Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Отбелязваме 24 май с концерти на площада пред Община Бургас, на „Охлюва“ и на „Флората“

24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност ще бъде отбелязан в цялата страна
Ключови думи: 24 май, Кирил и Методий, българската азбука, Хор Бургас, Милка Стоева, Родна песен, Морски песъчинки

Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност ще бъде отбелязан с концерти на площад „Атанас Сиреков“ пред сградата на Община Бургас и на сцените на „Охлюва“ и на „Флората“. 

В празничния хоров концерт "Върви, народе възродени!", който е с начален час 10:30 часа, ще участват Вокална формация „Щастливци“ с ръководител Петър Иванов, хора на учителите с диригент Пепа Запрянова, детски хор “Милка Стоева” и смесен хор “Бургас” МКЦ с диригент Светла Стоева, Смесен хор "Родна песен" и Вокална формация "Морски песъчинки" с диригент Милена Добрева. Водещи са актьорите Пепа Николова и Никола Парашкевов.

В 11:30 часа на откритата сцена „Охлюва“ пък ще започне фолклорният концерт „Книжовност и традиции“ с участието на Гайдарски състав към СУ „Добри Чинтулов“ и към ЦПЛР- Бургас, ТФ „Вълшебни ритми“ към ДГ „Вълшебство“, ДФФ „Шарени гайтани“, ДФТА „Радост“, Танцов състав към СУ „Добри Чинтулов“, Народен хор „Трепетлика“, Стоян Христов, Фолклорна  група „Детелина“  към ОУ „Елин Пелин“, Нели Петкова и Виктория Благоева от СУ „Добри Чинтулов“.

Традиционната изложба "24 май" пък ще бъде открита в 12:30 часа в Залата на Дружество на бургаските художници на ул. „Александровска“ № 22. В същото време пък е Експозиционен център „Флора“ ще започне празничния концерт на ученици и учители от НУМСИ „проф. Панчо Владигеров“. В него ще участват: Борис Димитров, Милана Кан, Димана Панчева, Йоана Дафова, Даринела Вангелова, Мартин Николов, Антония Мутафова, Александра Сидоренко, Ема Тороманян, Александър Стайков, Анджелика Попова, Камелия Прокопшова, Богдан Козловцев, Ярослава Анурова, Димитър Кръстев, Мария Петкова, Артур Калчев, Пламена Гайдаржиева, Ивайла Георгиева, Иван Стоянов, Красимира Червенкова, Иво Гичев, Милена Коларова, Венелина Дракопулова и Ема Янчева.

Празникът ще бъде отбелязан в цялата страна.

В София президентът Румен Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова, премиерът Стефан Янев и представители на служебното правителство ще положат цветя пред паметника на светите братя пред Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, съобщава бТВ.

В града ще има празнични концерти, парад на буквите и художествени инсталации.

В Благоевград ще се връчват грамоти на най-изявените учители и дейци на културата за принос в образованието, науката и духовното развитие на града.

В Пловдив денят ще започне с празнична литургия в храм, носещ името на Светите равноапостоли. Ученици ще се включат в традиционното шествие.

От 1990 година денят е официален празник.

Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен, съобщава Нова телевизия. За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище "Св. св. Кирил и Методий" в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата. Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров — това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в "Христоматия славянского язъка" от 1852 г. на Неофит Рилски.

От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. В София празникът бил организиран от учителя Сава Филаретов. Празникът надхвърля църковно-училищните рамки на своето отбелязване и се превръща в общонароден празник.

С въвеждането на Грегорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държавата и църквата, се чества на един ден - 24 май. След 1969 г. се провежда секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес съществуват два празника - църковен (11 май) и светски (24 май). За официален празник  24 май е обявен от Народното събрание през 1990 г.
 

4
Коментара по темата
4.
Забранената за ФлЕгман новина
24.05.2021 09:04:45
Румен Радев и Стефан Янев полагат цветя пред паметника на
Светите братя Кирил и Методий
3.
Слави Жеков Ярето
24.05.2021 08:57:22
официален празник е много преди 1990 флегмАни вземете прочетете поне справка за празника
2.
В2
24.05.2021 08:42:37
Аз си спомням, че и преди 1990 беше официален празник.
1.
Заповядайте
24.05.2021 08:14:11
Служителите на доган, кассбова и николов ще четат Под Игото.
  Добави Коментар
Не правете секс на дивана, защото... Лекар предупреди за сериозни рискове Пазете се от токсични приятели, които могат да съсипят връзката ви Неподходящи изказвания за връзката или партньора ви е първият червен флаг
4-те зодии, които имат ангелски души Ето кои са те  Тези вкусни лодки с месо ще ви станат любимо ястие Всеки знае рецептата
Банята изглежда мръсна и небрежна: премахнете тези неща от нея Вижте кои са те и подрете банята си  Иска да се върне при бившия си Русата Златка опитвала да затопли отношенията си с Благо Джизъса
Вместо 13 заплата у нас много работодатели са раздали за празниците бонуси, тематични подаръци и коледни партита Финaнсoвите кoледни бoнуси сa в гoлям диaпaзoн в зaвисимoст oт зaемaнaтa длъжнoст и видa нa кoмпaниятa - от 200 до 750 лв.  Смесете кисело мляко, брашно и захар на равни части и направете тази сочна торта с неустоим крем Вкусът е впечатляващ, презентацията - още повече
Методът 3-6-9 издава има и бъдеще връзката ви Три стъпки тестват колко здрави са любовните ви отношения... Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона Строителите ще калкулират в цената на имота новия данък, обясни адвокат
Хвали се, че навремето е скъсвал Преслава от се*с Петя, както е истинско й име,  първо бе танцьорка във видеоклиповете на Милко Калайджиев, а след това той я превърна в Преслава, която познаваме днес  Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген Целта е с разширение да се направят по две пътни ленти във всяка посока преди пункта