Правила за пътуване: Защо България не е в зеления списък на Великобритания
Сега, когато зеленият списък на Великобритания излезе след седмици чакане, много ще се запитат колко страни отварят. Великобритания е мултикултурна държава и много емигранти не са се прибирали у дома дълго време.
Това включва и над 100 000 българи, живеещи в Обединеното кралство, които безсъмнено искат да знаят кога ще са възможни пътуванията.
Ето цялата необходима информация:
Защо България не е в зеления списък?
Долупосочените критерии се вземат предвид при разпределянето на държавите в съответните списъци.
• Процентът ваксинирано население в страната
• Ръстът на инфекцията
• Преобладаващите варианти
• Достъпът на страната до надеждни научни проучвания и геномно секвениране
Към момента в България малко над един милион души са ваксинирани, което е около 11,1 % от населението според Worldometer.
По данни на Reuters през изминалата седмица в страната средно са използвани 11 412 дози на ден, което означава, че ще са необходими 123 дни, за да се достигнат следващите 10 процента.
Въпреки това инфектирането с Covid-19 намалява. Според Reuters средно около 84 нови случаи се обявяват дневно. Това прави осем инфекции на 100 000 души дневно през последните 7 дни.
Налице са 421 339 заболели и 18 013 смъртни случая, свързани с коронавируса в страната, откакто е започнала пандемията.
Може ли да се пътува от Великобритания до България?
Да, може.
Великобритания не фигурира в зеления списък на ЕС за безопасните държави поради разпространението на варианта Делта, но този списък не е обвързващ и всяка страна-членка сама определя граничния си контрол.
Не е необходима карантина за гражданите на Великобритания, ако са напълно ваксинирани минимум 14 дни преди пътуването.
Това важи и в случаите, когато представите негативен резултат от PCR тест, направен до 72 часа преди пристигането или от бърз анигенен тест, взет до 48 часа преди влизането. Документът трябва да съдържа името на лицето, данни на медицинското заведение, дата на извършване на теста и надпис „Negative“ с латински букви.
Децата под пет години, които са граждани на България, Великобритания, страна-еврочленка, страни от Шенген и някои други държави, фигуриращи в наредбата са освободени от изискването да представят негативен PCR или антиген тест при пристигането си в България.
Ако сте с българско гражданство или със законен статут, може да влезете в страната без всичко това, но трябва да се съгласите на 10-дневна карантина.
Какви са правилата при завръщане?
България е все още в жълтия списък на Обединеното кралство, т.е. има допълнителни изисквания при завръщане във Великобритания. Преди да напуснете страна от жълтия списък в посока Великобритания, трябва да представите негативен Covid тест.
Когато пристигнете в Обединеното кралство, вие влизате в 10-дневна карантина, правейки PCR тест на ден 2 и ден 8.
Може да си направите допълнителен PCR тест на ден 5 и ако тестът е негативен, може да се освободите от карантина по-рано. Ограниченията за дестинациите от жълтия списък не забраняват изрично почивките.
Освен това, паралелно с карантинната мярка, която предизвиква голямо объркване, министрите препоръчват да не се пътува до страните, извън зеления списък без сериозна причина.
Министърът на транспорта Грант Шапс сподели: „Докато Мат Ханок настоятелно заявява, че не трябва да се пътува до страни от жълтия или червения списък, освен ако е абсолютно наложително и разбира се, не с цел почивка“. Той каза пред радио Times: “Държавите от червения и жълтия списък са места, които не трябва да посещавате, освен ако нямате абсолютно убедителна причина".
Официалният говорител на премиера бе запитан защо почивките до дестинациите от жълтия списък не са, въпреки всичко, обявени за незаконни и той отговори: "Нашият съвет е никой да не пътува до жълтите държави, това е в интерес на общественото здраве“.
„Може да има неизбежни, съществени причини, поради които на човек, все пак, се налага да пътува, затова и правилата са такива“.
„Правилно е да има тристепенен подход, защото има някои изключения (например неизбежно служебно пътуване), при които е необходимо да се пътува до държави от жълтия списък и за които знаем, че е налице несигурна обстановка, но липсват специфични варианти на инфекцията".
Списъците са съставени въз основа на следните критерии.
Ето правилата за останалите категории.
• Зелен - пристигащите трябва да си правят тест преди заминаване или PCR тест на ден втори или два дни преди пристигането си във Великобритания, но не е необходима карантина при завръщане или правенето на допълнителни тестове.
• Червен - предвидени са ограничения за пристигащите, т.е. 10-дневен престой в специален карантиен хотел, тест преди заминаване и задължителен PCR на ден втори и осми.
PCR тестовете се резервират при одобрени от правителството оператори.
Източник: inews.co.uk
Доколкото знам в България извънредното положение няма скоро да бъде приключено даже и да няма и един починал. Просто така по-лесно се краде!!!
Аман от малоумници които повтарят като папагали медии на които и те самите не вярват!!!
On arrival in England You must take a COVID-19 test on or before day 2 after you arrive - т.е имате задължителен тест при пристигането си в Англия, който трябва да се направи в рамките на първите 2 дни.
Тази цифра не включва българи които вече имат британски гражданство което се взима само след 5 години престой.
Таке, че бройката надхвърля 400 000 най-вероятно като се прибавят и тези с двойно гражданство!!!
Има няма разлика 300 000!!! Така се смята по герберски!!!