Отбелязваме 24 май с концерти на площада пред Община Бургас, на „Охлюва“ и на „Флората“
Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност ще бъде отбелязан с концерти на площад „Атанас Сиреков“ пред сградата на Община Бургас и на сцените на „Охлюва“ и на „Флората“.
В празничния хоров концерт "Върви, народе възродени!", който е с начален час 10:30 часа, ще участват Вокална формация „Щастливци“ с ръководител Петър Иванов, хора на учителите с диригент Пепа Запрянова, детски хор “Милка Стоева” и смесен хор “Бургас” МКЦ с диригент Светла Стоева, Смесен хор "Родна песен" и Вокална формация "Морски песъчинки" с диригент Милена Добрева. Водещи са актьорите Пепа Николова и Никола Парашкевов.
В 11:30 часа на откритата сцена „Охлюва“ пък ще започне фолклорният концерт „Книжовност и традиции“ с участието на Гайдарски състав към СУ „Добри Чинтулов“ и към ЦПЛР- Бургас, ТФ „Вълшебни ритми“ към ДГ „Вълшебство“, ДФФ „Шарени гайтани“, ДФТА „Радост“, Танцов състав към СУ „Добри Чинтулов“, Народен хор „Трепетлика“, Стоян Христов, Фолклорна група „Детелина“ към ОУ „Елин Пелин“, Нели Петкова и Виктория Благоева от СУ „Добри Чинтулов“.
Традиционната изложба "24 май" пък ще бъде открита в 12:30 часа в Залата на Дружество на бургаските художници на ул. „Александровска“ № 22. В същото време пък е Експозиционен център „Флора“ ще започне празничния концерт на ученици и учители от НУМСИ „проф. Панчо Владигеров“. В него ще участват: Борис Димитров, Милана Кан, Димана Панчева, Йоана Дафова, Даринела Вангелова, Мартин Николов, Антония Мутафова, Александра Сидоренко, Ема Тороманян, Александър Стайков, Анджелика Попова, Камелия Прокопшова, Богдан Козловцев, Ярослава Анурова, Димитър Кръстев, Мария Петкова, Артур Калчев, Пламена Гайдаржиева, Ивайла Георгиева, Иван Стоянов, Красимира Червенкова, Иво Гичев, Милена Коларова, Венелина Дракопулова и Ема Янчева.
Празникът ще бъде отбелязан в цялата страна.
В София президентът Румен Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова, премиерът Стефан Янев и представители на служебното правителство ще положат цветя пред паметника на светите братя пред Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, съобщава бТВ.
В града ще има празнични концерти, парад на буквите и художествени инсталации.
В Благоевград ще се връчват грамоти на най-изявените учители и дейци на културата за принос в образованието, науката и духовното развитие на града.
В Пловдив денят ще започне с празнична литургия в храм, носещ името на Светите равноапостоли. Ученици ще се включат в традиционното шествие.
От 1990 година денят е официален празник.
Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен, съобщава Нова телевизия. За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище "Св. св. Кирил и Методий" в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата. Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров — това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в "Христоматия славянского язъка" от 1852 г. на Неофит Рилски.
От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. В София празникът бил организиран от учителя Сава Филаретов. Празникът надхвърля църковно-училищните рамки на своето отбелязване и се превръща в общонароден празник.
С въвеждането на Грегорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държавата и църквата, се чества на един ден - 24 май. След 1969 г. се провежда секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес съществуват два празника - църковен (11 май) и светски (24 май). За официален празник 24 май е обявен от Народното събрание през 1990 г.
Светите братя Кирил и Методий