Багер разкопа Централния плаж на Созопол, протестиращи искат смяна на стопанина
Багер разкопа Централния плажа на Созопол. Към 21 часа със загасени светлини той продължаваше да загребва пясък и да го струпва на купчини, разкриха възмутени жители на морския град, подали сигнал до бТВ.
„Багерът е работил през нощта и е успял да прокопае голяма част от ивицата. Спрял е до изхвърлено от вълните делфинче“, каза репортерът Лора Стаматис.
„Не знам, ако някой български гражданин беше дошъл да види как се граби пясък от морето, какво би му се случило. Не сме спали от наглостта на тези хора“, коментира Аспасия Порожанова.
„Бойко Борисов и неговите хора, наясно ли са какво са разрешили? Ако не са, защо не дойдат да застанат срещу нас и да видят какво се прави и как се унищожава брега? Той не може да се възстанови. В това сме убедени всички жители на Созопол, които сме израснали тук“, каза друг от протестиращите срещу концесионера.
„Искаме плажната ивица да бъде стопанисвана от Община Созопол“, каза една от дамите, събрали се тази сутрин край разораният плаж.
Преди две седмици, когато концесионерът започна да копае, местни жители излязоха на протест с искане изграждането на дигите да спре, припомня Лора Стаматис. Тогава от фирмата стопанисваща плажа, изпратиха позиция до медиите, че с укрепителните дейности не се изгребва пясък, а се цели опазване на ивицата от бурното море и обясниха, че в дясната страна плажът е изяден от вълните.
От общината заявиха, че няма никакво внесено искане за каквито и да било дейност на плажа на Созопол. Изпратени са писма до Министерството на туризма, на МРРБ, до Басейновата дирекция и до екоинспекцията и концесионера с искане за всички документи по изграждане на диги. Засега няма отговор от нито една от институциите
Становището на Министерството на туризма преди снощното разкопаване на плажа е, че са констатирани неизпълнения на договорни задължения - изграждане на защитни пясъчни валове, за които е използван пясък от заливаемата площ на морето. Това е нарушение от страна на концесионера да опазва околната среда, флората и биологичното разнообразие. Няма право да се допуска движение на моторни превозни средства върху плажа, които могат да унищожат, увредят или доведат до промяна в площта и качеството на морския плаж.
За нарушението концесионерът е глобен с неустойка от 5% от годишната такса.
„Това никак не ни успокоява. И 30% да е санкцията от концесионната такса все едно. Видимо е, че това не го вълнува. Господинът ще си спечели територия за наш гръб и хилядолетният плаж на Созопол вече е заличен. Тъй като това е рецидив, ние искаме да му бъде отнета концесията и да бъде предоставена на Община Созопол. Ние ще се грижим за плажа“, каза още Аспасия Порожанова.
"През 2020 година Централния плаж в Созопол, който току-що взе син флаг ще предлага чадър и шезлонг за по 3,50 лева".
Връзка.
https://www.google.bg/amp/s/www.flagman.bg/show-news-217260-amp.html
"Син Флаг се дава на плажове и яхтени пристанища, където се полагат специални усилия при опазването на околната среда. За да получат син флаг, управляващите тези плажове и яхтени пристанища, в т.ч. и хората, които ги посещават, трябва да изпълнят редица критерии, свързани с качеството на морската вода, екологичната информация и екологичното образование, безопасността, услугите и удобствата им".
п.п
Първо прочети как се дава Син Флаг и после пиши. Явно си Равадинец и не си много в нещата.