Хотелиерите в Бургас ще плащат два пъти по-висок данък от Варна
Туристическият данък в Бургас е най-високият в страната след София, близо два пъти по-голям от този във Варна. Туристическият данък бе въведен в началото на април вместо съществуващата до миналата година туристическа такса. Тя се плащаше в зависимост от (декларирания) брой на туристите и нощувките им, докато данъкът е „твърдо“ върху 30%-на заетост на леглата даден хотел.
И тъй като въпросният данък е общински, законът предоставя правото на общините да определят размера му. Не са посочени обаче критерии как да става това.Затова общините определиха размера му, както намерят за добре и в голяма степен според това колко пари трябват на общинските бюджети. В много случаи по-бедните общини, където туризмът не е толкова развит, определиха по-висок данък.
След София най-висок е туристическият данък в Бургас и Стара Загора – средно по 1,6 лв. на легло. От друга страна, разгледано според категорията хотели, въпреки че данъкът в София за хотелите „четири звезди“ и „пет звезди“ е най-висок, при „три звезди“ данъкът е най-висок в Бургас (2 лв.).За Варна средната стойност на туристическия данък е почти наполовина по-ниска (0,82 лв.) от тази в Бургас.
На почти най-нисък туристически данък се радват хотелиерите в Созопол (средно 0,34 лв.).
В Несебър обаче туристическият данък е само 0,20 лв., и то за всички категории хотели. В същото време от туристическите селища по Черноморието (без големите комплекси), Несебър е от тези с най-високи средни цени на нощувките и на лятната почивка като цяло. Това значи, че общината на практика почти е освободила от туристически данък хотелите на нейна категория, особено при „добрите“ летни сезони. От общината изглежда разчитат на попълване на бюджета си главно от други пера, а също така и на факта, че макар и нисък, данъкът ще бъде събиран от много хотели.
В случая може да се даде следният пример с хотел с приблизително 100 легла от категория „три звезди“. Този хотел в Несебър ще има туристически данък от 2200 лв. годишно. Докато хотел от същата категория и същата леглова база в Добрич (където данъкът е 1 лв.) ще плати 11 000 лв. (Изчисленията са направени с малки закръгления на сумите.)
От Българска туристическа камара вече обърнаха внимание на „несправедливостта“ при облагането с туристически данък. Председателят на Туристическата камара проф. Цветан Тончев предлага диференцирани ставки при прилагането на туристическия данък, като при това той се прилага на основата на брой стаи в хотелите, не на легла.
Въпросните предложения за изчисляването на годишния туристически данък основно са:
-данъкът да бъде върху 25% заетост на стаите при целогодишно работещите хотели (спа, градски) и тези от „три, четири и пет“ звезди на Черноморието;
-данъкът да е върху 15% заетост на стаите при „семейните“ хотели („къщи за гости“) и хотелите на „втора линия“ на Черноморието, а също и тези в планинските курорти;
-данък върху 10% заетост да плащат всички останали малки хотели „една“ и „две“ звезди, „къщи за гости“ във вътрешността на страната, „селските“ хотели.
Добави Коментар