Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ще въртим часовника! Лятното часово време не може да бъде спряно

Ключови думи: часовник, лятно време, часове време, смяна на часа

Много хора мразят да настройват часовниците си, когато лятното часово време започне през март. Европейският съюз изглеждаше готов да направи нещо повече от това просто да се оплаче: през март 2019 г. Европейският парламент гласува да се откаже изцяло от двугодишните промени на часовника, пише Bloomberg TV Bulgaria. Континент, пълен с хора - уморени да бъдат потопени в ранната вечерна тъмнина през есента и след това да имат час повече ценен живот през пролетта - с нетърпение очакваха последната година от настройването към лятното часово време в ЕС този месец.

Страните, избрали да се придържат към лятното часово време, трябваше да спрат процеса през март, докато тези, които предпочитат зимния график, щяха да извършат последната промяна през октомври.
В САЩ подобен ход за преодоляване на толкова презрения навик за смяна на часовника е предприет от група сенатори и от двете партии, чийто закон може да направи целогодишното лятно часово време узаконено в страната. Мерки на щатско ниво по този начин са факт вече в Калифорния, Флорида и много други щати.

Аргументите за премахване на практиката, която се появи в началото на 20-ти век като средство за спестяване на енергия чрез преместване на работното време, за да се следва слънцето, са много и различни: разрушителните ефекти от промяната на времето два пъти годишно са свързани с по-голям брой автомобилни катастрофи, инциденти на работното място, улични престъпления, сърдечни пристъпи и обща раздразнителност.

Но както показва европейският опит, спирането на лятното часово време не е лесно. Този месец жителите на ЕС ще преместят часовника си напред по целия континент (на 28 март, две седмици след САЩ), без никакво потвърждение, че практиката ще бъде изоставена през следващата - или която и да е - година. И така, какво се обърка?

Основният виновник за забавянето е може би пандемията, вероятно ограничено влияние има и Brexit. Трудното преминаване на проблема през сложните механизми на ЕС също показва колко лесно решенията в тази институция могат да бъдат засегнати от международната бюрокрация - ако няма никой, който да настоява усилено за напредък.

След гласуването в Европейския парламент промяната трябваше да бъде приложена след споразумение в Европейския съвет - ръководен орган на ЕС, състоящ се главно от държавни глави. След това Съветът прехвърли въпроса на Европейската комисия - изпълнителната власт на ЕС, като каза, че не може да прокара промяната, докато комисията не направи оценка на въздействието. Комисията, от своя страна, настоя, че този въпрос трябва да се прехвърли към Съвета, който първо трябва да намери решение по обща позиция. Резултатът е безизходица.

Лесно може да се излезе от безизходицата, но европейските правителства в момента имат по-големи проблеми. През последните 12 месеца държавите от ЕС бяха твърде заети, опитвайки се да спрат разпространението на коронавируса, поддържайки здравните системи и икономики живи, за да се тревожат за лятното часово време.

Brexit допълнително усложни картината. Обединеното кралство вече не е член на съюза и няма планове да се откаже от лятното часово време в своите граници. Така че, ако Ирландия следва останалата част от ЕС в изоставянето на лятното часово време, рискува да създаде два различни периода на острова за половин година - един в Републиката и един в управляваната от Великобритания Северна Ирландия.

Дори и без тези усложнения, да се отървем от смяната на времето ще отнеме известни преговори. Както в САЩ, различните географски райони могат да изберат лятното или зимното часово време. (По-голямата част от Аризона и целия Хавай понастоящем са се отказали от лятното часово време, както и няколко американски територии.) Въпреки че това е теоретично възможно в Европа, може да стане изключително сложно да има часови разлики между страните, продиктувани не от географията или привеждането в съответствие с настоящите часови зони, а от потребителския избор.

Въпреки че постоянното лятно часово време обикновено е най-популярният вариант в социологическите проучвания - малко под 60% от французите го предпочитат например - северните страни са склонни да бъдат по-разделени. Идеята, че една държава от ЕС е била длъжна да се съгласи на определен избор, за да стои в хармония с останалата част от съюза, би могла да разгневи популистите, които вече обичат да категоризират погрешно блока като диктатура.

Междувременно много страни в Европа, включително Турция, Русия и Беларус, вече се отказаха от смяната на времето.

Трудно е да се каже дали подкрепата наистина изтича за лятното часово време, въпреки че фактът, че прекратяванету му може да е единственият проблем, който наистина се радва на двупартийна подкрепа в Конгреса на САЩ, дава усещане за неговата широко разпространена непопулярност. В Европа смяната на часовника ще се задържи поне още една година.

4
Коментара по темата
4.
Дедовия
12.03.2021 18:00:54
До 3ти
И защо ти е точно зимното? За да ти се съмва през лятото в 3.30 и да си доспиваш на светло още 3-4 часа,а в 8 - 9 часа,когато отиваш на работа, да е вече жега?
3.
_nib_
12.03.2021 12:40:41
Трябва да се прекрати измисленото лятно и да си останем на астрономическото зимно.
2.
Пробелмът е съвсем друг, но трябва да мислите малк
12.03.2021 11:13:52
Който има хубав часовник натиска едно копче и е настроен. Който има смарт часовник или си гледа часа през GSM не е нужно да прави нищо. та за какво настройване пишете?
1.
sadsadsa
12.03.2021 11:03:51
флагмани и ДПС ли вече рекламирате бе. Нещастници.
  Добави Коментар
Един от шефовете на LEGO почина при ски инцидент Майкъл Халбай бе заместник-председател на борда на компанията Kirkbi Удар по имотната мафия – съмнителен ЧСИ може да олекне с 50 000 лева Министър Георги Георгиев разкри опити за незаконно отнемане на имоти от възрастни хора чрез фалшиви арбитражни решения
Най-бавният влак в България качи скоростта... до 40 км/ч Обикновено пътува с един вагон, с до 10-15 пътници в двете посоки Крах на петрола: Саудитска Арабия под натиск, търси изход в златото и мините Цените на петрола падат, ОПЕК+ увеличава добива, а Рияд губи позиции
Украйна още не знае, че сме й отказали реакторите на АЕЦ "Белене" Киев не е получил официално съобщение Раздаде за ден 10 000 апартамента Севернокорейският лидер Ким Чен Ун отбеляза завършването на третата фаза от мащабен жилищен проект
Папа Франциск благодари на лекарите, спасили живота му Утре Ватиканът ще започне своя най-натоварен празничен сезон Преби се на сцената Музикантът Венци Мицов влезе в болница след падане на сцената
Двама изгоряха живи, след като български камион се вряза в пункт за такси в Гърция (ВИДЕО) Петима са тежкоранени Лекар обвинен в убийството на 15 пациенти, палел и домовете им Той ги убивал напълно съзнателно с коктейл от медикаменти
Студенти от Колежа по туризъм представиха великденски кулинарни изкушения Кулинарният базар показа творчеството на  възпитаниците на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ Забраниха "Снежанка" заради участието на тази актриса Израелската актриса Гал Гадот е включена в "черния списък" на страната