Бургаски депутати в спор: Комунистите ли съсипаха производителността на българския работник
Трима бургаски депутати си спретнаха любопитен спор в Народното събрание тази седмица. Повод стана пленарната дискусия върху законовите промени, с които се разреши двойното увеличение на извънредния труд при колективните договори.
Добричлията от „Обединени патриоти“ (ОП) и партия НФСБ Йордан Апостолов, който обаче е депутат от бургаския регион, се ядоса на колегите си от БСП като наследници на Българската комунистическа партия.
“Провокирахте ме, колеги от ляво, с изказванията и репликите, които направихте тук, в залата. Ако се върнем назад, всички знаем каква е била производителността на труда, как се е трудил българският работник в средата на 30-те години, така че да имаме един от най-добрите брутни вътрешни продукти в Европа”, обяви Апостолов.
“И ако отидем малко по-напред, ако не бяхте присъствали на хоризонта след 1944 г., може би нашата производителност на труда и защитата на интересите на българските работници щяхме да ги разглеждаме тук в съвсем друга светлина. Защото при два пъти ограбване на резерва от БНБ за пенсии, при изнасяне на целия резерв от розово масло, откраднатите 2 милиарда на 17 септември 1944 г. от касата на БНБ – на всички пари за пенсии, може би сега щяхме да си говорим и за съвсем други пенсии – от 1000 евро”, добави депутатът от ОП, който има и бизнес, свързан със земеделие.
Той продължи: „Но участието Ви, колеги, в това управление през 40 години срина доверието между работодател и работник, каквото трябва да бъде, за да върви производственият процес в най-добра светлина! То беше сринато от това, че Вие отчуждихте хората, и работниците ги заставиха да работят така, че да защитават само интересите на генералните директори на определени предприятия.”
Думите му ядосаха сериозно лявата част на залата, която започна да роптае.
Йордан Апостолов обаче не спря дотук: „Така че, колеги, Вие сте виновници, Вие сте наследници на онова, което се е случило. Вие сте виновни и за това, че българският работник в момента има най-ниска производителност на труда! И няма как да говорим за плащане на този труд, който е положен, защото, както направи аналогия моят колега Петров, ако отидете в която и да е развита страна по света, ще видите, че работното време е регламентирано, с почивките, с абсолютно всичко, защита на интересите на работниците, но и работниците си стоят по работните места, за разлика от нашите, които постоянно искат допълнителни почивки за цигара време, за излизане, напускане на работното място. Защото Вие отучихте хората да работят! Това е единственото, което държавата е спечелила.“
Бургаският депутат заключи: „Може би лустрацията трябваше да бъде приложена, както беше приложена в Германия – да нямате възможност да управлявате, за да може да научим хората да работят по-добре и да получават по-добри възнаграждения!
Бившият зам.-председател на парламента и отцепник от БСП Валери Жаблянов веднага скочи да репликира, като обясни, че говори от името на „групата на прогресивните социалисти“. По думите му, дебатът върху увеличаването на работното време отишъл твърде далеч.
“Искам да помоля да спрат произволните интерпретации – сравнението между несъпоставими икономически, исторически периоди, икономически величини, положен труд за единица работно време, заплатените за това заплати, нормата на експлоатация на труда и цялата тази словесна салата, която върви от трибуната в продължение на един час, без някой да се опита да вникне в това, което се говори.
Абсурдна беше ретроспекцията, която предложихте, но аз ще се спра на едно понятие, което искрено ме възмути и затова излязох да направя реплика – “интересите на генералните директори”.
Уважаеми колега, генералните директори нямаха интереси, защото имаше държавна или друга форма на колективна собственост. Те получаваха определена заплата, по-висока от тази на работниците, и изпълняваха спуснатия план за петилетката. Други интереси нямаха. Нямаха възможност да разпределят дивиденти, нямаха възможност да раздават по свое усмотрение допълнително пари, нямаше офшорни зони, в които генералните директори да си изнасят парите, както сега става”, каза Жаблянов и заключи: „Уважаеми колеги, да бъдем честни към историята! Призовавам Ви към това. Може системата между 1944 и 1989 г. да е имала много недостатъци, но тя произвеждаше.”
По думите на народния представител, това ни наредило „на 27-мо място в генералната класация на ООН, а сега сме след 70-о“.
Втора, но квази, реплика направи и другият бургаски депутат от ОП (и НФСБ) Христиан Митев: „Уважаеми колега Апостолов, аз не съм съгласен с Вашето изказване, защото Вие пропуснахте, когато правихте историческия преглед назад във времето... каква е била уредбата и как са защитавали правата на българските работници и служители по времето на социализма с полагането не само на извънреден, а на принудителен труд по времето на Ленинските съботници и на бригадите. Труд, който не е заплащан от никого.”
Последва и трета реплика – от Тодор Байчев, бургаски народен представител от БСП: „Не очаквах да слушам такива думи от колегата Апостолов, който определи българския работник като човек, който кръшка, пуши цигари, гледа да не стои до края на работния ден, не стои на работното си място...
И тук, господин Апостолов, тъй като Вие сте работодател, бих се обърнал към Вас и да Ви кажа: какъвто е работодателят, такива са му и работниците. Ако искате качествени работници, предложете им едно по-добро възнаграждение, предложете им едни по-добри условия на труд.”
Така тези работници нямало да кръшкат от работното си място, както заявил Апостолов.
„А що се отнася до ретроспекциите, аз мисля, че Вие достатъчно време сте в парламента, още повече сега сте сред управляващото мнозинство и можете да предлагате такива законодателни промени, които да бъдат в унисон с европейските правила и най-вече с европейското възнаграждение“, добави Тодор Байчев.
Йордан Апостолов не се възползва от правото си на дуплика.
А БЪЛГАРИНА СЕ ОМЪРЗЕЛИВИ ПРИ ДЕВИЗ -УЧИ МАМА ДА НЕ РАБОТИШ ТА ДО ДНЕС
Видяли те КОМУНИСТ
нещастници
Само дето бяхме млади...
Хората тогава казваха:
" Ние се правим, че работим, а те се правят, че ни плащат!"