Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Може ли силен преференциален вот пак да пренареди листите в МИР-Бургас

Заради добавянето на стотица в номерата на кандидатите в листите сега няма да сме свидетели на "феномена" 9/9, 10/10 и т.н.
Ключови думи: МИР-Бургас, преференции, ГЕРБ, ДПС, БСП, ИТН

На 4 април отново ще гласуваме за политическите сили, които искаме да ни представляват в Народното събрание. И на този вот обаче ще можем да се възползваме от сравнително новата възможност да изберем и конкретен кандидат-депутат. Това става чрез т. нар. преференции.

Всеки има право да гласува за определен кандидат в листата на формацията, която е харесал. Ако кандидатът събере повече от 7% преференции спрямо общия брой гласували за съответната листа, ще може да пререди останалите.

Има един важен момент – първият в листата е на практика „закован“. Той може да бъде изместен само на теория, тъй като според Изборния кодекс водачът получава „автоматични преференции“ - т.е. гласовете на избирателите, които не са ползвали опцията, се броят като личен вот за него.

Какво да очакваме във 2-и многомандатен избирателен район-Бургас (МИР-Бургас) за предстоящия вот?

Това е един от големите райони. Той дава цели 14 депутатски мандата, което е важно за преференциите.

За партиите и коалициите, които излъчват по един депутат от район, обикновено драма с преференциалния вот няма. Причината е, че водачът на листата, както стана ясно, не може да бъде изместен. 

Друг е въпросът ако той, по една или друга причина, не стане народен представител от съответния район. Примерно, ако е бил кандидат в два МИР-а и е избран и в двата. Тогава с решението да стане депутат от единия район, той освобождава място в другия, където може да има вече пренареждане с преференции.

Далеч по-голяма е тръпката при формациите, които излъчват по двама и повече депутати от един МИР.

Тогава битката за второто място може да бъде ожесточена и да предизвика и вътрешни раздори в партиите и коалициите (това бе един от аргументите срещу преференциалния вот).

На парламентарните избори през 2017 г. ГЕРБ излъчи 6 депутата от Бургас, БСП – 4, а ДПС и „Обединени патриоти“ - по 2.

Разместване с преференции нямаше само при националистите.

От ГЕРБ преференциално депутат стана 11-ата - Ася Пеева, от БСП – 10-ят Димитър Стоянов, а от ДПС – 9-ят Ангел Исаев. И в трите случая обаче имаше проява на „феномена“, свързан със съвпадението на номера на партията в бюлетината с номера на кандидата в листата (което объркваше гласоподавателите). Преференциално избраните обикновено отричат, че това е основният фактор, но реалността се знае, че е друга.

Различното на предстоящия вот е, че това вече няма да може да се случва. Според променените изборни правила, се добавя стотица на кандидатите в листите. Т.е. 9-ят става 109-и, 10-ят става 110-и т.н. Така съвпадението става невъзможно и преференциите вече ще са много по-истински.

На 4 април поне три формации почти сигурно ще излъчат повече от един депутат от Бургас. Това отново се очаква да са ГЕРБ, БСП и ДПС.

Прогнозите са ГЕРБ пак да има най-много народни представители от региона, който е техен „бастион“. През 2017 г. партията на Бойко Борисов получи малко над 70 хиляди гласа в Бургаско. Т.е. за разместване на листата бяха нужни над 4900 преференции (7%).

На предстоящия вот прагът за пренареждане може да е отчетливо по-нисък. От една страна, заради очакваната много по-малка избирателна активност като цяло заради ковид-епидемията. А от друга, заради предполагаемо по-малкия брой гласове за партията при обичайната ерозия след пълен 4-годишен управленски мандат.

Не е изключено дори с около 3 хиляди преференции някой в листата на ГЕРБ да постигне пренареждане, особено при активна индивидуална кампания.

БСП през 2017 г. в МИР-Бургас получи над 45 хиляди гласа. Тогава за разместване бяха нужни около 3 хиляди преференции. На предстоящите избори това може да стане и с около 2 хиляди.

При ДПС преференциите са забранена тема. В началото на 44-ото Народно събрание Ангел Исаев бе притиснат да се откаже от депутатското място. Той обаче не го направи и бе изключен от парламентарната група и от партията. Това доведе до оставка като депутат и на Камен Костадинов, който пое отговорност за скандала.

През 2017 г. ДПС получи почти 20 хиляди гласа в Бургас. ДОСТ на Лютви Местан пък взе наполовина – над 10 хиляди. Сега обаче партията на Местан не се явява и макар че зове да се гласува за „Демократична България“, това е доста несигурно.

ДПС се очаква да възстанови позиции. Някои дори допускат тя да вземе три мандата от Бургас на този вот. Случаят „Ангел Исаев“ обаче едва ли ще се повтори.

В партията на Слави Трифонов „Има такъв народ“ (ИТН) също има негласна забрана за преференциално гласуване. Друг е въпросът какво ще се случи реално. Предвид призивите на шоумена за въвеждане на мажоритарен вот той едва ли ще си позволи да изключи свои бъдещи депутати, влезли в парламента с преференции. В крайна сметка това е единственият мажоритарен елемент при сегашното гласуване за народни представители.

Спорно е и колко депутата може да вкара ИТН през Бургас. Макар че е считана за сигурна за следващото Народно събрание и дори да се прогнозира да е трета политическа сила, партията на Слави е с разколебан и „флуиден“ електорат, твърдят социолозите.

За другите евентуални участници в бъдещия парламент въпросът с преференциите поне по отношение на Бургас няма да е от толкова съществено значение, тъй като вероятността да излъчат повече от един депутат е относително малка.

За преференциите трябва да се имат предвид още няколко неща.

Те са неефективно оръжие срещу т. нар. парашутисти в листите. Причината е, че спуснатите отгоре обикновено са водачи, което ги „бетонира“.

От друга страна, определени местни личности биха могли да концентрират вот за себе си. Става въпрос за лидери или просто партийни кадри на ниво общини. Така при извънредна мобилизация в местните структури и общности те не е изключено да прескочат преференциалната бариера от 7%. В област Бургас това би могло да се случи в листите на ГЕРБ и БСП.

Проблемът е, че гражданите (а и кандидатите) все още се учат да използват преференциите и те на този етап не могат да разгърнат пълния си потенциал.

Счита се, че неправилното използване на този елемент е и една от причините за повишения брой недействителни бюлетини през последните години.

4
Коментара по темата
4.
До 3
12.03.2021 08:54:41
То пък сякаш е нещо ново парашутизмът у нас и Бургас?Който си е с кепенци,си е с кепенци!Странджанлии са доказали,че са муруци,твърди глави,по-твърди и от на шопите!Когато цяла България беше синя,тук червен кмет векуваше 3 мандата навремето.Сега е обратната!
3.
Дарт Мол
12.03.2021 00:16:14
Това са али-бали.
Няма кандидат с такъв авторитет, че да реализира толкова силен преференциален вот. Водачите на листите, парашутисти спуснати от София, ще отвратят гордите бургазлии.
2.
V
11.03.2021 20:54:00
Забравяте 5000 гласа на СДС от предните избори. Така че може и повече гласове да са нужни за промяна на листата на ГЕРБ.
1.
Коко
11.03.2021 20:16:13
Преференциите са силен коз в ръцете на избирателя. Използвайте го скъпи съграждани.
Гласувайте преференциално . Пренаредете листите. Покажете на партийните централи,че не сте овце.
Първия не е бетониран. Лъжат ви.
  Добави Коментар
Обесилият се полицай оставил предсмъртно писмо? Жената, с която живее, го заварила същата нощ да пише на бял лист Дари 20 милиона Железния получи хонорар от 20 милиона долара за боя с Пол и дари сумата до цент
Ето кой ще печели „Биг брадър" Зрителите три пъти спасяват от изгонване фризьорът с трудно детство Марио "Путин е Хитлер на този век" Легендарен журналист скочи словесно на Владимир Путин
Закъса Предлагат се звездни дрехи "втора употреба" Напук на МНС Орбан кани Нетаняху в Унгария
Близо 12 000 контрабандни „маркови“ стоки задържаха на МП Лесово По случая е образувано досъдебно производство по описа на ТД Митница Бургас Майка на нападнато момиче в София: Банди ходят в мола за грабежи и изнасилвания Има групи, които се бият, носят оръжия – боксове, ножове, каза тя
Британски генерал: Готови сме да се бием с Русия още сега И все пак британските сухопътни сили имат редица проблеми  Може ли доц. Киселова да оглави парламента и да се сложи край на политическата криза? Политолог предлага нов критерий за избор на председател - ситото да е по научни степени
Антисемитски акт ли е решението за арест на Бенямин Нетаняху? Международния наказателен съд в Хага издаде заповед и за ареста на бившият израелски военен министър заради военни престъпления Пети опит за избор на парламентарен шеф Това ще е рекордният 12 ден на първото заседание на 51-ото Народно събрание