Ресторантьори настояват: Без зелен сертификат на открито
Да отпадне изискването клиентите на заведенията да представят сертификати при консумация на открито, предлагат от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). По този начин ще се подпомогне бизнеса, който е на ръба на оцеляването след въвеждане на зелените сертификати. И ще бъде от полза и за клиентите, обясни зам. – председателят на БХРА Атанас Димитров.
Не виждаме причина документ за преболедуван КОВИД-19, завършен ваксинационен курс, за достатъчно антитела или отрицателен тест да са необходими за хората, които искат да изпият едно кафе на чист въздух или да хапнат на крак, обясни Димитров.
И допълни, че изискването трябва да отпадне и за хората, които поръчват за вкъщи. В момента ако решиш спонтанно да си вземеш докато вървиш едно капучино или чай, или пък да си купиш нещо за хапване, не можеш да изчакаш на масите пред заведението, ако нямаш сертификат. Или ако между две ски спускания искаш да изпиеш нещо топло, дори за апрески бара ти е нужен сертификат. Това допълнително намалява оборота и консумацията на бездруго закъсалия бизнес. И е в ущърб на клиентите, обясни Димитров. Затова от БХРА настояват изискването за зелен сертификат да отпадне за външните площи на заведенията.
При спазване на всички епидемиологични мерки и социална дистанция вече е доказано, че вирусът не се разпространява “на чист въздух”, категорични са от БХРА. Сред доводите на национално представената организация с 36 регионални структури е и че много заведения разполагат със зимни градини, с отваряеми части, които биха могли да бъдат използвани от тези клиенти. И припомнят, че в други държави това е практика. Например в Солун заведенията работят в момента именно така. Дори и само малка част от местата да се заемат или това да се случва единствено за кратки времеви интервали, промяната би помогнала на бизнеса, който наистина е изправен до стената, подчертават от БХРА.
Всеки ден се закриват обекти. Толкова прекратили дейността си кафенета и ресторанти никога не е имало досега от 90-те години на миналия век, подчерта Димитров .
Вдигането на цената на електроенергията постави 95% от хотелите и ресторантите „на колене“. Повишените разходи, инфлацията, растящите цени на продуктите и въвеждането на зеления сертификат при около 20% ваксинирано население изиграха своята решаваща роля за приключване на този бизнес за много хора, категоричен бе Димитров. Дадоха ни да работим де юре, но де факто няма възможност за работа, допълни той.
А за изредените "мерки" тук дори не бях чувала, така че статийчето е по-скоро агитация за такива отколкото информация за подобни съществуващи идиотщини.
А бачкайте сега нещастници.
Няма ви влизаме в заведенията за по кафе на 3.00 кинта и бира на 7.00лв.
Бухайте си ф@ксини през година пък аз ще ви пращам проверки от Сейшелите завинаги
В Испания вече има домашни ресторанти. Отиваш на гости, хапваш, оставяш дарение на стопаните и си тръгваш.
В съседство има апартамент с огромен салон, 6 маси за по 4 души. Баба и внучка готвят и посрещат гости всеки ден.
Гостите доволни от посрешането и ястията, основно хора от офиси наблизо.
И гака...
Затова утре съм на семеен празник на село, а не в кръчма. Сами си изядохте хляба, когато застанахте срещу клиентите си, знаейки че 70% няма да имат сертификати.
Нашата компания вече знаем, и си разделихме ролите в приготвянето на домашни купони, ресторантьорите станахте ненужни.