Машинното гласуване доказа, че манипулация много трудно може да се направи
Фани Семерджиева е председател на Районната избирателна комисия (РИК) в Бургас. 2 МИР е най-големият и изключително тежък за изборната администрация. Заради това задачата й няма да е никак лека.
Тя е известен бургаски адвокат. Завършила е първия випуск на Бургаския свободен университет (БСУ) през 1996 година, от 2000 година е вписана в Адвокатската колегия в Бургас. Има богат опит с управлението на проекти по различни програми на ЕС. През 2011 година бе председател на ОИК Поморие, а на предсрочните парламентарни избори - през юли 2021 година бе член на РИК Бургас.
-Г-жо Семерджиева, Вие сте популярно име в Бургас, в последните години не бе известно да сте политически ангажирана. Член ли сте на ИТН и как получихте поканата да станете част от Районната избирателна комисия?
-Не съм член на „Има такъв народ“, получих покана да помогна като експерт. На предходните избори ми предложиха и приех, но с уговорката, че не желая да съм част от ръководството на РИК Бургас. Този път, защото ИТН бе победител, се полагаше да посочи председател. Дълго размишлявах, съгласих се заради това, че другите членове в ръководния екип са колеги със сериозен опит - зам.-председателите Хаджиянев, Емине Иляз и секретарят Георги Михов.
-В заседателната зала виждам почти същия екип, който реализира без проблем изборите на 11 юли и по всеобща оценка се справихте блестящо.
-Благодаря за признанието. Факт е, че се справихме, защото колегите, които виждате са изключителни професионалисти и е удоволствие да се работи с тях. Нашата цел е да организираме безпроблемни избори и вярвам, че ще го направим.
-Очакват Ви обаче много тежки избори…
- Притеснителното е, че ще са две в едно, но ще направим разяснителна кампания, която ще помогне на избирателите да се ориентират по-лесно. Но всичко с времето си. Сега сме на фаза регистрация на листи. Срокът изтича в 17 часа на 12 октомври. Ще призова партиите и коалициите да бъдат по-експедитивни, защото до момента (петък, 8 октомври, б.а), е подадена само една листа. Имаме регистриран и инициативен комитет за независим кандидат-депутат, очакваме предаване на подписите – на минимум 1000 човека, крайният срок отново е 12 октомври.
-Докъде стигна разпределението на местата в Секционните избирателни комисии (СИК)?
-Приключиха консултациите в почти всички общини. Изключително сме щастливи, че в Бургас партиите постигнаха споразумение, защото в противен случай обемът от работа щеше да е изключителен за РИК. Става въпрос за 339 секции. За съжаление в Средец и Царево няма постигнато споразумение.
-Разбрахме, че в Бургас има проблем с набавянето на рециклируеми кутии за отрязъците.
-До нас не е достигнала тази информация. В момента чакаме ЦИК да приключи процедурата за софтуера на машините, както и да получим указания колко отрязъка ще има. След това ще обсъждаме и другите детайли.
-Кога ще започнете разяснителната кампания, за която споменахте?
-Уточняваме с ЦИК бройката машини с демо версия, които ще ни трябват за разяснителната кампания. Указанията ни от ЦИК са, че тази кампания ще е един месец. Желанието ни е да обиколим колкото може повече населени места, за да могат хората да се уверят, че гласуването с машини е лесно. Ще им покажем, че процесът е доста по-бърз и лесен.
-Направихте ли преструктуриране на секциите по общини, за да се оптимизира процесът и да се премине там, където е необходимо на машина, съответно, където не е нужно – да останат бюлетините?
-Това не зависи от нас, а от общините. В Созопол например има две секции с по-голям брой избиратели, което се дължи на регистрирани лица по настоящи адреси, но там тъй или иначе щеше да има машини.
-Може ли да гарантирате честното и безпроблемно протичане на вота?
-Разбира се, това е основната функция, която има РИК Бургас и Областна администрация. Смятам, че на 11 юли изборите протекоха изключително бързо при обработване на резултатите. Машинното гласуване доказа, че манипулация много трудно може да се направи.
-Подкрепяте ли машинния вот?
-Абсолютно съм за машинното гласуване. На вота през юли, в 02:30 часа, бяхме готови. Хората от секционните комисии бяха изключително щастливи, благодариха ни и си тръгнаха рано-рано.