Семейства наеха къща фантом за НГ, изгоряха с 800 лв.
Почивката на няколко семейства в края на годината се превърна в истински ад, след като се оказа, че къщата за гости, която са резервирали, всъщност не съществува. Така, вместо релакс в Троянския Балкан за новогодишните празници, потърпевшите останали с празни ръце. "Изгорели" и с капарото от 800 лева, което предплатили, съобщава Нова тв.
Министерството на туризма и Комисията за защита на потребителите започва проверка по случая. От началото на зимния сезон контролните органи проверяват и дали избраните от туристите услуги отговарят на договорените условия в офертите на хотели, хижи и къщи за гости.
Атрактивната оферта за луксозна вила в Троянския Балкан привлича мъж дни преди 31 декември. Открива я в сайт за безплатни обяви след дълго търсене на свободни къщи за гости за празничните дни.
Според офертата нощувка в луксозната вила "Френчи" в края на годината струва 500 лв. Къщата за гости в близост до Тетевен, Троян и Рибарица разполага с 5 спални, външен топъл басейн, фитнес, сауна, пещ с чеверме и зала за забавления, става ясно още от публикуваната обява. Петър резервира за 3 нощи, за две семейства с 5 деца. Плаща и капаро от 800 лева.
Уговорката била в деня на пътуването да се чакат в Рибарица, откъдето собственикът на вилата да ги заведе до мястото, тъй като къщата нямала точен адрес.
Ден преди новогодишното пътуване, Петър търси връзка със собственика за детайли по настаняването. Уговарят се да се чакат в Рибарица в 11:00 часа. Петър обаче се усъмнява и започва да търси повече информация за вила "Френчи". От хора в района разбира, че такава къща за гости в Троянския Балкан няма. А след проверка разбира, че капарото е взето от София. Тогава разбира, че е измамен. Така новогодишното пътуване за Петър и семейството му приключва още преди да е започнало.
Петър подава жалба и до полицията в Сливен. От там съобщиха, че Криминална полиция вече работи по случая и извършва проверка. След измамата телефонът, оставен в обявата, е изключен. Оставеното име за контакт в офертата е Никола Балевски. Справка в Търговския регистър показва, че той е имал участие във фирма, която се занимава с търговия на дребно, авторемонти, сервизни услуги и търговия с резервни части. Фирмата е създадена през 2016 г. с капитал 10 лв., но година по-късно дяловете са прехвърлени на други две лица.
Сигнализирана е и Комисията за защита на потребителите.
"Дори и да става въпрос за измама, т.е. за престъпление, а не за нелоялна търговска практика, хората имат право да настояват от разследващите органи, след като открият нарушителя, да получат това, което са платили. В този случай можем да претендираме да си вземем обратно парите, но това е успоредно с отговорността, която това лице, ако бъде заловено, ще понесе в гражданско-правен план”, обясни Димитър Маргаритов, председател на КЗП.
Според експерта по киберсигурност Любомир Тулев на пръв поглед обявата изглежда достоверна. Бърза проверка в интернет показва, че вила "Френчи" е рекламирана в различни сайтове за обяви. Но не и в такива за резервации в туризма. Проверява и автентични ли са снимките.
"Снимката се вижда и в няколко руски сайтове. Къщата се продава като имот в един и същи сайт. Тази вила дори фигурираше в две различни обяви с два различни телефонни номера. Снимките изглеждат като крадени", обяснява Тулев.
Всеки детайл по обявата е внимателно изпипан, а моментът на публикуването не е случайно избран, категоричен е Тулев – точно преди Нова година, когато ресторантите не работят.
Измамите с фалшиви обяви за резервации в интернет са честа практика, особено в по-малки обекти като апарткомплекси или къщи за гости, разказва експертът в туризма Константин Занков.
Само по тва тряаше да им стане ясно на тия, но докато има балъци ще има и тарикати.