Нужни ли са строги мерки и в Бургас? Ето какво показват данните
Абсолютният, до този момент, пик на четвъртата вълна от коронавируса, причинена от Делта варианта в Бургас, е бил между 3 и 6 септември. Това става ясно от анализ на официалните данни за развоя на вълната от началото на август до този момент.
Тогава новите случаи са били 309, а оттогава досега абсолютните стйности на 14-дневна база намалят.
Всъщност обаче по-скоро може да се говори, че областта е в плато на заболеваемостта, което обаче вече се задържа прекалено дълго време.
Така например за периода 2 август-13 октомври кумулативният броя на заразените през периода (месец и половина) е 6676. Ръстът обаче, видно от графиката (фиг. 2), не е експоненциален, а линеен, което означава, че разпространението на вируса в областта не е експлозивно, а по-скоро дифузно.
Хоспитализациите в областта пък, както Флагман.БГ е писал многократно, запазват своето ниво от средно около 220 от 3 септември досега. Това сочи, че вече близо месец и половина областта е в плато – броят на хоспитализираните е приблизително равен на броя на изписаните от болница. И докато това изглежда като добра новина за здравната система, ситуацията не е съвсем розова, защото независимо, че броят на хоспитализираните остава еднакъв от повече от 40 дни, то работата на лекарите, които се грижат за настанените в болниц нито се увеличава, нито намаля. Това води до умора, която при евентуално влошаване на епидемичната обстановка в областта, може да окажа негативно влияние върху развоя на събитията. (фиг.3)
Друг важен аспект от епидемичната обстановка в Бургаска област е, че независимо че броят на хоспитализираните запазва средни нива от около 220, броят на хората, които се лекуват у дома с коронавирус, продължава да расте, макар и бавно. Данните по това отношение демонстрират, че на този етап няма експлозивно разпространение, а тежките случаи стават все по-малко. Това може да се дължи на няколко фактора, сред които задължително трябва да се споменат: Натрупания сред лекарите опит в третирането на коронавирусната инфекция; отслабването на вируса, който през Делта варианта стана по-заразен, но може би не толкова опасен; и не на последно място – вирусът, който така или иначе засяга сериозно по-възрастните хора, вече е ограничен в разпространението си сред тях, тъй като голяма част от тях са ваксинирани или преболедували, а останалите непреболедували и неваксинирани са в известна степен защитени от натрупания колективен имунитет.
Впечатление обаче прави, че допреди 15 септември учители са били положителни за коронавируса сравнително спорадично. Едва 5 дни по-късно – на 20 септември, виждаме първия „пик“ в заболеваемостта у тях, като след това вече се вижда категорично ефектът на присъствения старт на учебната година. (фиг.4). Същото важи и за броят на заразените ученици през последните 3 седмици. (фиг.5)
Какво обаче значи това за Бургаска област особено в контекста на това, че в момента вече се говори за въвеждане на нови, строги мерки в борбата с вируса? На първо място означава, че Бургаска област, където бе фокусиран туристическия поток тази година, вече е преминала през пика на четвъртата вълна, а от тук нататък, с идването на зимата, „движението“ в областта ще бъде драстично по-намалено и следователно – и разпространението на заразата. Това е много вероятно да се случи без въвеждането на каквито и да е мерки. В същото време продължаващото плато – без особени флуктуации нагоре или надолу трябва да се приеме за добър показател, който обаче може да бъде допълнително подобрен. Дали това ще стане с въвеждането на мерки или не, засега опитът сочи, че те нямат почти никакъв друг ефект от това да ограничат определени свободи (виж сравнителен анализ между различни държави с локдаун и без локдаун ТУК и ТУК).
Вкарват "зелените" паспорти от събота?
И въпреки че на този етап изглежда епидемичната обстановка в Бургаска област запазва средни нива, това не означава, че всичко е спокойно. Както стана ясно, тази година вече се очаква завръщането на грипа, който вече демонстрира себе си в статистиките на Министерството на здравеопазване с нива от 400-500 на 100 000 население. Припомняме, че грипна епидемия у нас се обявява при около 500 заразени на 10 000 население или 5000 на 100 000. В сравнение с това за опасна се счита коронавирусната епидемична обстановка, при която заболеваемостта е 400 на 10 000 или 40 на 100 000. Към момента Бургаска област, по този показател, е в стойностите от 80-90.
Използван модел: ТУК (excel)
Източник на данните: РЗИ-Бургас
След 3 часа или си мъртъв или на смъртно легло.
Кажете на здр. си министърче че сигурно е заплашван от ЕС да предприеме драконови мерки за прокарване на зелени паспорти навсякъде дори и 'насилствено'ако откажеш гонят те от работа.
ХАХАХАХАХАХАХХАХА страхливите се боцнаха с цианкалий после ще обвиняват нефаксинираните че ги заразявали със сезонния грип.
ФАКЦИНИРАНИТЕ ДА НЕ ЗЯПАТ ТЕЛЕВИЗИЯ АМИ ДА ПОНАУЧАТ НЯКОЙ ДРУГ УРОК ПО АНАТОМИЯ И КАК ФУНКИОНИРА ЧОВЕШКИЯ ОРГАНИЗЪМ .
ПО ТЕЛЕВИЗИЯТА И КОНКРЕТНО НОВИНИТЕ СЛУШАМЕ ОТ 2019Г ЕДИН И СЪЩИ ПОРНО ФИЛМ С АКТИВНО УЧАСТИЕ НА МЕДИИИ И ТЕЛЕВИЗИИ КОЛКО ОПАСНА Е СЗО И КОЛКО ОТМЪСТИТЕЛТА Е АКО НЕ СЕ ФАКЦИНИРАМЕ.
СИГУРНА СЪМ ЧЕ ПЛАНА ИМ ЗА САМОУНИЩОЖЕНИЕ НА ХОРАТА ЧРЕЗ ФАКСИНИ АКО НЕ ПРОРАБОТИ ВМЕСТО ХАПЧЕТА В БЛИСТЕРИТЕ ЩЕ ВНАСЯМЕ ТАБЛЕТКИ С ПИРОНИ ОТ ЛАБОРАТОРИИТЕ СОЛ ТАШАЦИ НА СЗО.
Прост народ слаба държава!