Отстъпва ли коронавирусът: Почти троен спад на новите случаи за 40 дни в света
Броят на новите случаи в световен мащаб следва трайна тенденция на спад. В рамките на точно 40 дни след абсолютния пик на заболеваемостта на 8 януари, броят на случаите е спаднал с повече от 2.5 пъти – от 845 хиляди на 8 януари до 346 хил. днес. Така, въпреки новите щамове, се оказва, че от 40 дни насам кривата се спуска надолу и днес, за първи път от края на м.г. достигаме до нивата от началото на октомври.
Статистиката за броят на смъртните случаи на дневна база също намалява драстично, макар и с около 10-14-дневно закъснение, което е предвидимо, тъй като точно такъв е средният срок за протичане на заболяването, което в тежките случаи се обостря жестоко около осмия ден от началото на симптомите.
Точно от 8 януари до днес се вижда и същия спад на случаите и във Великобритания, където, любопитно, бе открит новият щам в началото на 2021 г. и който напук на новите „тенденции“ в именуването на вирусите да не се споменава мястото на произход, бе наречен „Великобританския щам“.
Същата е ситуацията и в Южа Африка, на чието име също има назначен щам. Пикът на заболеваемостта там отново е бил на 8 януари, след което до днешна дата се вижда драстичен, почти логаритмичен спад на новите случаи.
Данните от worldometers сочат още, че на практика няма страна в Европа извън България, която да бележи ръст в броя на новите случаи. В страни като Чехия и Франция например, броят на случаите не спада от известно време, но със сигурност и не расте. За сметка на това обаче смъртността изглежда е стигнала до плато и от тук очакванията са да спада още повече.
Друг е въпросът, че в България също трудно може да се говори за повишаване на броят на случаите. Това, което се наблюдава в седмиците след 20 януари изглежда по-скоро като случайна флуктуация в статистиката отколкото като трайна тенденция, водеща до т.нар. „трета вълна“ – особено предвид факта, че към днешна дата изглежда дори въпросният ръст е достигнал до плато.