В КОЦ-Бургас стартира нови платени студентски практики
-Проф. д-р Бозов, стана ясно, че в КОЦ-Бургас съвсем скоро ще има и студентски практики. Разкажете повече за инициативата
-Вчера с ректора на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ подписахме договор, в който по проект се уреждат практики на студентите в специалностите „Медицинска сестра“, „Акушер“ и „Лекарски асистент“ на теротирята на Комплексен онкологичен център –Бургас. Вече имаме заявени кандидатури от страна на студентите и в рамките на няколко дни тези практики ще стартират в различните ни отделения.
Целта е студентите от тези специалности да придобият специфични знания и умения в рамките на около 240 часа, които ще се проведат за около 6 месеца. Освен това за тях ще е чудесен опит да се запознаят с медицинската документация и да видят спецификата на работата, както и да помагат за различни дейности в съответното отделение. Така, след като завършат, те ще могат да придобият представа за тях самите къде ще е удачно да започнат работа.
Това е изключително полезна практика, защото има тристанно обвързване между студентите, университета и КОЦ-Бургас. От Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ осигуряват и научен ръководител, с което студентите ще имат възможно включително и за научна изява. В същото време ние осигуряваме ментор – човек, който ще отговаря пряко за стажантите и ще гарантира тяхното обучение.
-Студенти от кои курсове ще могат да кандидатстват по тази програма?
-От всички. Студентите ще могат да се въртят в различните отделения. Например някои могат да започнат в Реанимация, след това да се прехвърлят в Химиотерапия, Хирургия, Гастроентерология, Гинекология и т.н. – във всичките отделения на КОЦ-Бургас.
-Стажът платен ли е?
-Добрата новина е, че е платен. 600 лв. на стажант се осигуряват от бюджета на Министерството на образованието. Такава практика се прави за първи път в Бургас и аз съм убеден, че те ще са от огромна полза – не само за студентите, но и за КОЦ-Бургас, и за Университет „Проф. д-р Асен Златаров“.
-Избрахте ли вече кои ще са менторите на студентите?
-Да, четирима наши специалисти вече подписаха договор. Това са Емилия Илчева, Зорка Донева, Красимира Кръстева и Мария Дапчева. Те ще установят контакт съвсем скоро със записалите се студенти. Бих искал да кажа, че имаме още свободни места за стажанти.
-Чуват се отлични новини за един от най-всеотдайните ваши специалисти – д-р Консулова.
-Новината е съвсем прясна. Научно жури в седемчленен състав, на което аз бях председател, единодушно избра д-р Ася Консулова – лекар в отделението по медицинска онкология в КОЦ-Бургас за доцент по вътрешни болести към факултета по обществено здраве и здравни грижи на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Тя е млад и изключително перспективен кадър, който има големи академични знания и е търсена лично от пациентите. Досега беше главен асистент във Медицинския университет във Варна. Преди 2 години я привлякахме да работи в Бургас и в момента тя се радва не само на една брилиянтна академична дейност, но и на сериозно търсене от страна на пациентите.
-Вчера бяха представени първите визуализации на бъдещия нов корпус на КОЦ-Бургас. Това е огромна стъпка напред в развитието на центъра. Кога се очаква да бъде направена „първа копка“?
-Сега предстои Общинският съвет да разгледа проекта. Надяваме се, че в най-скоро време той ще бъде одобрен, за да се даде възможност за дългосрочно развитие на КОЦ-Бургас. Защото освен дейностите, които сега изпълняваме, ще се развият и други дейности. Такива например ще са рехабилитацията и физиотерапията за онкоболни – нещо, което досега в нито един от Комплексните онкологични центрове в България не е развивано. Надявам се да успеем, защото затворим цикъла за лечение на онкоболните и те действително се нуждаят от това след приключване на химиотерапевтично или лъчетерапевтично лечение.
-Ситуацията с коронавируса в областта е усложнена. Какво се случва в КОЦ-Бургас в това отношение?
-Имаме развити 46 терапевтични легла, което е с 2 повече от броя им по врема на втората вълна през ноември-декември. Днес поех ангажимент да разкрием още 3 легла предвид това, че има огромна нужда от приемане на пациенти за болнично лечение. Освен това имаме общо 4 реанимационни легла. Така общо броят на COVID-19 леглата ще станат 53 от общо 156, с които КОЦ-Бургас разполага.Колегите са изключително натоварени. Тази нощ са приети още четири болни с двустранна бронхопневмония. Прави впечатление, че при третата вълна патологията е по-тежка, а все повече пада възрастовата граница. Надяваме се в рамките на няколко седмици пикът да бъде преминат и да започне нисходяща тенденция.