Варненските водачи на листи – министри, националисти, партийни лидери, бунтари
Трети многомандатен избирателен район-Варна е втори по големина в страната. На предстоящите парламентарни избори на 4 април той ще излъчи цели 15 депутата. Доколко обаче МИР-Варна е важен за партиите? За това можем да съдим донякъде от водачите на листи.
От най-голямата партия ГЕРБ ще заложат на необичайно решение - според медийни публикации районът ще бъде даден на новия политик Костадин Ангелов. До лятото той бе шеф на „Александровска“ болница в София. Стана министър на здравеопазването след разместванията в правителството в резултат на протестите миналата година. Изглежда по-възрастен, но всъщност е само на 43. Покрай ковид кризата стана ясно, че обича камерите, което е важно за един политик.
От най-голямата опозиционна партия издигат за водач Борислав Гуцанов – една от спорните фигури в БСП. Беше отявлен враг на лидера Корнелия Нинова, но в един момент всичко се обърна на 180 градуса и той се превърна в неин фаворит. Това е необичаен случай – при Нинова обикновено отношенията се развиват в обратен ред. Гуцанов е на 53 г., роден е във Варна, завършил е Висшето военноморско училище, бивш депутат.
Северният морски регион ще стане арена и на лидерски сблъсъци.
От ВМРО-БНД официално обявиха, че издигат във Варна самия си председател Красимир Каракачанов. Той е действащ вицепремиер и министър на отбраната. Популярна фигура и добър оратор, което ще е бонус, от една страна. Участието във властта, от друга, може да се отрази негативно на вота за него.
Веселин Марешки вероятно ще оглави листата на „Патриотична коалиция - Воля и НФСБ“. Бизнесменът произхожда от региона. Зам.-председател е на отиващото си Народното събрание (НС). Лидерът на „Воля“ и хората му в парламента подкрепяха правителството „Борисов 3“ почти през целия мандат, което донякъде може да обясни и изненадващата коалиция на партията му с НФСБ.
Още един националист – лидер на партия, ще премери сили във Варна. Това е председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов. Явяването му в северния морски град не е изненада. Политическата му кариера се развива почти изцяло там. Смени няколко партии, преди да създаде своя. Дори беше заместник-председател на Каракачанов във ВМРО-БНД. След последния парламентарен вот Костадинов не изпълни предизборното си обещание да се откаже от партийната субсидия.
И друг партиен лидер се очакваше да се яви във Варна - председателят на ДСБ и съпредседател на коалицията „Демократична България“ Атанас Атанасов. Тази вечер пред БНТ обаче певецът Стоян Михалев разкри, че водач там всъщност ще е самият той. Михалев е също от квотата на ДСБ.
Пак тази вечер лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов хвърли бомбата, че ще води листите във Варна и Стара Загора. Така и той влиза в битката за северния морски район. Шоуменът няма нужда от представяне. Към него има очаквания, че може да е големият нов играч в българската политика.
От ДПС неофициално се говори, че ще бъде издигнат Ерджан Ебатин, което няма да е изненада – той е действащ депутат от региона. 48-годишен, има опит като народен представител и от предишния парламент, но не се отличава с много голяма политическа активност.
Една от атракциите на тези избори ще е доц. Атанас Мангъров. Инфекционистът ще оглави листата на АБВ във Варна, както и в 23-и МИР – София. Председателят на партията Румен Петков влезе в конфликт със самия Георги Първанов, за да наложи за кандидат-депутат противоречивия доц. Мангъров. Последният стана национално известен през последната година благодарение на ковид-кризата и радикалните си позиции срещу ограничителните мерки.
Не е обявен водачът на листата и на още един възможен участник в следващия парламент – коалицията „Изправи се! Мутри, вън!“ около Мая Манолова. Съвсем спокойно обаче може да се спекулира, че това ще е Арман Бабикян от „Отровното трио“. Просто пиар експертът е роден във Варна и е свързван с морския град. Стана особено популярен като организатор на летните протести, които разбуниха държавата през лятото и есента.
Който не играе, не пИчели.