Сезонен ли е вирусът SARS-CoV-2? Проучване сочи, че той се държи като инфлуенцата
В света вече има достатъчно данни за развоя на пандемията от SARS-CoV-2 – вирусът, причиняващ COVID-19. Така се превръща в реалност възможността да се прецени дали патогенът проявява признаци на сезонност. Точно такова изследване са провели учени от Масечузецкия технологичен университет, а резултатите навеждат на мисълта, че и този вирус следва пътя на сезонната инфлуенца.
Околната среда обаче не може да е единствен фактор, допринасящ за разпространението на болестта обаче, тъй като трябва да се приемат и биологичните такива, като гъстотата на населението и някои от политическите мерки, които също играят важна роля. Затова учените са изследвали данни за пандемията от 1 март 2020 г. до 13 март 2021 г. от различни държави – Канада, Германия, Индия, Етиопия и Чили, които са имало сравнително еднакви мерки за контрол на разпространението на вируса.
Предходни изследвания на поведението на инфлуенцата например сочат, че тя се държи по различни начини в зависимост от 4 основни фактора – температура на въздуха, влажност и ултравиолетова радиация и процесът на изсушаване на въздуха. Точно тези фактори водят до това грипните вируси да се проявяват повече през зимата. Екипът от учени обаче е установил, че и SARS-CoV-2 се държи по същия начин, повлиян от тези четири неща, с което точно както инфлуенцата и COVID се провява значително през зимата в страните с умерен климат като Канада, Германия и Чили, а в страните в тропика – по време на летните мусони.
Данните отговарят и за България, където климатът е умерен и ясно се откроява сезонността на вируса – първата сериозна вълна започва през есента на 2020 г. След нея следва втора – в разгара на зимата и приключваща в началото на пролетта. Сходна е тенденцията и сега, след като случаите започнаха да растат сериозно в началото на октомври. Друг фактор, които допринася за развоя на епидемията обаче е и броят на направените тестове, които през полседното денонощие достигнаха рекорд – над 50 000, от които около 10% са положителни. В сравнение с тези данни, при предходния пик на заразата се правеха около 20 000 на ден, от които 30-40% бяха положителни.
Към тъпото правителство работят психолози,та работата им е как да агитират и внушат на простото население че вместо грип съществува Ковид спонсорирано от Рокфелер чрез СЗО а правителството обича да е наведено за да усвои 13млд.лв за сметка на болно и унищожено население.
Гласувайте за Бай Ганьо -пилота
Пазете се от факсинираните,заразяват вече населението с инжектирана експериментална течност с вирус ковид.избягвайте ги.
Доказано,
Estimated percentage of the population testing positive for COVID-19 in the week ending 16 October 2021, hospital admission rates in the week ending 17 October, and deaths registered in the week ending 15 October, by age, England
А по темата- да, сезонен е, гледаме четвърти сезон на сериала, колко е страшен ковида, и какви подвижни крематориуми ни очакват.
Делтата удря наред,от кърмачета до пенсионери.
Имаше и изследване,че пушачите са по-слабо уязвими,но под сюрдинка се споменава като факт.