не бива да се уповаваш само на Кодекса на труда - такъв път е обречен на провал в дългосрочна перспектива. Тук е като в брака: ти не натриваш носа на мъжа си със Семейния кодекс, когато възникне някакъв проблем. Но има общи правила, които позволяват да защитиш своите права и да не позволиш на работодателя си да се качи на главата ти. Ние разпитахме за най-разпространените проблеми в офисите и открихме тяхното решение.

Ситуация №1: Не ми актуализират заплатата

Актуализацията се реализира в съответствие с колективен договор или допълнително споразумение към Трудов договор. Работодателят не е длъжен да индексира заплатата ти. Той може да ти даде премия или да повиши автоматично надницата ти. Но ако в документа е упомената актуализация, а е нямало такава (както и премия), може да се обърнеш към Човешки ресурси или Инспекция по труда. В този случай трябва да забравиш за добрите отношения с работодателя си.

Ситуация №2: Аз работя извънредно, а не ми плащат за това

За да ти заплащат за извънреден труд, работодателят е длъжен да издаде заповед, с която да уведоми да уведоми Инспекцията по труда и да те задължи да работиш след работно време или през почивните дни, както и да направи график за почивките след извънредния труд. Ако няма такава заповед, считай, че не бива да излизаш от рамките на работното време. Ако ти оставаш в офиса след всички, това не означава, че се преработваш: може би просто стоиш и гледаш сериали. Ако действително не успяваш да свършиш всичко за установеното време, трябва да се обърнеш към своя шеф с предложение да ти намерят помощник или преразпределение на задачите в офиса. Никой не може да те принуди да работиш след края на работното ти време.

Ситуация №3: Моят работодател ме принуждава да си пускам дни от отпуската все едно съм ги използвала

Това е незаконно и ти си в правото си да му откажеш. Без твоето съгласие и подпис, нито един работодател не може да направи каквото и да е било. Категоричният отказ премахва всички въпроси. Ако обаче той продължава да настоява, разбери с какво е свързана грижата му относно твоите почивни дни. Има вероятност  да са се събрали твърде много неизползвани дни отпуска и в този случай е желателно да ги използваш.

Ситуация №4: Искат да ме уволнят и съсредоточено ме следят, за да намерят някакъв повод

Най-доброто средство е да не даваш повод за уволнение: да ходиш навреме, да спазваш сроковете за изпълнение на задачите и приетите от теб задължения, да поддържаш деловото общуване. Всяко заяждане е придирчивост, докато не те накарат да дадеш писмено обяснение за причините за ненадлежното изпълнение на трудовите задължения. Ако такова искане е постъпило, съгласно Кодекса на труда, имаш тридневен срок, за да дадеш писмен отговор. Отнеси се към ситуацията сериозно. Нашият съвет е да се консултираш с юрист или специалист Човешки ресурси, за да дадеш правилен отговор.

Ситуация №5: Стовариха ми работата на друг колега, а заплатата ми не мърда

В тези случаи допълнителното заплащане е задължително. Размерът се установява чрез споразумение между теб и работодателя, като ти трябва да подпишеш специален документ. Ако се обърнат към теб с подобна молба, не се притеснявай да попиташ как ще бъде оформена и заплатена работата. Възнаграждение ще се появи, когато има заповед за допълнителни задължения, освен ако обемът на задачите ти не е твърде намалял.

Ситуация №6: Работодателят ти иска да подадеш заявление за напускане по собствено желание

Няма дим без огън. Напускането по собствено желание се регулира от Кодекса на труда. При прекратяване на трудовите отношения по твое искане, не ти се полагат обезщетение за съкращение. Ти ще получиш заплата за изработеното работно време и за неизползваните дни платен отпуск. Ако ти не желаеш да прекратиш трудовите си отношения, то имаш право да не подаваш писмен документ, но предложението да напуснеш по свое желание не се явява нарушение от страна на работодателя, поради което няма как да се оплачеш.

Ситуация №7: Не ми плащат заплатата навреме

Работодателят е длъжен да изплати заплатата съгласно ставка с лихва за всеки ден просрочка. При забавяне на заплатата имаш право да прекратиш трудовия договор без предизвестие. Ако редовно забавят заплатата, по-добре е да се ориентираш към нова работа. За да получиш необходимото чрез съда, имаш три години от датата, на която е трябвало да получиш своята заплата. Нашият съвет е да не се пренавиваш, тъй като през тези години може да се окаже, че вече няма от кого да поискаш своето, дори и да спечелиш делото. Опитай да се обърнеш с жалба за неизплатена заплата към Инспекция по труда или към Министерство на труда и социалната политика.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
4 съвета за дълъг секс Внимавайте да не се обезводните... Пламъците в Лос Анджелис погълнаха сгради, има жертви, но Панагюрско златно съкровище било защитено За да проправят път за пожарникарите, се налага булдозери да разбутват изоставените в паниката коли
Шок в бургаската морга! Близките на загиналите 17-годишни младежи разпознаха телата им Роднините на Ахмед Самра и Ахмед Исмаил АлАунд искат да ги погребат в Египет,  в Средец им казали как намерили труповете им в Странджа Масов протест срещу високите цени на тока  А от нулевия ДДС печелят само зърнопроизводителите, коментира Васил Велев и попита на тях ли трябва да се помага
Средната пенсия в Русия е... Около 250 долара Била е близо до смъртта Твърди, че мъж се опитал да я убие в самолет
Притеснителна новина за София Ето какво се случва  Разтърсващо твърдение за Путин Не вдигал телефона на Асад
Много му върви Верстапен е 4 пъти шампион на Формула 1 Разказа за Рен Гонзо с малшанс в чужбина
Замърсяването на въздухът в София е два пъти над нормата, а от СЗО заговориха за мор на българите Кметът Васил Терзиев призна за проблема и сподели, че се надява да има траен напредък в справянето с него Отиде си сценаристът на „Вчера“, Владимир Даверов издъхна след мъчително боледуване Погребението на големия български писател, който е и продуцент на филми които „Дунав мост“ и „Хайка за вълци", ще бъде в тесен семеен кръг