Д-р Лорис Мануелян - лекарят с голямо сърце, поетът с китара и душа на благородник
Едва ли има бургазлия, който не познава д-р Лорис Мануелян - лекарят с голямо сърце, поетът с китара и душа на благородник. Той е отличен специалист и диагностик, ръководил е над две десетилетия Отделението по хемодиализа в УМБАЛ-Бургас, след което става заместник-кмет с ресор здравеопазване и защитава интересите на бургаските лекари, а след това е избран за първия общински лекар на Бургас. От шест месеца той се е завърнал като началник на Отделението по хемодиализа в УМБАЛ-Бургас и в момента се опитва да го вдигне на крака, сформирайки нов екип от специалисти. При тази новина се завръщат и пациентите, които предпочитат грижата и професионализма на един от най-добрите лекари по хемодиализа и нефрология в национален мащаб.
Не всеки от нас знае обаче, че в личен план д-р Лорис Мануелян е изключително интересен човек – той е поет, музикант, бард. Като всеки български арменец, той много държи на семейните ценности. Част от родата му е от Сливен и има връзка с великия Хаджи Димитър - прабаба му е омъжена за племенника на героя - Господин, който създава своето семейство в Бургас.
Лорис Мануелян има двама синове – Карен и Самуел, като по-големият – Карен Мануелян, също е лекар-дерматолог и практикува в Англия. Лорис Мануелян вече е и горд дядо. И тримата със синовете му обичат музиката и свирят на китара, а когато се съберат, в семейната им къща е истински празник.
Ако видите Лорис Мануелян да си говори сам на улицата, не се учудвайте. Толкова много хора го търсят за медицински и приятелски съвет всеки ден, че той ползва нонстоп хендсфрий устройство, за да отговаря по-лесно и да помогне на всеки. Преди десетина години д-р Мануелян лежа за кратко в болница. Дори тогава не спря да вдига телефона си и от леглото да консултира и помага на хората.
Лорис Мануелян пише поезия, и то прекрасна. „Пиша стихове от дете и това за мен не е професия. Правя го по вдъхновение, а не по поръчка. Трябва да има събитие, което да ме трогне и не съжалявам, че е така. Първата ми стихосбирка я издадоха мои приятели, без дори аз да знам. Втората е сборна от цели три, тъй като имам други две стихосбирки, които така и не издадох. Писането за мен е хоби, но към него съм бил толкова отговорен, колкото и към професията си. Винаги съм искал да пиша творби, които имат естетическа и философска стойност“, споделя той пред Флагман.бг.
Негови избрани стихове и песни бяха публикувани неотдавна в сборника „Първо беше ден, а после вечер…“. Той свири чудесно на китара и има въздействащ глас. Неговата песен „Моята молитва“ се превърна в неформален химн на българските лекари. Музикалният му идол е Джон Ленън.
„Китарата и музиката са ми любимите неща в живота, без които не мога да живея. Нямам ден, в който поне 2 часа да не слушам музика, да не се посмея или да не прочета нещо, това ме държи млад, съветвам всеки човек да го прави“, казва с усмивка д-р Мануелян.
Наравно с поезията, д-р Мануелян обича свободата на личността. Затова в кабинета му винаги стои портрет на Христо Ботев, редом до снимката на баща му – известният бургаски адвокат Карекин Мануелян. Докторът е известен като един от най-активните радетели за демократизация на управлението и обществото ни още от началото на 90-те години на миналия век.
Лорис Мануелян е изключително горд от личната си среща с музикалната легенда от арменски произход Шарл Азнавур. Запален левскар е. Обиколил е света, моретата и океаните като корабен лекар.
„От околосветското ми пътешествие с кораб, което направих през 2006 г., съм запазил най-хубавите си спомени, четири пъти прекосих екватора и обиколих цялото земно кълбо. Това беше страхотно преживяване – като опит и като впечатления. Тогава написах и много стихотворения. От този период е и „Моята молитва“, което е, така да го наречем „моралният кодекс на лекарите“, споделя той.
Д-р Лорис Мануелян дълги години заема ръководни длъжности в УМБАЛ Бургас. Три мандата беше зам.-кмет на Община Бургас в екипа на Димитър Николов. Член е на множество български и международни организации на нефролозите, тъй като това е основната му специалност. Споделя обаче, че много често носи работата си вкъщи и мисли за проблемите, натрупани в отделението, което ръководи, както и за своите пациенти.
Средното си образование е завършил в Славейковото училище и в СУ „Св. св. Кирил и Методий“, а след това в Английската гимназия. Приемат го Българска филология, когато влиза в казармата, но по съвет на баща си решава да кандидатства и Медицина след първата прослужена година. През 1981 г. завършва тази специалност с отличие.
Споделя още, че първоначално се насочил към журналистиката и от съвсем невръстни години печатал в различни издания. Бил е кореспондент на в. „Черноморски фронт“, печатал е в сп. „Родна реч“, сп. „Пламък“, както и в студентски издания. Медицината обаче при д-р Мануелян е и по наследство. В рода му има лекари, които са завършили в Швейцария и са работили в Истанбул, но по време на арменския геноцид са убити.
„В началото медицината беше много трудна, защото беше до голяма степен зубрене, а аз не бях от хората, които го правят. След трети курс ми стана много интересно и реших, че това е моето призвание. Едни от най-щастливите ми години бяха студентските. Тогава можех да се разгърна във всяка сфера, в която имам интерес. Играх и във футболния отбор на Института, водех студентския театър във Варна, където спечелихме много награди“, споделя д-р Лорис Мануелян.
След като завършва, д-р Мануелян започва работа в Бърза помощ в Бургас. „Работата ми там за мен беше една страхотна школа. Когато се срещаш с най-неочаквани и тежки състояния, при които трябва да се реагира бързо, трупаш огромен опит. Когато се налагаше да хоспитализираме пациент, ние продължавахме да следим развитието и се учехме от отлични лекари“, споделя д-р Мануелян.
След това той се насочва към Отделението по хемодиализа и нефрология, квалифицира се и в т. нар. диализна хирургия, защитава първа специалност вътрешни болести и втора – нефрология. Изучава и Здравен мениджмънт.
Само на 35 г. д-р Лорис Мануелян става най-младият шеф на отделение в бургаската държавна болница, след като неговият учител д-р Братов умира внезапно. Д-р Братов е един от създателите на диализата в България, а д-р Лорис Мануелян е причината за разцвета на отделението в Бургас, което ръководи от 1989 г. до 2007 г., когато приема да стане зам.-кмет по здравеопазването в Община Бургас и част от екипа на Димитър Николов. В това свое качество той отново защитава интересите на своите колеги и Отделението по хемодиализа. Въпреки обществената си позиция, д-р Мануелян никога не е прекъсвал практиката си като лекар.
Лорис Мануелян е един от създателите на Българския лекарски съюз и води активна съсловна дейност. Той е избран за член на УС на БЛС и един от първите преговарящи със Здравната каса, а след това става председател на Етичната комисия, която кове морала и етиката на съсловията. Първият рамков договор, създаден с негово участие, е най-добрият, правен досега в България.
Създаденото от него Отделение по хемодиализа и нефрология в Бургас е за пример на цяла България, защото затваря в един кръг цялата нефрология. Д-р Лорис Мануелян е първият български нефролог, получил сертификат по диализна хирургия.
След т. нар. здравна реформа обаче отделенията по хемодиализа и нефрология са разделени и това за д-р Мануелян е разочарование. „На диализата започна да се гледа като на „крава за доене“ или място, където трябва да се правят пари“, казва той с огромна тъга. А когато се появяват частните диализни центрове и отнемат пациентите, които се водят леки случаи или с по-висок социален статус. „Държавните болници не разполагат с финансов ресурс и затова ситуацията изглежда даже като че ли изоставена – има нужда от ремонт, от апаратура, от по-високи заплати за персонала. Дано някой ден всичко това се оправи, защото частните центрове са с луксозни условия и си подбират пациентите. А когато някой се влоши, го изпращат при нас. Тук са и най-тежките случаи. Ние с тях можем да се конкурираме единствено на базата на професионализма и човеколюбието, а не по лукса. Винаги съм казвал, че не е чак толкова важно какъв е корабът, а екипажът, който го управлява“, вярва д-р Мануелян.
В момента в екипа си той има две млади момичета и вярва, че те ще продължат делото му. „Те влязоха с много силни стъпки в нефрологията. Д-р Дарин Осман и д-р Мая Стоянова вече започват своята специализация и получиха отлични резултати от изпитната комисия преди дни. Сигурен съм, че след 4 години ще бъдат завършени специалисти с опит“, казва д-р Мануелян.
Като един от най-добрите лекари в неговата област той има хиляди излекувани пациенти по целия свят, част от които и до ден-днешен му се обаждат, за да чуят как е и могат ли да му помогнат. С усмивка на лицето д-р Мануелян си спомня за младо момиче, което е включено на диализа едва на 16 г., впоследствие му е направена трансплантация на бъбрек. „Тя и до днес ми се обажда. След като започна да води пълноценен живот, замина за Англия, където се омъжи, роди две деца и в момента вече ми звъни и ми казва, че е горда баба“, споделя д-р Мануелян.
Благодарение на д-р Лорис Мануелян и работата му като заместник-кмет и връзките с депутати в Народното събрание в България се въвежда медико-социалното обслужване, както и Наредба за подкрепа за нуждаещи се пациенти в община Бургас. Първият проект за патронажна грижа също е разработен в Бургас с негово участие.
Негови благодарни и високопоставени пациенти и до днес помагат на отделението, в което работи д-р Мануелян. Спонсорирали са дейности, правили са ремонти, закупували са апаратура.
В момента обаче той отчита много проблеми, които според него са рефлекс от състоянието на цялото ни здравеопазване. „Държавните болници са поставени пред тежката задача да оцеляват с много малко пари и почти без подкрепа от държавата, в сравнение с частните болници, които имат икономически стабилен инвеститор. А нас държавата сякаш иска да ни унищожи или да ни превърне в лечебни заведения, които са за бедни и много тежки случаи“, казва с огромна тъга д-р Лорис Мануелян.
Първо във Флагман.БГ! Вижте проекта за паметника на медиците в Бургас и къде ще бъде разположен
В момента д-р Мануелян е подел благородна кауза. Той е основен мотор за изграждането на паметник на българските медици. Мястото на монумента е избрано – точно пред корпуса на УМБАЛ-Бургас. Скулптурата се състои от три фигури – двама медици, мъж и жена, които поддържат един болен човек. Никола Станчев е скулпторът, вече има решение на Общинския съвет и текат административните процедури.