Големите технологични компании искат да вземат ролята на правителствата
Миналата седмица големите тех компании Гугъл и Фейсбук разпалиха допълнително скандала с австралийското правителство за това, че нов закон опитва да накара онлайн платформите да плащат за споделянето на уникално новинарско съдържание. Гугъл стигна до там, че се закани да спре търсачката си в страната, която въпреки всичко се използва от 95% от австралийците.
В същото време Фейсбук обяви, че решението да блокира профила на президента Доналд Тръмп, ще се преразгледа от назначен от тях борд „експерти“.
Двете събития демонстрират притеснителна тенденция – технологичните компании изглежда мислят, че те, а не правителствата, са тези, които да прокарват различни публични политики, пише „Financial Times“.
Не става въпрос само за социалните медии. В наши дни всякакви бизнеси поставят правила за това как технологията трябва да влияе на човешките животи. Така например различните стандарти в криптирането на данни определят националната сигурност, докато алгоритмите за лицево разпознаване лишават хората от правото на лично пространство и живто.
И тъй като цялото общество е повлияно от тази дигитализация, това на практика значи, че големите технологични компании постепенно поемат ролята на законодателната власт. Но без разпределени на мандати, без пряк избор от обществото, без независим надзор или проверки на баланса, които са жизненоважни за демократичния процес.
Нещо повече – законодателната власт на тех гигантите става все по-голяма все по-бързо. Нови дигитални валути, потвърждаване на дигитална самоличност, дори създаването на кибероръжие – всичко това се случва не в Парламента, а в офисите на големите компании.
Точно затова законите трябва да бъдат актуализирани час по-скоро. Тук не става въпрос за „регулация на интернета“, а по-скоро за запазване на съществуващите принципи на управление – демокрацията, било то онлайн или офлайн. За технологичните компании, за които става все по-честа практика да опитват да избягат от обвиненията, че нарушават демокрацията, изглежда има лесно решение – преди мастилото на новото законодателство, прекъсващо тези опити да е изсъхнало, те могат да се опитат да спазват настоящото законодателство.
А.И-НЕ краде ,не надписва обществени поръчки,не пълни нощни шкафчета спачки по 500 Е,не е*е госпожици и не им купува скъпи вили по 5 милиона във Барселона и гръцки острови,не харчи по 3000 Е летателен част с вертолет,не прибира комисиони и не си сменя мнението по 5пъти на ден
Този път флегманите нанюхаха единствени темата!
https://www.reuters.com/article/australia-media-google/google-revives-australia-news-platform-launch-amid-content-payment-fight-idUSL4N2K20E0
ай! одрински комплексари такива!
по високите постове