Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

САЩ изпревариха Китай като основен център за добив на биткойни

Ключови думи: биткойн, криптовалута, копане, китай, сащ

САЩ изпревариха Китай като най-големият център на добив на биткойни в света два месеца след като Пекин забрани криптодобива тази година, сочат нови данни, цитирани от FT.

Делът на Китай в глобалния т. нар. хешрейт - показател за изчислителната мощност, необходима за създаването на биткойни - е спаднал от 44% през май до нула през юли, показват данни, публикувани от Cambridge Centre for Alternative Finance в сряда.

През 2019 г. страната е формирала три четвърти от глобалния хешрейт.

Делът на САЩ в глобалния хешрейт се е увеличил от 17% през април до 35% през август, докато на Казахстан е нараснал с 10 процентни пункта до 18% през същия период.

Държавният съвет на Китай, или правителството, забрани добива и търговията с криптовалути през май, като се позова на екологични и финансови съображения. Решението предизвика изселване на "криптоминьори" в търсене на евтина енергия и приятелски настроени към криптовалутата политици.

Китайската забрана за добив на биткойни доведе до „голямата минна миграция“, коментира Сам Табар, главен стратегически директор в Bit Digital, базирана в Ню Йорк компания за добив на биткойни. Компанията преустанови дейността си в Китай след забраната.

Мишел Раукс, анализатор в областта на цифровите активи в Cambridge Centre for Alternative Finance, отбелязва, че "ефектът от китайската забрана е увеличеното географско разпределение на хешрейта по целия свят", добавяйки, че това може да се разглежда като "положително развитие за сигурността на мрежата и децентрализираните принципи на биткойна", предава investor.bg.

Миньорите извън Китай се радват на бум на криптодобива през месеците след забраната, тъй като китайските конкуренти побързаха да преместят операциите си. Оттогава Пекин отиде още по-далеч, като обяви всички криптодейности за „незаконни“ миналия месец, разширявайки забраната си и за чуждестранни оператори.

Китай подготвя своя собствена цифрова валута, която властите се надяват да пробват на Зимните олимпийски игри в Пекин през февруари 2022 г.

"Забраната в Китай беше чудесна за индустрията и за миньорите в САЩ", коментира Фред Тийл, главен изпълнителен директор на Marathon Digital Holdings, базирана в Лас Вегас компания за криптодобив. "Изведнъж по-малко играчи се конкурираха за същия краен брой монети."

Средно всеки ден се добиват по 900 биткойна от машини, които се надпреварват да решават сложни изчислителни задачи, за да отключат нови цифрови монети. Между юли и септември Marathon Digital Holdings е произвела 1252,4 монети, с 91% повече от предходното тримесечие.

Но Тийл посочва, че конкуренцията се е засилила, тъй като китайските миньори са се установили на нови места, по-конкретно в Казахстан. "Върнахме се там, където бяхме преди забраната, така че очаквам ситуацията да се стабилизира", допълва той.

Но разпръснатите по света миньори се сблъскват и с препятствия на новите си локации, които подчертават предизвикателствата пред компаниите за цифрова валута в търсенето на предвидима политическа среда, тъй като нарастват опасенията относно финансовия надзор на сектора.

Дидар Бекбауов, съосновател на Xive, базирана в Алмати платформа за копаене на криптовалути, заяви, че "веднага след забраната Казахстан получи много машини за добив, предимно от китайски миньори, които искат да рестартират дейността възможно най-скоро".

Властите в Казахстан обаче обвиняват криптоминьорите в изгнание за неотдавнашен недостиг на енергия, като облагат енергоемкия сектор с допълнителни такси за използваната електроенергия. Правителството прие и данък за добив на криптовалута, който ще влезе в сила през 2022 г.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
2025-та ще е с много ретроградни планети, Алена очаква бум на разводи в годината на Марс През годината на Дървената змия съветът е бързо да се взимат важни решения, каза астрологът Напук на МНС Орбан кани Нетаняху в Унгария
Близо 12 000 контрабандни „маркови“ стоки задържаха на МП Лесово По случая е образувано досъдебно производство по описа на ТД Митница Бургас Майка на нападнато момиче в София: Банди ходят в мола за грабежи и изнасилвания Има групи, които се бият, носят оръжия – боксове, ножове, каза тя
Британски генерал: Готови сме да се бием с Русия още сега И все пак британските сухопътни сили имат редица проблеми  Може ли доц. Киселова да оглави парламента и да се сложи край на политическата криза? Политолог предлага нов критерий за избор на председател - ситото да е по научни степени
Антисемитски акт ли е решението за арест на Бенямин Нетаняху? Международния наказателен съд в Хага издаде заповед и за ареста на бившият израелски военен министър заради военни престъпления Пети опит за избор на парламентарен шеф Това ще е рекордният 12 ден на първото заседание на 51-ото Народно събрание
Ражда ли се нова антиГЕРБ коалиция? Кирил Петков молил за подкрепа от „Възраждане“ Ако искат и ПП-ДБ могат да ни подкрепят, след като толкова пъти са искали нашата помощ, каза Костадин Костадинов Разбиха престъпна мрежа с български просяци в Гърция Арестувани са четирима, издирват още двама замесени
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично Редовните физически упражнения също  подобрят качеството на интимния живот 5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса Ето кои са те