Служебният кабинет откри фундаментална институционална дупка в националната сигурност
Служебният премиер Стефан Янев индиректно атакува предшественика си Бойко Борисов заради „фундаментален“ пропуск в системата за национална сигурност.
В речта си в началото на днешното заседание на Съвета за национална сигурност той обърна внимание, че не е изпълнен Законът за управление и функциониране на системата за защита на националната сигурност.
Янев обяви: „Този Съвет по закон трябва да провежда редовни и извънредни заседания, като редовните следва да бъдат не по-малко от едно заседание на три месеца. Те се свикват по решение на министър-председателя и този принцип не е бил спазван до момента най-малко през последните две години.“
Най-притеснителното за служебния министър-председател обаче било неизпълнението на чл. 11, ал. 2 от същия закон.
„Съгласно разпоредбата на закона, при осъществяване на дейността си Съветът по сигурността се подпомага от секретариат, който е самостоятелно структурно звено в администрацията на Министерски съвет. Такъв секретариат до момента не е създаден, което е сериозен пропуск, тъй като тази структура е ключова по отношение на процеса на управление на кризи. Съгласно Закона за управление и функциониране на системата за защита на националната сигурност процесът за управление на кризи се осъществява от Министерския съвет чрез национална система за управление на кризи, а именно секретариатът на Съвета по сигурността изпълнява функциите на национален ситуационен център по отношение на целия процес на управление на кризи според закона.
Сами разбирате какъв фундаментален проблем е липсата на секретариат. На практика, в ситуация на криза ние не може да разчитаме на национален ситуационен център, тъй като липсва секретариат, на базата на който този център следва да се структурира и да функционира“, посочи Стефан Янев.
От тази гледна точка, на преден план излизали много въпроси, свързани с реалните цели и приоритети, които са реализирани посредством дейността на този Съвет за сигурност.
„Очевидно тези цели и приоритети не кореспондират с вменените му от закона задължения. Надяваме се скоро да имаме обобщен отчет за дейността на тази структура, така че да се вземат мерки, които да я изпълнят със съдържание, тъй като до момента дейността й, изглежда, е била фасадна“, добави служебният премиер.
Справка на „Флагман“ показва, че Законът за управление и функциониране на системата за защита на националната сигурност е приет и обнародван в средата на 2015 г. Тогава действаше 43-ото Народно събрание, а на власт бе кабинетът „Борисов 2“.
Така излиза, че пет години не са стигнали на правителствата оттогава насам да сформират секретариат към Съвета за сигурност.