Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Когато живачният термометър се счупи или как да си спестим смут и паника у дома

Ключови думи: счупен термометър, живачният термометър, опасен ли е живачният термометър, какво да правим при счупен термометър

Ако сте ползвали живачен термометър, то сигурно ви се е случвало да счупите поне един такъв. Но дори и да не сте, знаете ли как да постъпите в такава ситуация?

Аз – не, или поне до момента, когато не ми се наложи да се отърва от разпиляното по пода количество в почти 0 ч. през нощта в неделя срещу понеделник. Страхотно изпращане на седмицата, нали?

След бързо преравяне на 3-4 уеб сайта, също толкова на брой форума и консултация по телефона с Гражданска защита (не е смешно, оказа се, че и други са стигали дотам), ситуацията беше овладяна.

Но за да спестя паниката и параноята на други като мен, които досега не са имали подобен живачен сблъсък в живота си, ви давам няколко съвета за това как да се справим с инцидента, който всъщност не е толкова опасен, колкото си мислим.

Без паника

Важно е да знаете, че от малкото количество живак, което се съдържа в термометрите, не се получава натравяне. Освен това, при тях се използва така наречения метален живак, който е опасен само ако парите му се вдишват продължително време. Разбира се, дръжте децата надалеч и не влизайте в директен контакт с веществото. Ако все пак някое от тях е пипало или играло с топчета живак, го проверете за остатъци по кожата и дрехите, след което измийте участъците с вода и сапун. Окаже ли се, че те са погълнали част от веществото, е добре да се обърнете към спешна помощ. Ако не се стигне дотам, преминете към следващата стъпка, но и в двата случая запазете спокойствие и изведете децата и останалите хора от помещението.

Проветряване

Отворете колкото се може повече прозорци, за да стане течение и оставете стаята да се проветри добре (за едно цяло денонощие например). Някои препоръчват да не се спи в нея същата вечер.

Почистване

Ако живакът е попаднал върху килими, мокети или други порести материали се препоръчва да бъдат изхвърлени. Живакът може да се отстрани с прахосмукачка – ако тя не е на водна основа, филтърът след това също се изхвърля. Не трябва обаче да се пропуска посипването на пода със сяра на прах или манганов разтвор – може да го направите след почистването с прахосмукачка или директно върху разпиления живак, като оставите сярата да подейства за около час, час и половина. При втория случай си вземете от аптеката и пипета с гумен накрайник, с която да съберете живака (това може да се направи също и с лопатка, лейкопласт, влажна тоалетна хартия, дъвка, както и сапун и вода). Събраното количество изхвърлете по възможност в херметически затворен съд. След премахването на живака почистете добре и със сапун и гореща вода.

В случай, че живакът е попаднал в цепнатини на паркет, разширете цепнатината, за да може да достигнете дотам с пипетата или лейкопласта.

Ако все пак искате да се почувствате по-сигурни, може да се обадите на Гражданска защита, които да ви упътят, а дори и да дойдат у вас, за да почистят със собствени средства и уреди.

Източник: Една.бг

1
Коментара по темата
1.
Верно ли?
24.11.2021 23:26:27
Странно що нищо ми няма още,а пък съм вече на 50,пък и два ковида преживях.Като дете счупих без да искам такъв термометър и всичко топченца се търкулнаха в цепнатините на дюшемето.Още спя в тая стая.Никой от родата не е умреш от натравяне!
  Добави Коментар
Започват засилени проверки за пожарна безопасност на туристически обекти в цялата страна Министърът на туризма Мирослав Боршош ще работи активно с колегата му Даниел Митов от вътрешното ведомство Бившият президент на Салвадор почина в изгнание Издъхна на 65-година възраст
Почина последният жив член на The Band Новината беше потвърдена пред Rolling Stone от неговия дългогодишен приятел и колега Ян Хауст Община Царево е против предложеното за разширение на ЗМ "Силистар" Разширението щяло да обхване имоти, чрез които се свързват двата полигона на съществуващата защитената местност
Т. Йорданов към К.Костадинов: Колкото и да зяеш, тепърва ще става интересно, Коценце Голяма напрежение в НС България е потресена от това зверство За престъплението се предвижда наказание „лишаване от свобода“ до 6 години
Силен Черноморец 1919 завърши наравно със Спартак Варна Акулите са в отлична форма Ресторантьори все още начисляват 9% ДДС, НАП ги хвана За седмица хазната е ощетена с над 1 млн. лв., отчетоха от приходната агенция
Не режете картофите преди варене, защото... Професионални готвачи съветват да не режете картофите преди да ги сварите, макар това да изглежда по-лесно Кметът Николай Димитров: Община Несебър изпълнява концепция за промяна на градския облик Ремонти и реконструкция на общински обекти се извършва във всички населени места
Какви са актуалните цени на жилища в Бургас Достигат до 2200 евро на кв.метър Прекъсна предаването си, за да съобщи ужасна новина Почина Калоян Кирилов